Strona główna
opoka.org.pl
2024-08-05 12:13
KWK

Zmiany w organizacji lekcji religii wprowadzono bez porozumienia ze stroną kościelną...

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe” – czytamy w oświadczeniu.

„Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną” – czytamy w oświadczeniu Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z Rozporządzeniem Ministra Edukacji dotyczącym organizacji lekcji religii w szkole. Członkowie Komisji podkreślili, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły, a także stanowi integralną część wychowania człowieka. Zachęcili też wszystkich wiernych do podejmowania działań ukazujących wartość lekcji religii w szkole.

„Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki” – czytamy w oświadczeniu.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst oświadczenia:

Warszawa 5.08.2024

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski

w związku z publikacją Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach Komisja Wychowania Katolickiego KEP wyraża sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. Proponowane zmiany dotyczące łączenia klas są krzywdzące czy wręcz dyskryminujące. Naruszają one prawo oświatowe i zasady pedagogiczne. Wprowadzają poważne problemy w zakresie realizacji programu lekcji religii. Bardzo smuci fakt, że zmiany zostały wprowadzone bez wymaganego przez prawo porozumienia ze stroną kościelną. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe.

Komisja Wychowania Katolickiego wciąż przypomina, że nauczanie religii katolickiej i innych wyznań wspiera wychowawczą rolę szkoły. Stanowi integralną część wychowania człowieka, służy jego rozwojowi moralnemu i społecznemu, ma duże znaczenie dla poznawania własnej historii i kultury. Zachęcamy wszystkich wiernych, aby na różne sposoby podejmować działania ukazujące tę wielką wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Dziękujemy mediom katolickim, ruchom i wspólnotom religijnym za podejmowanie działań w obronie lekcji religii. Prosimy wszystkich o włączenie się w akcję na rzecz obrony lekcji religii w szkole „TAK dla religii w szkole” podjętą przez cztery tygodniki katolickie: Niedzielę, Gościa Niedzielnego, Idziemy i Przewodnik Katolicki.

bp Wojciech Osial
Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego
Konferencji Episkopatu Polski 

 
za: episkopat.pl


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-07-04 10:29:11
miniaturka

Rodzina na Emigracji

Zapraszamy na nasz kanał You Tube: RODZINA NA EMIGRACJI, gdzie możemy posłuchać informacji dotyczących tematyki Kongresu Rodzin Polonijnych oraz wysłuchać referatów wygłoszonymi podczas wcześniejszych Kongresów Rodzin Polonijnych. Serdecznie zapraszamy do słuchania i subskrybowania!
2024-07-31 14:49:36
miniaturka

"Rodzina Polonijna - miejscem spotkania i rozwoju"

Z radością przypominamy o nadchodzącym VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli, pod hasłem: "Rodzina Polonijna - miejscem spotkania i rozwoju". To wyjątkowa okazja, aby spotkać się z przedstawicielami polonijnych społeczności z różnych krajów, wymienić doświadczeniami oraz wspierać się nawzajem w działaniach na rzecz małżeństwa i rodziny. Kongres będzie miejscem ciekawych wykładów, inspirujących warsztatów i dyskusji oraz integracji. Serdecznie Was zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu! Niech Kongresie Rodzin Polonijnych stanie się miejscem, gdzie spotkamy się razem aby wspólnie budować przyszłość chrześcijańskich rodzin. Do zobaczenia w Brukseli!
2024-08-01 23:29:58
miniaturka

TAK dla religii w szkole

Bp Osial zachęca do włączenia się w inicjatywę tygodników katolickich „TAK dla religii w szkole”
2024-08-08 18:21:48
miniaturka

Prawoznawca o lekcjach religii: działania ministerstwa można zaskarżyć do TK

Porozumienie, o którym mowa w ustawie o systemie oświaty, oznacza, że na jakąkolwiek zmianę w odniesieniu do nauczania religii w publicznych szkołach musi być zgoda zainteresowanych Kościołów i związków wyznaniowych – mówi prof. Paweł Borecki z UW zajmujący się prawem wyznaniowym.
2024-08-09 08:50:24
miniaturka

Protest w obronie lekcji religii

W odpowiedzi na rozporządzenie MEN z dnia 26.07.2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich organizuje protest, który odbędzie się 21.08.2024 r. na placu Zamkowym w Warszawie o godzinie 13.00. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby sprzeciwiające się ograniczeniom w dostępie do edukacji religijnej wprowadzonej przez MEN by do nas dołączyć.
2024-08-10 21:28:56
miniaturka

Ks. Tomasik o religii w szkołach: porozumienia nie było, nikt Kościoła o zgodę nie pytał

To dyskryminacja wobec wiedzy religijnej. Nie widzę powodu, dla którego należy akceptować bezprawne działania minister edukacji – mówi w rozmowie z KAI kierownik Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej UKSW, ks. prof. Piotr Tomasik, komentując ministerialne plany organizowania lekcji religii w grupie międzyklasowej. – Porozumienia nie było. Konsultacja to co innego niż porozumienie. Człowiek, który rozumie podstawowe słowa w języku polskim, powinien wiedzieć, czym różnią się te dwa pojęcia.