Strona główna
opoka.org.pl
2018-09-27 18:18
S. Zielińska / Krzysztof Bronk

Francja: Międzynarodowej Rekolekcje Kapłańskie w Ars

W sanktuarium św. Jana Vianney’a odbywają się międzynarodowe rekolekcje dla kapłanów. Uczestniczy w nich 250 księży z 34 krajów.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Idea takich rekolekcji zrodziła się przed 9 laty podczas Roku Kapłańskiego. Wtedy, ze względu na wyjątkowe okoliczności, uczestników było 1200.

Tym razem rozważania prowadzi brat Enzo Bianchi, założyciel ekumenicznej wspólnoty monastycznej w Bose we Włoszech. Jak podaje dziennik La Croix uczestnicy rekolekcji zwracają uwagę na ich wyjątkowo trudny kontekst. Od kilku miesięcy nie ma tygodnia, by nie ujawniono kolejnego skandalu – zauważa cytowany przez francuski dziennik kapłan. Księża opowiadają o związanych z tym cierpieniach, o klimacie podejrzliwości i obelgach, które muszą z tego powodu znosić. „Niesiemy ciężkie jarzmo z powodu naszych współbraci” – zauważa wikariusz generalny miejscowej diecezji. Inni przyznają, że ciąży im atmosfera przesadnej ostrożności. „Nie chcę się czuć sfrustrowany z powodu zboczonych zachowań niektórych kapłanów. Chcę pozostać sobą. Jestem normalny” – dodaje ks. Stèphan Lange ze Wspólnoty Chemin-Neuf.

Enzo Bianchi, który prowadzi rekolekcje zwraca uwagę na potrzebę zerwania z idealistycznym pojęciem celibatu i podjęcia lepszej współpracy ze świeckimi. Na międzynarodowych rekolekcjach kapłańskich w Ars często jest też mowa o przezwyciężaniu mentalności klerykalnej. Nie można jej traktować zbyt powierzchownie i utożsamiać na przykład z noszeniem sutanny. Jak przypomina rektor sanktuarium ks. Patrice Chocholski, Proboszcz z Ars sutannę nosił, a klerykałem na pewno nie był.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-09-27 15:50:35
miniaturka

Wkrótce ukażą się niepublikowane wcześniej listy Pawła VI

„Paweł VI. Czas odwagi” – niepublikowane wcześniej osobiste listy Pawła VI ukażą się 3 października br. nakładem wydawnictwa Znak. 14 października 2018 r. Franciszek kanonizuje Pawła VI.
2018-09-27 16:20:28
miniaturka

Nienawiść wobec abp. Rysia i rabina Pasha jest odrażająca

Nienawiść wobec abp. Rysia i rabina Boaza Pasha z powodu udziału w spotkaniu katolicko-żydowskim jest nie tylko odrażająca, ale to także grzech przeciw przykazaniu miłości Boga i bliźniego – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik.
2018-09-27 17:37:36
miniaturka

Kohelet jest smutnym mędrcem - Rozważania liturgiczne na każdy dzień

W bibliotece portalu Opoka publikujemy m.in. rozważania liturgiczne o. Włodzimierza Zatorskiego OSB i o. Augustyna Jankowskiego OSB. Zapraszamy do lektury tekstów, które pomagają lepiej rozważać Pismo Święte.
2018-09-27 18:17:54
miniaturka

Zakończenie prac renowacyjnych przy ołtarzu głównym w mikstackiej farze

Mikstat: W mikstackiej farze trwają prace renowacyjne. Pięknieje na chwałę Bożą mikstacka fara przed 100- leciem konsekracji. Pięknieje mikstacki Dom Boży.
2018-09-27 18:28:16
miniaturka

Salezjańska alternatywa dla migracji z Afryki

W sześciu krajach Afryki ruszył program „Stop handlowi ludźmi”. Prowadzony jest on przez salezjanów, a jego celem jest zapobieżenie nielegalnej migracji Afrykanów do Europy poprzez odpowiednią informację i formację.
2018-09-27 18:38:05
miniaturka
play

#SłowoOPsalmach - 1 października 2018

Komentarz do psalmu responsoryjnego na 1 października 2018