Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2017-12-22 21:37
Małgorzata Strzelec

Roraty z przekazaniem Betlejemskiego Światła Pokoju w mikstackim kościele

Przybliżyło się Betlejem do Mikstatu… Podczas rorat odbyło się przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju...

Betlejemskie Światło w mikstackim kościele
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Szybko mijają adwentowe dni.  Tegoroczny Adwent jest stosunkowo krótki. Na adwentowym wieńcu palą się trzy świece, w niedziele zapłonie czwarta, a  już wieczorem zasiądziemy przy wigilijnym stole. Adwent to czas rorat. Tegoroczne roraty odbywały się  w mikstackiej parafii pod hasłem: Święty Józef – Strażnik Skarbów. Ich hasło doskonale koresponduje z przeżywanym w diecezji kaliskiej Nadzwyczajnym Rokiem Świętego Józefa Kaliskiego.

22. grudnia odprawione zostały ostatnie w tym roku roraty. Uczestniczyła w nich liczna grupa wiernych. Podczas  rorat miało miejsce ważne wydarzenie. Około godz. 17:00  przy bramie prowadzącej do kościoła pojawiła  delegacja druhen i druhów z 1. Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich z latarenką. Nie była to jednak zwykła latarenka, płonęło w niej Betlejemskie Światło Pokoju.  

Zostało przywiezione z Jasnej Góry. 17 grudnia, odbyło się tam przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju. W uroczystości jego przekazania uczestniczyli instruktorzy i harcerze z mikstackich drużyn. Dzięki nim, Betlejemskie Światło Pokoju trafiło po raz kolejny do Mikstatu, a podczas mszy świętej roratnie zostało przekazane wspólnocie parafialnej. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem: „W Tobie jest światło”.

W czasie Mszy Świętej roratniej dzieci uczestniczą z lampionami, które mają rozświetlać mrok panujący w kościele. Odnosiło się wrażenie, że jeden z lampionów świecił jaśniej od pozostałych. Betlejemskie Światło Pokoju zapalane jest od lampki płonącej w Grocie Narodzenia Pana Jezusa.

Po słowach hymnu „Chwała na wysokości Bogu” harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju, ks. wikariuszowi Krzysztofowi Lipińskiemu, który przewodniczył Eucharystii.

Wielu parafian przyniosło ze sobą do kościoła lampiony i znicze. Po zakończonej mszy świętej ks. wikariusz  z ministrantem zapalali je od Światła przyniesionego przez harcerzy. Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do wielu domów w mikstackiej parafii. Do wieczerzy wigilijnej pozostały jeszcze dwa dni. Trzeba się więc będzie troszczyć o to, by Światełko Betlejemskie nie zgasło. Będzie zapewne mobilizowało do czuwania i oczekiwania wraz z Maryją na przyjście Pana.

W tę jedyną i niepowtarzalną noc Jezus zapewne  znajdzie przygotowane dla Niego  miejsce w sercach wielu mikstackich parafian, a my będziemy mogli świętować narodzenie Pana w blasku płomienia z Betlejemskiej Groty. Przybliżyło  się  dzięki temu Światłu  do nas Betlejem, może zbliży także ludzi do siebie...

Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Betlejemskie Światło Pokoju, roraty, Mikstat, harcerze