Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-11-09 08:49
S. Zielińska / Krzysztof Ołdakowski SJ

Bp Ayuso: potrzebujemy globalnej etyki

Poszukiwanie globalnej etyki jest nierozerwalnie związane z potrzebą wewnętrznej przemiany, która zakłada porzucenie zła, zarówno osobistego, jak i strukturalnego. – powiedział bp Miguel Ayuso do chrześcijan i taoistów w Singapurze.

Autor/źródło: photogenica.pl

Ponieważ zadanie to dotyczy wszystkich, niezbędna jest wspólna świadomość oraz wymiana pozbawiona uprzedzeń w relacjach pomiędzy różnymi kulturami i religiami – podkreślił sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. 

W Singapurze odbywa się międzynarodowe kolokwium chrześcijan i taoistów.

Uczestnicy kolokwium podejmują refleksję nad odpowiedziami, jakich udzielają obie religie w obliczu aktualnego kryzysu etycznego. Rozmawiają na temat potrzeby przekształcenia instytucji socjalnych oraz o potrzebie rozwoju duchowego, a także o współzależności ludzkich istnień oraz o promocji zjednoczonego oraz harmonijnego społeczeństwa.

Zarówno taoizm, jak i chrześcijaństwo podzielają wspólne dziedzictwo wartości. Mądrość religijna i filozoficzna obydwu tradycji wniosła wielki wkład w rozwój cywilizacji oraz kultury. Wspólne dziedzictwo moralne wynika z prawa naturalnego, które przynależy do kondycji ludzkiej i jest etycznie wiążące dla wszystkich, niezależnie od przekonań religijnych i filozoficznych. Abp Ayuso zauważył, że współczesne problemy, a więc ubóstwo w wielu regionach świata, niekorzystne zmiany klimatyczne, zapóźnienie gospodarcze, stagnacja ekonomiczna, bezrobocie, terroryzm, brak dostępu do nauki, przemoc, również ta na tle religijnym, uzależnienie od narkotyków, migracje, rozwój biotechnologii niosących zagrożenie w postaci manipulacji genetycznych i klonowania – te wszystkie problemy przekraczają granice narodowe i nie mogą być rozwiązywane wyłącznie w pojedynkę.

Potrzebna jest etyka globalna, która połączy wartości i normy kształtujące przez wieki dziedzictwo doświadczenia ludzkiego. W centrum tej wspólnej tradycji etycznej znajduje się złota zasada: „nie czyń drugiemu tego, co nie chciałbyś, aby czynił on tobie” – podkreślił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej.


Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: chrześcijaństwo, etyka, Singapur, kolokwium chrześcijan i taoistów, bp Miguel Ayuso, globalna etyka, taoizm