Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-21 15:10
Marcin Kluczyński

Wkrótce gala 71. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Historyk Krzysztof Szwagrzyk, architekt Stanisław Niemczyk i reżyser Michał Kondrat – otrzymają tegoroczną Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka.

Od kilku lat stałym miejscem ceremonii Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka jest Zamek Królewski w Warszawie
Autor/źródło: Iwona Olczyk, pixabay.com

Ceremonia wręczenia 71. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka odbędzie się 22 czerwca br. o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Warszawie. Galę poprowadzi aktor i prezenter telewizyjny Grzegorz Miśtal. Uroczystość będzie transmitowana na żywo w serwisie e-civitas.pl.

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka przyznawana jest nieprzerwanie od 1948 r., za wybitną twórczość naukową, artystyczną, literacką oraz za doniosłe osiągnięcia w działalności formacyjnej, kulturalnej i społecznej, będące świadectwem uniwersalnych wartości ludzkich i chrześcijańskich oraz postaw i dokonań je wyrażających w życiu narodu. Jedno z najstarszych niepaństwowych wyróżnień przyznaje Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

Tegorocznym laurem uhonorowano dr. hab. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, pełniącego obowiązki dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Od kilku lat dr Szwagrzyk kieruje w IPN zespołem poszukiwań tajnych miejsc pochówku ofiar reżimu komunistycznego. Prowadzi działania ekshumacyjne m.in. na „Łączce” – na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. Prace pod jego kierunkiem odbywają się również na Służewcu oraz na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie, na Opolszczyźnie, w Białymstoku, w Rzeszowie i na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Motywacją dla Kapituły do przyznania Nagrody dr. hab. Krzysztofowi Szwagrzykowi jest jego „niestrudzone i pełne determinacji przywracanie Żołnierzy Niezłomnych Ojczyźnie” – czytamy w specjalnym komunikacie.

Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka otrzyma w tym roku również architekt Stanisław Niemczyk, twórca wybitnych dzieł architektury sakralnej, będących – w opinii Kapituły Nagrody – owocem wiary i talentu. Nazywany „polskim Gaudim”, projektant budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych i sakralnych. Zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów: Zesłania Ducha Świętego i kościoła franciszkanów w Tychach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Pawłowicach, Chrystusa Króla Odkupiciela Człowieka w Czechowicach-Dziedzicach, Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie.

Krzewienie wartości ewangelicznych w różnych aspektach życia publicznego – to motyw przyznania Pietrzakowego Lauru reżyserowi Michałowi Kondratowi, twórcy filmów o tematyce chrześcijańskiej. Produkcje dokumentalno-fabularyzowane: „Jak pokonać Szatana” (2013), „Matteo” (2014) czy „Dwie Korony” (2017), zdobywają publiczność kinową i prestiżowe wyróżnienia środowisk filmowych. Ostatni film poświęcony o. Maksymilianowi Kolbe obejrzało na dużym ekranie ponad 200 tys. widzów, co stanowi polski rekord oglądalności dokumentu fabularyzowanego ostatnich lat. Sam reżyser mówi o sobie: „Z wykształcenia jestem ekonomistą, z pasji reżyserem i producentem, a z serca chrześcijaninem”.

Jak tłumaczy Anna Roguska z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana, odpowiedzialna za przebieg ceremonii, tegoroczna Nagroda im. Wł. Pietrzaka ma szczególny wymiar, bo przypada w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Pragniemy zaakcentować ten doniosły fakt i uczcić go podczas gali krótkim koncertem pieśni patriotycznych. Usłyszymy m.in. takie utwory jak: „Modlitwa obozowa”, „Czerwone maki na Monte Cassino” czy „Rota” M. Konopnickiej – zapowiada A. Roguska.

Podczas pietrzakowej gali wystąpi duet wokalny i kwartet smyczkowy Centrum Muzyki Marzeń z Warszawy. Zespół stanowią wysokiej klasy artyści, którzy obiecują podczas ceremonii niezapomniane wrażenia estetyczne i doniosłość wykonywanych utworów, bliskich sercom Polaków. „Wiemy, jak bardzo muzyka trafia do najgłębszych zakamarków serca, więc spotkania z nią mają nieocenioną wartość dla każdego z nas. Każdy nasz występ to wielka chwila emocji i uczuć, wynikających z ogromnej pasji” – przekonują muzycy.

Kapitułę Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka stanowią: bp. prof. dr hab. Michał Janocha – przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, bp dr Wiesław Alojzy Mering, ks. dr Dariusz Wojtecki, Tomasz Nakielski, Sławomir Józefiak i Romuald Gumienniak (sekretarz Kapituły).

Patronem nagrody fundowanej przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” jest od początku Włodzimierz Pietrzak (1913–1944) – prawnik, pisarz i krytyk literacki, teoretyk kultury oraz publicysta, ale także działacz społeczny i polityczny oraz żołnierz Powstania Warszawskiego.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-21 14:15:51
miniaturka

Ustroń-Hermanice: w sierpniu II edycja Letniej Szkoły Biblijnej

Biblistka z UKSW, prof. Barbara Strzałkowska, poprowadzi u dominikanów w Ustroniu-Hermanicach drugą edycję Letniej Szkoły Biblijnej, adresowanej do osób różnych wyznań. Szkoła ma na celu pogłębienie relacji ze Słowem Bożym.
2018-06-21 14:48:42
miniaturka
play

Franciszek: ekumenizm wielkim przedsięwzięciem ze stratą

Przyjechałem do was, jako pielgrzym jedności i pokoju – mówił Franciszek w siedzibie Światowej Rady Kościołów. Ekumenizm jest wielkim przedsięwzięciem ze stratą - podkreślił.
2018-06-21 15:17:57
miniaturka

Caritas Polska: mniejsza pomoc w ramach programu „Rodzina rodzinie”

Polacy do tej pory przekazali Syryjczykom w ramach programu „Rodzina rodzinie” ponad 30 mln zł, ale zainteresowanie udzielaniem wsparcia ostatnio maleje - alarmuje Caritas Polska.
2018-06-21 15:51:12
miniaturka

Tarnów: wolontariusze misyjni będą pomagać na Ukrainie i w Afryce

Kilkanaście osób z Tarnowskiego Wolontariatu Misyjnego wybiera się na Ukrainę, by tam pomagać m.in. dzieciom oraz osobom chorym i samotnym. Jedna osoba wyleci też do Republiki Środkowoafrykańskiej.
2018-06-21 18:15:25
miniaturka

XXII Ogólnopolskie Święto Kominiarzy

- Kominiarze, wypełniając jak najpiękniej swoje zadanie, stają się niejako przedłużaniem tego, o co codziennie prosimy Pana Boga - naszego Ojca - „Ustrzeż nas od wszelkiego złego" - mówił abp Marek Jędraszewski w Bazylice św. Floriana w Krakowie.
2018-06-21 18:38:05
miniaturka

Wrocław: od jesieni ruszy nowa katolicka telewizja dla młodych

19 października w stolicy Dolnego Śląska wystartuje polska edycja telewizji EWTN, założonej przez słynną Matkę Angelikę z USA - informuje KAI ks. Piotr Wiśniowski, dyrektor generalny polskiego oddziału tej telewizji.