Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-27 18:50
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Zakończenie prac renowacyjnych przy ołtarzu głównym w mikstackiej farze

Mikstat: W mikstackiej farze trwają prace renowacyjne. Pięknieje na chwałę Bożą mikstacka fara przed 100- leciem konsekracji. Pięknieje mikstacki Dom Boży.

Ołtarz główny w mikstackiej farze
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Od dwóch lat w kościele farnym pw. Świętej Trójcy  w Mikstacie trwają prace renowacyjne. 20 października odbędą się tu wielkie uroczystości – 100- lecie konsekracji kościoła przez abpa gnieźnieńskiego i poznańskiego Edmunda Dalbora. Trwają przygotowania duchowe do  tego wielkiego czasu świętowania – Nowenna Miesięcy do Trójcy Przenajświętszej. Trwają prace renowacyjne, bo jak głosi napis nad bramą prowadzącą do mikstackiego wieczernika „ Zaiste dom to Boży i brama niebieska”. Przecież o dom Boży trzeba dbać, bo Dom Boży powinien wyglądać pięknie. Więc pięknieje…

Co pewien czas w prezbiterium pojawiały  się rusztowania i foliowa zasłona oddzielająca część, w której prowadzone były prace renowacyjne od reszty kościoła. Trzeba było cierpliwie czekać, aby zobaczyć ich efekt.

Wypiękniało i wysubtelniało w ciągu tych ostatnich dwóch lat prezbiterium. Zmieniła się jego kolorystyka dzięki temu malowidła, ornamenty, rzeźby nabrały wyrazistości. Odnowiona została chrzcielnica i ambona.

W ubiegłym roku jesienią została odrestaurowana płaskorzeźba Trójcy Świętej w ołtarzu głównym,  wykonana przez znanego artystę Władysława Marcinkowskiego. Po przeprowadzonych pracach prezentowała się niezwykle pięknie.  

W czerwcu bieżącego roku w prezbiterium stanęły ponownie rusztowania. Pojawiła się też foliowa zasłona, która zabezpieczała  przed zabrudzeniem odnowione już elementy prezbiterium, ale jednocześnie sprawiała, że nie mogliśmy na bieżąco śledzić postępów prac renowacyjnych. Trwały prace przy płaskorzeźbach  znajdujących się po obu stronach Trójcy Świętej. Ta po lewej stronie przedstawia  Archanioła Gabriela  w scenie Zwiastowania, po prawej Archanioła Michała  w scenie walki z szatanem.  Pracom renowacyjnym zostały poddane także elementy drewniane ołtarza.

Zapewne wielka radość zapanowała w sercach tych, którzy  nawiedzili mikstacką świątynie w godzinach południowych  27 września. Mogli podziwiać pięknie odnowione płaskorzeźby w  ołtarzu głównym oraz tabernakulum. Efekt prac renowacyjnych wprowadza w podziw i zachwyt. Dzięki podjętym pracom płaskorzeźby nabrały lekkości, są takie delikatne, subtelne. Po prostu piękne.  Zdjęte warstwy przemalowań i złoceń ukazały kunszt artystów i troskę o każdy najmniejszy detal, szczegół.  Niezwykle pięknie prezentuje się ołtarz główny w mikstackim wieczerniku.

Stało się to możliwe dzięki  ofiarom składanym przez parafian, a także dofinansowaniom   otrzymanym na prace renowacyjne   od  Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i od Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Ponadto parafia otrzymała dotację  na prace renowacyjne prowadzone przy elementach drewnianych w   ramach projektu „Szlakiem zabytkowych kościołów obszarów Diecezji Kaliskiej - rewaloryzacja i konserwacja zabytków drewnianych celem ochrony dziedzictwa kulturowego oraz wzrostu atrakcyjności regionu”. Projekt  ten współfinansowany jest  przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

 Jutro, 28 września  w parafii dzień całodziennej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Zapewne wielu parafian przyjdzie na spotkanie z Jezusem, zatrzyma się na chwilę modlitwy, ale i podziwiać będzie  efekt podjętych prac. Modlitwą w tym dniu obejmiemy wszystkich, którzy troszczyli się i troszczą o piękno mikstackiego wieczernika.  Będziemy także prosić o owocne i dobre przeżycie uroczystości 100- lecia konsekracji kościoła dla całej wspólnoty parafialnej i o to, by w tym Domu Bożym każdy znalazł swoje miejsce i czuł się za jego piękno , także to duchowe  odpowiedzialny.

Zaiste dom to Boży i brama niebieska…

Zachęcamy do nawiedzenia mikstackiej fary.

A jeśli w najbliższym czasie Wasze drogi nie będą prowadziły do Mikstatu, zachęcamy do oglądania transmisji uroczystości 100-lecia konsekracji  którą przeprowadzi  na żywo 20 października o godz. 17:00 Telewizja Diecezji Kaliskiej DOM JÓZEFA na stronie internetowej   https://domjozefa.tv   .


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy