Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-27 07:20
Waldemar Wesołowski

Zakończyło się 25. Spotkanie Młodych diecezji legnickiej

Blisko 300 osób w różnym wieku, od szkoły podstawowej po studentów, uczestniczyło w 25. Spotkaniu Młodych w Legnickim Polu.

Eucharystii na zakończenie przewodniczył bp legnicki Zbigniew Kiernikowski

Już po raz kolejny w sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej na zakończenie wakacji młodzież nabierała sił do nowego roku szkolnego i akademickiego.

Tym razem młodzi przez 4 dni zgłębiali tajemnicę obecności Ducha Świętego i Jego darów w życiu chrześcijanina i Kościoła. Każdy dzień miał swój szczegółowy temat, wokół którego realizowano poszczególne punkty programu. Była wspólna modlitwa, adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje zaproszonych gości, praca w grupach. Ponadto dużo śpiewu i wspólnej zabawy.

Duch jedności i pokoju – to temat pierwszego dnia. Na inauguracji spotkania był biskup pomocniczy Marek Mendyk. - Nie bójcie się zaufać Duchowi Świętemu. On pobudza nas do duchowej świeżości, do twórczego działania w Kościele, odnawiania tego Kościoła, pokonywania letniości, tego, co osłabia żarliwość powołania. Życzę wam, aby nie zgasła w was pasja życia duchowego, pragnienie ciągłego rozwoju. Przywołujcie Ducha świętego i pozwólcie mu się prowadzić – mówił do młodych bp Mendyk.

Drugi dzień Spotkania Młodych przebiegał pod hasłem: Duch Pocieszyciel. Ten dzień poświęcony był w szczególny sposób sakramentowi pokuty i pojednania. Konferencję do młodzieży wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który przewodniczył także nabożeństwu pokutnemu, które zakończyła spowiedź indywidualna.

Po południu z młodymi spotkał się Jan Pospieszalski, znany muzyk i publicysta. W konferencji poruszył temat płciowości, miłości i odpowiedzialności, nawiązując do 50-lecia wydania encykliki Pawła VI Humanae Vitae. Mówił też o duchu patriotyzmu, odnosząc się do 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Drugi dzień spotkania zakończyła Droga Światła, której tematem były dary Ducha Świętego.

Trzeci dzień poświęcony był Duchowi Ożywicielowi. O darach Ducha Świętego oraz o zadaniach, jakie czekają młodych w świecie mówił ks. Daniel Zając. Po pracy w grupach, w południe wszyscy uczestniczyli w Eucharystii, której przewodniczył ks. Tomasz Pązik, asystent Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Homilię wygłosił o. Leon Knabit, który zachęcał min. do zachowania czystości serca i ciała. Wieczorem odbyło się spotkanie integracyjne, w którym wzięli udział dawni uczestnicy Spotkania Młodych, dziś już dorośli, samodzielni, którzy przyjechali również ze swoimi rodzinami. Była to okazja do składania świadectw i dzielenia się radością wiary.

Czwarty, ostatni dzień poświęcony był Duchowi męstwa. Ciekawą konferencję wygłosił ks. Waldemar Cisło z międzynarodowej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ks. Cisło mówił min. o prześladowaniu chrześcijan na świecie, ale także o wielkiej pomocy, jaką prowadzi PKWP i Caritas Polska w krajach dotkniętych wojną i prześladowaniem chrześcijan.

W południe Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który w homilii zachęcał wszystkich do poszukiwania wraz z Maryją prawdziwej mądrości, którą jest Jezus Chrystus.

Wieczorem był czas na dzielenie się świadectwami z przeżytego czasu. Tegoroczne Spotkanie Młodych zakończy występ zespołu NiemaGOtu.

Obszerna relacja ze spotkania na stronie Radia Plus Legnica

Ks. Waldemar Wesołowski


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2018-08-26 18:08:46
miniaturka

Abp Skworc: łódź Kościoła nigdy nie osiądzie ani na dnie, ani na mieliźnie

Metropolita katowicki przewodniczył w Piekarach Śląskich uroczystej Eucharystii z okazji 700-lecia konsekracji pierwszego kościoła poświęconego św. Bartłomiejowi.
2018-08-26 19:07:50
miniaturka

Gdynia: jacht „Dunajec” wypłynął do Panamy na Światowe Dni Młodzieży

Z portu w Gdyni wypłynął jacht „Dunajec”. Przed załogą długa droga do Panamy na Światowe Dni Młodzieży. Ekipa będzie się zmieniać, a pierwszy etap do Świnoujścia potrwa do 1 września.
2018-08-26 23:46:51
miniaturka
play

XV Lednica Seniora JESTEM MŁODY DUCHEM

Drodzy! Odliczamy już ostatnie dni do rozpoczęcia 15 Lednicy Seniora! Już 1 września spotykamy się wszyscy MŁODZI DUCHEM! Przybędziemy na Lednicę, żeby spotkać się ze spojrzeniem Boga.
2018-08-27 08:09:07
miniaturka

Papież: dzielcie się Ewangelią rodziny będącą radością dla świata

Następne Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Rzymie. Decyzję Papieża Franciszka ogłoszono podczas Mszy wieńczącej spotkanie w Dublinie.
2018-08-27 08:40:08
miniaturka

Knock – ulubione sanktuarium Polaków w Irlandii

Sanktuarium maryjne w Knock stało się też w ostatnich latach ulubionym celem pielgrzymek dla Polaków, którzy żyją w Irlandii. Co więcej, jak mówią państwo Filip i Magdalena Przybeccy z Cork, Polacy dają ważne świadectwo.
2018-08-27 09:10:37
miniaturka

Knock: Papież zawierzył Maryi wszystkie rodziny świata

W sanktuarium maryjnym w Knock Papież zawierzył Irlandię i wszystkie rodziny świata Matce Bożej. Zachęcił także do kontynuowania procesu pokojowego z Irlandią Północną.