Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-30 06:00
mk / ks. Janusz Chyła

Zaczynam Dzień z Ewangelią

Kiedyś sieci rybaków znad jeziora Galilejskiego były symbolem ewangelizacji, obecnie taką rolę może spełniać także sieć internetowa. Podobnie jak wcześniejsze doświadczania apostołów zostały wykorzystane do głoszenia Dobrej Nowiny, tak i naszym potencjałem może się On posłużyć.

Autor/źródło: unsplash.com

Pełny tekst czytań wraz z komentarzem >>

Jezus do kandydatów na apostołów zarzucających sieci w jezioro powiedział: „Pójdźcie za Mną, a uczynię was rybakami ludzi”. Nie mówi im, że będą paść owce, siać ziarno, ale łowić ludzi. Nawiązuje zatem do ich codziennego doświadczenia. Taka jest logika Bożego działania. Zdolności, doświadczenia, codzienne zajęcia zostają wkomponowane w historię zbawienia.

Święto świętego Andrzeja przeżywamy na przełomie starego i nowego roku liturgicznego. Tym razem przypada ono już w adwencie, który jest synchronizacją naszego czasu z Boskim czasem oraz korekty naszych życiowych planów w świetle Bożego planu. U początku nowego roku liturgicznego słyszymy opis powołania, w którym możemy odkryć także zaproszenie skierowane do nas.

Kiedyś sieci rybaków znad jeziora Galilejskiego były symbolem ewangelizacji, obecnie taką rolę może spełniać także sieć internetowa. Benedykt XVI nauczał, że powinniśmy również po nią sięgać: „Wykorzystywanie nowych metod w przekazywaniu orędzia ewangelicznego wiąże się z ewangelizacyjną pasją wierzących, a dzisiaj komunikacja obejmuje zasięgiem swej sieci kulę ziemską i nabiera nowego znaczenia wezwanie Chrystusa: «Co mówię wam w ciemności, powtarzajcie w świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach» (Mt 10, 27). Słowo Boże, oprócz tego, że występuje w formie drukowanej, powinno rozbrzmiewać także poprzez inne formy przekazu” (Verbum Domini 113).

Podobnie jak wcześniejsze doświadczania apostołów – choć inaczej przez Jezusa ukierunkowane – zostały wykorzystane do głoszenia Dobrej Nowiny, tak i naszym potencjałem może się On posłużyć. Choć współczesną misję Kościoła – zwłaszcza w naszych doświadczeniach duszpasterskich – można bardziej porównać do łowienia na wędkę, niż przy użyciu sieci.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-29 15:10:53
miniaturka

Nowe obostrzenia – w kościołach 50 proc. osób, limity nie dotyczą zaszczepionych

Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia do 75 proc. osób zostaną zmniejszone do 50 proc. – dotyczy to gastronomii, hoteli, instytucji kultury, kościołów, i obiektów sportowych. Limity te jednak nie dotyczą osób zaszczepionych – podał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-11-29 15:28:29
miniaturka

SkillsPoland 2021. Skills are the future

W dniach 25-26 listopada br., na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AMBEREXPO po raz pierwszy odbył się ogólnopolski konkurs SkillsPoland 2021. Zwycięzcy zawodów będą reprezentować Polskę na międzynarodowym konkursie WorldSkills, który odbędzie się 12-17 października 2022 roku w Szanghaju.
2021-11-29 21:39:17
miniaturka

Pod znakiem ekumenizmu i migracji – papież Franciszek jedzie na Cypr

W dniach 2-4 grudnia Franciszek udaje się z wizytą apostolską na Cypr. Podróż będzie przebiegała pod znakiem ekumenizmu i migracji. Spotka się on z licznymi przedstawicielami prawosławia oraz z młodymi ludźmi, migrantami i uchodźcami. Hasłem pielgrzymki są słowa: „Umacniajcie się nawzajem w wierze”.
2021-11-30 09:07:17
miniaturka

Nagrody Mediów: Joanna Siedlecka, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz i Piotr Semka

W warszawskiej siedzibie TVP ogłoszono w poniedziałek laureatów Nagród Mediów Publicznych 2021. Za "Słowo" uhonorowano Joannę Siedlecką, Elżbieta Jaworowicz została nagrodzona w kategorii "Obraz", za "Muzykę” wyróżniono Józefa Skrzeka; a Piotra Semkę - w kategorii "Idea".
2021-11-30 09:21:32
miniaturka

Ponad 563,5 tys. mężczyzn w Polsce ma na imię Andrzej, a 45 kobiet Andrzeja

Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych męskich imion w Polsce; nosi je ponad 563,5 tys. mężczyzn - przekazał w poniedziałek wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Zwrócono uwagę, że 45 kobiet ma na imię Andrzeja.
2021-11-30 09:35:35
miniaturka

Papież do Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

„Często słyszymy o tym, co państwa robią, aby przyjąć migrantów. Ale równie ważne jest pytanie: jakie korzyści przynoszą migranci społecznościom, które ich przyjmują i jak je wzbogacają?” - napisał Papież w liście do Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji