Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-22 21:42
Ewa Kotowska-Rasiak

Wigilia w technikum diecezjalnym w Kaliszu

- Wy kształtujecie początki tej placówki. Starajcie się być dobrą etykietką szkoły – mówił bp Janiak do młodzieży Zespołu Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej. Biskup przełamał się opłatkiem z uczniami i pracownikami technikum.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Szkolną wigilię rozpoczęły jasełka w wykonaniu uczniów diecezjalnego technikum.

Składając społeczności szkolnej życzenia świąteczne biskup kaliski podkreślał, że święta Bożego Narodzenia prowadzą do faktu historycznego. - To nie są tylko kolędy, choinka, światełka, ale 2017 lat temu w konkretnym miejscu, w Betlejem, na świat przyszedł Jezus Chrystus. To jest ogromna tajemnica, że Bóg posyła Syna Człowieczego, że w ten sposób przebóstwia człowieczeństwo, bo każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Bóg posyła na świat swojego Syna, żeby nas odkupił – powiedział hierarcha, który zachęcał młodzież do pielęgnowania tradycji świątecznych.

Wskazywał, że szkoła nie tylko kształci intelektualnie, przygotowuje do zawodu, ale wychowuje. - Starajcie się być dla siebie życzliwi i wyrozumiali. Życzę wam rozwijania swoich talentów poprzez zdobywanie wiedzy, ale pamiętajcie, że w życiu zawsze sprawdzają się ci, którzy są pracowici – stwierdził bo Janiak.

Podczas uroczystości biskup wręczył nagrody laureatom trzech międzyszkolnych konkursów z języka angielskiego zorganizowanych przez Zespół Szkół Technicznych Diecezji Kaliskiej.

W spotkaniu wigilijnym uczestniczyli: dyrektor szkoły ks. dr Adam Kraska, dyrektor internatu ks. dr Waldemar Graczyk, wychowawcy, nauczyciele i młodzież.

Diecezjalne technikum zainaugurowało swoją działalność 4 września 2017 r. W nowo powstałej szkole 58 uczniów kształci się w trzech kierunkach: technik technologii drewna, technik mechatronik i technik informatyk.

Pomysłodawcą utworzenia technikum był bp Edward Janiak. - Widząc jak wielkie zmiany zachodzą w kształceniu zawodowym młodzieży oraz dostrzegając jak wielu młodych ludzi opuszcza kraj w poszukiwaniu lepszej pracy i zdobywaniu zawodu np. w Niemczech, postanowiłem utworzyć Zespół Szkół Technicznych. Widzę też wezwanie, które pochodzi z terenu diecezji - bardzo dużo ludzi pochodzących z Ukrainy, którzy są zatrudniani w przemyśle drzewnym i meblarskim, a przecież mogli by tu pozostać nasi rodacy nie emigrując z kraju. Na terenie diecezji mamy wiele zakładów tej gałęzi produkcji, zwłaszcza w okolicach Kępna i Twardogóry, ale nie tylko – podkreślał w rozmowie bp Janiak.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-22 19:25:27
miniaturka

Spotkanie powizytacyjne w dekanacie osieckim

"Czas wizytacji kanonicznej pokazał jak wiele mamy jeszcze do zagospodarowania na polu posługi duszpasterskiej" - powiedział biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger.
2017-12-22 21:05:52
miniaturka

Roraty z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju w mikstackim kościele

Przybliżyło się Betlejem do Mikstatu… Podczas rorat odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju...
2017-12-22 21:43:15
miniaturka

800 lat Kustodii Ziemi Św.: dialog religii ważny dla Jerozolimy

Znaczenie dialogu kultur i religii dla sprawy pokoju w trudnych chwilach, jakie przeżywa obecnie Jerozolima, podkreślił Papież w przesłaniu do uczestników międzynarodowej konferencji z okazji 800-lecia franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej.
2017-12-22 21:45:31
miniaturka

Stolica Apostolska: uszanujmy wyjątkowość Jerozolimy

Stolica Apostolska – czytamy w opublikowanej deklaracji – domaga się więc rozwiązań pokojowych, respektujących status Jerozolimy, jej charakter sakralny i uniwersalny.
2017-12-22 21:53:08
miniaturka

Ks. prof. Samir twierdzi, że migracje to zaplanowana inwazja

Zdaniem egipskiego jezuity ignorancja w sprawie islamu jest jednym z głównych problemów współczesnego Kościoła na Zachodzie. Wskazuje, że europejscy duchowni powinni się uczyć od chrześcijan, którzy mają osobiste doświadczenia islamu.
2017-12-22 21:55:24
miniaturka

Haiti: zamordowano kapłana

W Pétion-Ville na Haiti zamordowany został [wczoraj] 21 grudnia ks. Joseph Simoly.