Strona główna
opoka.org.pl
2022-04-11 11:12
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

X Światowe Spotkanie Rodzin, Rzym 2022

W dniach 22-26 czerwca 2022 roku odbędzie się w Rzymie 10. Światowe Spotkanie Rodzin. Tematem spotkania będzie: Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości. Spotkanie będzie miało charakter wieloośrodkowy i powszechny, sprzyjający zaangażowaniu wspólnot diecezjalnych z całego świata. Światowe Spotkanie Rodzin odbywa się od 1994 roku, z reguły co trzy lata.

Głównym miejscem spotkania będzie Rzym, gdzie niektórzy delegaci duszpasterstwa rodzin wezmą udział w Festiwalu Rodzin, Kongresie Duszpasterskim i Mszy Świętej, które będą transmitowane na cały świat. W tych samych dniach każda diecezja będzie mogła stać się ośrodkiem lokalnego spotkania dla swoich rodzin i wspólnot. W ten sposób każdy będzie mógł uczestniczyć, nawet ci, którzy nie będą mogli przybyć do Rzymu.

Więcej informacji: X WORLD MEETING FAMILIES 2022

Zbliża się X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie /AH|31.05.2022/

W ramach przygotowań do X Światowego Spotkania Rodzin Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował materiały duszpasterskie do poprowadzenia adoracji w miesiącach od stycznia do czerwca. Wskazane pomoce pastoralne stanowią materiał do wykorzystania duszpasterskiego w parafiach.

MATERIAŁY DO PROWADZENIA ADORACJI 

Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przetłumaczył także 10 filmów z udziałem papieża Franciszka, zrealizowanych z inicjatywy Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia na Rok Rodziny Amoris laetitia. Obrazy te dostępne są na stronie internetowej w zakładce X Światowe Spotkanie Rodzin.

Poprzez serię 10 filmów, rozpoczynających się rozdziałami adhortacji apostolskiej Amoris Laetitia, Ojciec Święty, wsparty pomocą rodzin, zaprasza nas do wspólnej podróży, aby ponownie odkryć rodzinę jako dar, pomimo trudności, przeszkód oraz wyzwań, jakie obecnie dotykają rodziny.

Materiał filmowy uzupełniają teksty, które z powodzeniem mogą służyć zarówno rodzinom, jak i rozmaitym wspólnotom kościelnym (parafialnym, diecezjalnym lub innym). Każdy tekst podzielony jest na cztery części i każda z nich może służyć dalszej refleksji podjętej w rodzinie czy we wspólnocie. Materiały te, będące pomocą w duszpasterskiej służbie rodzinom, zawierają sugestie i propozycje, które można dostosować do potrzeb danej wspólnoty.

Przygotowane teksty mają na celu ożywienie refleksji, dialogu i praktyk duszpasterskich. Oprócz tego stanowią zachętę, motywację i pomoc dla rodzin w ich duchowej i jednocześnie bardzo konkretnej codzienności (AL 4).

Adhortacja apostolska Amoris Laetitia, napisana językiem prostym i praktycznym, pragnie dotrzeć do całego Kościoła, w szczególności do rodzin chrześcijańskich. Nie czytajmy jej, jak radzi papież Franciszek, w pośpiechu, ale cierpliwie zgłębiajmy jej treść, dodatkowo poszukując informacji na tematy szczególnie nas interesujące.

Więcej informacji i materiałów : Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin


Modlitwa za X Światowe Spotkanie Rodzin – 2022 r.

Ojcze Niebieski ,

Przychodzimy do Ciebie, aby Cię wielbić i dziękować Ci za wspaniały dar rodziny.

Modlimy się do Ciebie za wszystkie rodziny uświęcone przez sakrament małżeństwa.

Niech codziennie na nowo odkrywają łaskę, jaką otrzymały

i jako małe kościoły domowe

niech poznają, jak dawać świadectwo o Twojej obecności oraz miłości,

jaką Chrystus obdarza Kościół.

Modlimy się do Ciebie za wszystkie rodziny,

które napotykają trudności i cierpienie związane z chorobą

lub inną okolicznością jedynie Tobie wiadomą.

Podtrzymaj je i uczyń je świadomymi ścieżki świętości, na którą je wzywasz,

aby mogły doświadczyć Twojego nieskończonego miłosierdzia

i znaleźć nowe sposoby, by wzrastać w miłości.

Modlimy się do Ciebie za dzieci i młodzież,

oby spotkali Ciebie i odpowiedzieli radością na powołanie, które dla nich przeznaczyłeś.

Modlimy się za rodziców i dziadków:

niech będą świadomi, że są znakiem ojcostwa i macierzyństwa Boga

poprzez troskę o ciało i duszę dzieci, które im powierzasz,

a także za doświadczenie braterstwa, jakie rodzina może dać światu.

Panie, spraw, aby każda rodzina mogła żyć swoim własnym powołaniem do świętości w Kościele jako wezwaniem do bycia apostołami, w służbie życiu i pokojowi,

w komunii z naszymi kapłanami, wiernymi i wszystkimi powołanymi w Kościele.

Błogosław Światowemu Spotkaniu Rodzin.

Amen.

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2021-12-21 11:46:35
miniaturka

Odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski spotkała się na zebraniu roboczym w formie on-line
2021-12-22 16:21:52
miniaturka

"Nowe czy stare?" - rekolekcje dla młodych dorosłych

Kiedy dać pierwszeństwo nowemu, a kiedy zgodzić się na coś, co już znasz? Czy zawsze „nowe” jest bardziej atrakcyjne? Czy ze „starym” można żyć w przyjaźni? Czy w Bogu jest stare czy nowe? A może jedno i drugie?
2021-12-23 10:28:19
miniaturka

Liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego we wszystkich diecezjach polskich

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podjęła decyzję odnośnie do obchodu liturgicznego bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, w Kościele polskim
2021-12-23 12:01:47
miniaturka

Wigilia we WSPÓLNOCIE POLSKIEJ

Wszędzie tam gdzie na świecie są Polacy, tam jest uroczysta Wigilia. W dniu 20 grudnia w Domu Polonii im. Prof. A. Stelmachowskiego zebrali się na Spotkaniu Opłatkowym przyjaciele Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i wszyscy, którym sprawy Polonii i Polaków za Granicą są bliskie sercu. W spotkaniu wziął udział bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2021-12-23 12:28:46
miniaturka

Życzenia bpa Wiesława Lechowicza skierowane do Polonii

Nie bójcie się zaufać Bogu za przykładem św. Józefa. Przykład św. Józefa uczy nas, że drogą wyjścia z najtrudniejszych życiowych sytuacji jest posłuszeństwo Bogu, który zwraca się do nas z wezwaniem „Nie bój się”. Nie bójcie się zaufać Bogu i zarazem miejcie odwagę życia zgodnego z Bożym słowem – napisał bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach na tegoroczne Boże Narodzenie.
2021-12-23 13:29:09
miniaturka

Francja: Wigilia księży dekanatu paryskiego PMK

We wtorek 21 grudnia br., w Seminarium Polskim w Issy-Les-Moulineaux, odbyła się uroczystość wigilijna księży pracujących w duszpasterstwie polonijnym dekanatu paryskiego w ramach Polskiej Misji Katolickiej we Francji, ale obecni byli również zagraniczni goście – kapłani z Libanu – obecnie mieszkańcy Polskiego Seminarium.