Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-05 22:06
Ewa Kotowska-Rasiak

X Diecezjalny Festiwal Pieśni Religijnej w Kaliszu

Kornelia Raźniewska z Kalisza zdobyła nagrodę Grand Prix X Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. Nagrodą jest dziesięciodniowa wycieczka do Włoch.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Festiwal, który na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalnych w regionie, został zainaugurowany w 2007 r. przez Ninę Adamczewską, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu i ks. prał. Pawła Kodłubaja, ówczesnego proboszcza parafii pw. NMP Królowej Polski w Kaliszu.

W pierwszym etapie przeglądu spośród 25 wykonawców ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych jury wybrało 10 laureatów, którzy dzisiaj podczas koncertu galowego zaprezentowali utwory.

Występy oceniało jury w składzie: ks. dr Jacek Paczkowski, muzykolog UAM w Poznaniu, przewodniczący Komisji Muzyki i Śpiewu Kościelnego Diecezji Kaliskiej, prezes chórów kościelnych diecezji kaliskiej (przewodniczący), Małgorzata Puchalska, dziennikarka Radia Eska, wokalistka, skrzypaczka, Adam Michalak, muzyk, wykładowca UAM w Poznaniu.

Po wysłuchaniu wszystkich wokalistek jury przyznało nagrody i wyróżnienia, których fundatorami byli m.in.: biskup kaliski Edward Janiak, ks. Piotr Szkudlarek, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Kaliszu, ks. Alfred Berlak, proboszcz parafii pw. Św. Jana Pawła II w Kaliszu, ks. Jacek Andrzejczak, dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej, prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, starosta kaliski Krzysztof Nosal, Biuro Podróży Ital-Tour w Kaliszu i wielu sponsorów.

Nagrody i wyróżnienia

Kategoria: Szkoła Podstawowa
I miejsce – Aleksandra Bilska
II miejsce – Maria Kupczyk
III miejsce – Oliwia Łukomska
Wyróżnienie – Maria Wróbel


Kategoria: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum
Grand Prix - Kornelia Raźniewska
II miejsce – Weronika Gabryś
III miejsce – Aleksandra Dura

Kategoria: Szkoła Ponadgimnazjalna
I miejsce ex aequo – Anna Czarnecka, Magdalena Kliszewska, Gabriela Sieradzka

W swoim słowie biskup kaliski przypomniał, że 4 czerwca minęło 21 lat od czasu, kiedy św. Jan Paweł II odwiedził Kalisz. - Ojciec Święty tak pięknie wtedy powiedział, że ta diecezja jest szczęśliwa, bo ma tak przemożnego patrona św. Józefa – powiedział bp Janiak. Dodał, że obecnie obchodzony jest Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego ogłoszony przez papieża Franciszka, który nazwał kaliską bazylikę Narodowym Sanktuarium św. Józefa. Wyraził radość, że w tym roku tysiące ludzi przybywa do św. Józefa, aby modlić się i prosić o wstawiennictwo w różnych sprawach, a zwłaszcza za rodziny przeżywające kryzysy.

Biskup gratulował laureatkom tegorocznego festiwalu. - Trzeba cieszyć się, że mamy tak wspaniałą młodzież. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim organizatorom, że pozwalają wykazać się tym talentom. Jesteśmy dumni z takiej młodzieży. Gratuluję zwycięzcom i wszystkim uczestnikom, którzy brali udział w festiwalu – podkreślał ordynariusz kaliski.

- Nie spodziewałam się głównej nagrody i jestem bardzo szczęśliwa. Śpiew ćwiczę od pięciu lat w Studiu Edukacji Wokalnej „Happy Singers pod okiem pani Doroty Wróbel. Od najmłodszych lat lubiłam śpiewać. Mając trzy lata otwierałam okno i śpiewałam tak, aby usłyszała mnie cała okolica. Teraz jestem przekonana, że swoją przyszłość chciałabym związać ze śpiewem – powiedziała Kornelia Raźniewska, zdobywczyni Grand Prix.

Organizatorami X Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II” byli: dyrektor Nina Adamczewska i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Kaliszu oraz ks. Piotr Szkudlarek, proboszcz parafii pw. NMP Królowej Polski w Kaliszu.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy