Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-21 14:11
S. Zielińska / KAI

Ustroń-Hermanice: w sierpniu II edycja Letniej Szkoły Biblijnej

Biblistka z UKSW, prof. Barbara Strzałkowska, poprowadzi u dominikanów w Ustroniu-Hermanicach drugą edycję Letniej Szkoły Biblijnej, adresowanej do osób różnych wyznań. Szkoła ma na celu pogłębienie relacji ze Słowem Bożym.

Autor/źródło: photogenica.pl

Na spotkanie w ramach szkoły biblijnej w Hermanicach składa się kilkadziesiąt godzin wykładowych, dyskusje z wykładowcami i uczestnikami, a przede wszystkim wspólne studiowanie Biblii, poszerzanie wiedzy o tłumaczeniach Pisma Świętego, kontekstów kulturowych, interpretacji i tropów, które przecierali bibliści na przestrzeni wieków.

Pomysłodawca przedsięwzięcia o. Cezary Jenta OP, przyznał, że zamarzyło mu się, „żeby w tym miejscu, gdzie mieszka tak wielu chrześcijan różnych wyznań, stworzyć Letnią Szkołę Biblijną, której zajęcia poprowadziliby najlepsi polscy specjaliści od Biblii”.

II edycja Letniej Szkoły Biblijnej odbędzie się w dniach od 6 do 11 sierpnia i ma objaśnić meandry świata żydowskiego i pogańskiego, w którym powstawała Ewangelia.

Opisując tematykę tegorocznej Letniej Szkoły Biblijnej, prof. Strzałkowska przypomina słowa św. Hieronima z jego komentarza do Księgi Izajasza o tym, że „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”. „Te słowa odnoszą się zarówno do tradycji Starego, jak i Nowego Testamentu, choć, by poznać Osobę i Dzieło Naszego Zbawiciela, sięgamy najczęściej po karty Testamentu Nowego” – dodaje biblistka.

„Jaki portret Jezusa wyłania się z kart czterech Ewangelii?” – pyta sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich i odpowiada: „Wiemy, że obraz zależy w dużej mierze od tego, kto jest jego autorem. Spośród czterech Ewangelii kanonicznych dwie (Mateusza i Jana) zostały napisane przez uczniów Chrystusa, a dwie pozostałe (Marka i Łukasza) przez uczniów Apostołów. Wszystkie cztery są świadectwem wiary rodzącej się wspólnoty uczniów. Wszystkie zostały spisane kilkadziesiąt lat po wydarzeniach, które opisują, ale oparte są na pamięci i świadectwie tych, którzy, powołani przez Chrystusa, nieśli Dobrą Nowinę o Zmartwychwstałym aż po krańce ówczesnego świata. Ten świat, stanowiący kontekst Ewangelii, to najpierw świat żydowski, z którego korzenia wyrosło to, co nazywamy Nowym Testamentem i bez którego nie da się w pełni zrozumieć posłannictwa Jezusa. Ale to także świat pogański, który włączony do wspólnoty Kościoła, wywarł niemały wpływ na jej kształt, teologię, nauczanie, a nawet na język i pojęcia”.

Prof. Barbara Strzałkowska (1981) – adiunkt w Katedrze Egzegezy Starego Testamentu na Wydziale Teologicznym UKSW; autorka trzech książek własnych i sześciu redagowanych oraz kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu studiów biblijnych i dokumentacji dorobku biblistyki polskiej; w latach 2008-2013 sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Biblistów Polskich; opiekun specjalności Turystyka Krajów Biblijnych na WT UKSW; od 2006 roku przewodnik pielgrzymek po krajach biblijnych. Hobby: kolekcjonowanie dawnych i nowych wspomnień z pielgrzymek i podróży do Ziemi Świętej i na Bliski Wschód.

Szczegóły dotyczące programu i zapisów można znaleźć na stronie hermanice.dominikanie.pl

rk / Ustroń

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-21 12:47:46
miniaturka
play

Dobry Zarządca - warsztaty dla przedsiębiorców

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT zaprasza w sobotę 30 czerwca do Poznania na warsztaty "Dobry Zarządca".
2018-06-21 13:13:25
miniaturka

Papież w Genewie: spotkanie z prezydentem i modlitwa ekumeniczna

Głównym celem papieskiej wizyty jest Światowa Rada Kościołów. Spotkanie z prezydentem miało więc charakter czysto kurtuazyjny. Pierwszym etapem wydarzeń ekumenicznych była natomiast modlitwa w kaplicy Rady.
2018-06-21 13:42:18
miniaturka

Kielce: akcja „Makulatura na misje” wspomogła uczniów w Ghanie

Blisko 26.300 zł zebranych ostatnio podczas akcji „Makulatura na misje”, pozwoliło na kompletne wyposażenie szkoły i biblioteki w Ghanie, gdzie wśród sióstr nazaretanek posługuje pochodząca z diecezji kieleckiej s. Daria Romanek.
2018-06-21 14:48:42
miniaturka
play

Franciszek: ekumenizm wielkim przedsięwzięciem ze stratą

Przyjechałem do was, jako pielgrzym jedności i pokoju – mówił Franciszek w siedzibie Światowej Rady Kościołów. Ekumenizm jest wielkim przedsięwzięciem ze stratą - podkreślił.
2018-06-21 15:17:57
miniaturka

Caritas Polska: mniejsza pomoc w ramach programu „Rodzina rodzinie”

Polacy do tej pory przekazali Syryjczykom w ramach programu „Rodzina rodzinie” ponad 30 mln zł, ale zainteresowanie udzielaniem wsparcia ostatnio maleje - alarmuje Caritas Polska.
2018-06-21 15:19:42
miniaturka

Wkrótce gala 71. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

Historyk Krzysztof Szwagrzyk, architekt Stanisław Niemczyk i reżyser Michał Kondrat – otrzymają tegoroczną Nagrodę im. Włodzimierza Pietrzaka.