Strona główna
opoka.org.pl
2024-08-08 18:18
KWK

Prawoznawca o lekcjach religii: działania ministerstwa można zaskarżyć do TK

Porozumienie, o którym mowa w ustawie o systemie oświaty, oznacza, że na jakąkolwiek zmianę w odniesieniu do nauczania religii w publicznych szkołach musi być zgoda zainteresowanych Kościołów i związków wyznaniowych – mówi prof. Paweł Borecki z UW zajmujący się prawem wyznaniowym.

Prawoznawca cytowany przez „Rzeczpospolitą” podkreśla, że minister edukacji Barbara Nowacka wprowadza zmiany w nauczaniu religii w sposób niezgodny z prawem. Prof. Paweł Borecki występuje publicznie jako ostry krytyk Kościoła. Zdarzyło mu się nawet powtarzać insynuacje pod adresem jednego z biskupów zawarte w antyklerykalnej książce. Borecki nie ma jednak wątpliwości, że działania ministerstwa są niewłaściwe. Ustawa stanowi bowiem, że zmiany w nauczaniu religii powinny być wprowadzane w porozumieniu z Kościołami i związkami wyznaniowymi. 

„«Porozumienie», o którym mowa w ustawie o systemie oświaty, oznacza, że na jakąkolwiek zmianę w odniesieniu do nauczania religii w publicznym systemie oświaty musi być zgoda zainteresowanych Kościołów i związków wyznaniowych – czytamy w «Rzeczpospolitej». - Oznacza to, że minister nie może jednostronnie wprowadzać zmian, bo naruszy ustawę. 

Zdaniem prawnika, Kościoły i związki wyznaniowe, które czują się poszkodowane wydanym rozporządzeniem, mogą teraz zaskarżyć je do Trybunału Konstytucyjnego, a ten «nie będzie miał innego wyjścia, niż przychylić się do skargi», bo naruszone zostały reguły formalne”. 

Rozporządzenie minister Barbary Nowackiej zakłada, iż katechezy nie będzie w klasach, w których chętnych jest mniej niż siedmioro uczniów. W takich sytuacjach możliwe stanie się łączenie dzieci w grupy złożone z uczniów z klas młodszych i starszych.

Przeciwko zmianom protestowało Stowarzyszenie Katechetów Świeckich, Komisja Wychowania Katolickiego KEP, a także przedstawiciele wyznań innych niż katolickie.

„Dialog tak nie wygląda. Politycy mówią, że chcą przyjaznego rozdziału Kościołów od państwa, więc usiądźmy i o tym rozmawiajmy. Bo na razie pewne rozwiązania się nam narzuca. To nie jest przyjaźń" – mówi „Rzeczpospolitej” Jerzego Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Autor tekstu, Tomasz Krzyżak, zwraca jednak uwagę, że przeciwko zmianom wprowadzanym przez resort edukacji bardzo słabo protestują konserwatywni politycy. Niezadowolenie wyraził lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, ale po interwencji premiera Donalda Tuska „na kilka miesięcy przycichło i dziś z wnętrza obozu rządzącego nie słychać żadnych głosów w obronie religii”. Niezbyt aktywni są także politycy opozycji. „W kwestiach dotyczących religii było dotąd pięć interpelacji, trzy oświadczenia i jedno zapytanie – 11 posłów PiS ze 190-osobowego klubu wyraziło zainteresowanie tematem”.

 

Za: opoka.org.pl

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2024-07-31 14:49:36
miniaturka

"Rodzina Polonijna - miejscem spotkania i rozwoju"

Z radością przypominamy o nadchodzącym VII Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 23-25 sierpnia br. w Brukseli, pod hasłem: "Rodzina Polonijna - miejscem spotkania i rozwoju". To wyjątkowa okazja, aby spotkać się z przedstawicielami polonijnych społeczności z różnych krajów, wymienić doświadczeniami oraz wspierać się nawzajem w działaniach na rzecz małżeństwa i rodziny. Kongres będzie miejscem ciekawych wykładów, inspirujących warsztatów i dyskusji oraz integracji. Serdecznie Was zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu! Niech Kongresie Rodzin Polonijnych stanie się miejscem, gdzie spotkamy się razem aby wspólnie budować przyszłość chrześcijańskich rodzin. Do zobaczenia w Brukseli!
2024-08-01 23:29:58
miniaturka

TAK dla religii w szkole

Bp Osial zachęca do włączenia się w inicjatywę tygodników katolickich „TAK dla religii w szkole”
2024-08-05 12:17:24
miniaturka

Zmiany w organizacji lekcji religii wprowadzono bez porozumienia ze stroną kościelną...

Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wyraziła sprzeciw wobec ogłoszenia Rozporządzenia Ministra Edukacji z dnia 26 lipca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii. „Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uwzględniło opinii i postulatów przedstawianych w spotkaniach przez Kościoły i związki wyznaniowe” – czytamy w oświadczeniu.
2024-08-09 08:50:24
miniaturka

Protest w obronie lekcji religii

W odpowiedzi na rozporządzenie MEN z dnia 26.07.2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach, Stowarzyszenie Katechetów Świeckich organizuje protest, który odbędzie się 21.08.2024 r. na placu Zamkowym w Warszawie o godzinie 13.00. Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby sprzeciwiające się ograniczeniom w dostępie do edukacji religijnej wprowadzonej przez MEN by do nas dołączyć.
2024-08-10 21:28:56
miniaturka

Ks. Tomasik o religii w szkołach: porozumienia nie było, nikt Kościoła o zgodę nie pytał

To dyskryminacja wobec wiedzy religijnej. Nie widzę powodu, dla którego należy akceptować bezprawne działania minister edukacji – mówi w rozmowie z KAI kierownik Katedry Katechetyki Fundamentalnej i Materialnej UKSW, ks. prof. Piotr Tomasik, komentując ministerialne plany organizowania lekcji religii w grupie międzyklasowej. – Porozumienia nie było. Konsultacja to co innego niż porozumienie. Człowiek, który rozumie podstawowe słowa w języku polskim, powinien wiedzieć, czym różnią się te dwa pojęcia.
2024-08-12 21:11:47
miniaturka

Prof. Borecki: Rozporządzenie min. Nowackiej kwalifikuje się do zaskarżenia do TK

Minister Nowacka, wydając rozporządzenie zmieniające bez porozumienia z Kościołami i związkami wyznaniowymi rozporządzenie MEN z 1992 r. ws. nauczania religii w szkolnictwie publicznym naruszyła art. 12 ust. 2 ustawy z 1991 r. o systemie oświaty.