Strona główna
opoka.org.pl
2021-12-23 10:25
KKBiDS

Liturgiczne wspomnienie bł. Stefana Wyszyńskiego we wszystkich diecezjach polskich

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podjęła decyzję odnośnie do obchodu liturgicznego bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, w Kościele polskim

Autor/źródło: Janusz Migura, licencja: CC BY

W czasie październikowej wizyty Ad limina apostolorum biskupi polscy otrzymali zapewnienie o możliwości wpisania obchodu liturgicznego wspomnienia bł. Stefana Wyszyńskiego do kalendarza liturgicznego Kościoła w Polsce. W związku z tym, w czasie 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski (Jasna Góra, 18-19 listopad 2021 r.) wszyscy biskupi diecezjalni wyrazili życzenie obchodu tego wspomnienia w diecezjach im powierzonych. Dlatego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, 23 listopada 2021 roku zwrócił się stosownym pismem w tej sprawie do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

W odpowiedzi z dnia 2 grudnia 2021 roku Kongregacja przychyliła się do powyższej prośby i wyraziła zgodę, aby wspomnienie dowolne bł. Stefana Wyszyńskiego, biskupa, mogło być obchodzone we wszystkich diecezjach polskich, w dniu 28 maja. Tego dnia należy korzystać z tekstów liturgicznych, które zostały zatwierdzone 2 października 2020 roku z przeznaczeniem dla archidiecezji warszawskiej.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-12-20 13:24:37
miniaturka

Konkurs "Być patriotą na emigracji"

Sara Ciepły ze Stanów Zjednoczonych zajęła pierwsze miejsce w konkursie: "Być patriotą na emigracji". Celem konkursu było zwrócenie uwagi na osoby zasłużone dla Polski, a także na działania o charakterze patriotycznym w środowiskach polonijnych. Konkurs polegał na przygotowaniu krótkiego materiału filmowego lub prezentacji multimedialnej o tej tematyce. Rozstrzygnięcie Konkursu miało miejsce w czasie Kongresu Młodzieży Polonijnej online.
2021-12-21 11:46:35
miniaturka

Odbyło się zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski spotkała się na zebraniu roboczym w formie on-line
2021-12-22 16:21:52
miniaturka

"Nowe czy stare?" - rekolekcje dla młodych dorosłych

Kiedy dać pierwszeństwo nowemu, a kiedy zgodzić się na coś, co już znasz? Czy zawsze „nowe” jest bardziej atrakcyjne? Czy ze „starym” można żyć w przyjaźni? Czy w Bogu jest stare czy nowe? A może jedno i drugie?
2021-12-23 11:29:02
miniaturka

X Światowe Spotkanie Rodzin, Rzym 2022

W dniach 22-26 czerwca 2022 roku odbędzie się w Rzymie 10. Światowe Spotkanie Rodzin. Tematem spotkania będzie: Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości. Spotkanie będzie miało charakter wieloośrodkowy i powszechny, sprzyjający zaangażowaniu wspólnot diecezjalnych z całego świata. Światowe Spotkanie Rodzin odbywa się od 1994 roku, z reguły co trzy lata.
2021-12-23 12:01:47
miniaturka

Wigilia we WSPÓLNOCIE POLSKIEJ

Wszędzie tam gdzie na świecie są Polacy, tam jest uroczysta Wigilia. W dniu 20 grudnia w Domu Polonii im. Prof. A. Stelmachowskiego zebrali się na Spotkaniu Opłatkowym przyjaciele Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i wszyscy, którym sprawy Polonii i Polaków za Granicą są bliskie sercu. W spotkaniu wziął udział bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2021-12-23 12:28:46
miniaturka

Życzenia bpa Wiesława Lechowicza skierowane do Polonii

Nie bójcie się zaufać Bogu za przykładem św. Józefa. Przykład św. Józefa uczy nas, że drogą wyjścia z najtrudniejszych życiowych sytuacji jest posłuszeństwo Bogu, który zwraca się do nas z wezwaniem „Nie bój się”. Nie bójcie się zaufać Bogu i zarazem miejcie odwagę życia zgodnego z Bożym słowem – napisał bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, w życzeniach na tegoroczne Boże Narodzenie.