Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-06 08:10
S. Zielińska / Tomasz Kycia

Niemcy: reakcja kard. Marxa na list od abp. Ladarii

Przewodniczący niemieckiego episkopatu wyraził zaskoczenie listem prefekta Kongregacji Nauki Wiary w sprawie komunii dla ewangelickich współmałżonków.

Autor/źródło: MG, Maciej Górnicki, licencja: CC BY

W jego imieniu głos zabrał rzecznik niemieckiego episkopatu Matthias Kopp, publikując czterozdaniowe oświadczenie, w którym stwierdza, że kard. Marx otrzymał list abp Ladarii dopiero w poniedziałek 4 czerwca wieczorem.

Rzecznik pisze dalej, że: „podczas rozmowy 3 maja 2018 roku w Rzymie powiedziano uczestniczącym w nich niemieckim biskupom, że powinni oni znaleźć możliwie jednomyślne stanowisko, w duchu komunii kościelnej. Przewodniczący jest zatem zaskoczony, że list ten dotarł z Rzymu, zanim jeszcze zostało wypracowane takie zgodne rozwiązanie. Jak stwierdził rzecznik, kard. Marx widzi nadal „konieczność dalszych rozmów w ramach niemieckiego episkopatu, przede wszystkim w Radzie Stałej oraz na forum jesiennego zgromadzenia plenarnego, ale także z odpowiednimi dykasteriami rzymskimi i z samym Ojcem Świętym”. 

Tymczasem przewodniczący Komitetu Centralnego Katolików Niemieckich Thomas Sternberg zaapelował, by „rodziny, księża i parafie nie dali się zdezorientować”. Sternberg stwierdził, że pewnie żaden kraj nie ma tak wielu małżeństw, w których małżonkowie pochodzą z różnych chrześcijańskich wyznań. Jak się wyraził, „rodziny, którym zależy na wierze, znalazły już w swoich parafiach drogę do wspólnoty eucharystycznej”. Niemieckie media z kolei podkreślają, że Papież zdecydował na przekór większości niemieckich biskupów, a kardynał Marx, zwolennik szeroko pojętej interkomunii, odniósł w tych dniach „gorzką porażkę”.


Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-05 18:09:38
miniaturka

Papieska intencja modlitewna na czerwiec

Modlitwa o umiejętność dobrego korzystania z sieci społecznościowych znalazła się w centrum papieskiej intencji na czerwiec.
2018-06-05 18:37:39
miniaturka

Poznań: lekcja historii nt. abp. Antoniego Baraniaka

W Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu odbyła się kolejna „Lekcja historii z wojewodą”. To cykl zajęć historycznych dla uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych realizowanych poza przestrzenią szkolną.
2018-06-05 22:09:01
miniaturka

X Diecezjalny Festiwal Pieśni Religijnej w Kaliszu

Kornelia Raźniewska z Kalisza zdobyła nagrodę Grand Prix X Diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej „W hołdzie Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II”. Nagrodą jest dziesięciodniowa wycieczka do Włoch.
2018-06-06 08:33:16
miniaturka

Hiszpania: czy rozpocznie się walka z Kościołem?

Przewodniczący Episkopatu Hiszpanii pogratulował nowemu premierowi tego kraju. Socjalista Pedro Sánchez w ubiegły piątek nieoczekiwanie został szefem rządu po wotum nieufności wobec Mariana Rajoya z prawicowej Partii Ludowej.
2018-06-06 09:05:16
miniaturka

STUDIUJ na UKSW

Dziś w południe rozpoczyna się rekrutacja na wszystkie kierunki studiów w roku akademickim 2018/2019. Wśród 38 kierunków trzy to nowości, w tym dwie po angielsku.
2018-06-06 09:07:16
miniaturka

Papież wstrzymuje pracę nad dokumentem o Komunii dla protestantów

Ojciec Święty nie zgadza się na udzielanie Komunii ewangelikom z małżeństw mieszanych na warunkach przewidzianych przez Episkopat Niemiec. Poinformował o tym prefekt Kongregacji Nauki Wiary.