Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-04 17:22
Waldemar Wesołowski

Widowisko patriotyczne w Bolesławcu

"Póki my żyjemy" - to tytuł widowiska taneczno-muzycznego o walce o niepodległą Ojczyznę, które odbyło się w Bolesławcu.

3 maja wieczorem zakończyły się trzydniowe obchody święta majowego w Bolesławcu. W tym czasie uczczono narodową flagę, rocznicę wejścia Polski w struktury NATO i Unii Europejskiej, a na zakończenie - rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. W wyjątkową podróż przez historię walki Polaków o wolność Ojczyzny zabrała nas pracownia tańca współczesnego, która zaprezentowała widowisko taneczno-muzyczne „Póki my żyjemy”. Spektakl przy pełnej sali dobył się na scenie kina Forum.

Scenariusz spektaklu powstał na kanwie najważniejszych i dramatycznych wydarzeń z historii Polski, która wiele razy musiała stawać do walki z najeźdźcami i okupantami. Ta niezwykła opowieść to swoista lekcja historii i patriotyzmu wielu pokoleń Polaków, dla których hasła: Bóg, Honor, Ojczyzna były święte i skłaniały do odwagi i poświęcenia dla wspólnej sprawy, której na imię Polska. Na widowisko złożyło się wiele elementów scenicznych. Najważniejszy z nich to oczywiście taniec i układy choreograficzne. Ich dopełnieniem i ilustracją były fragmenty archiwalnych filmów dokumentalnych z poszczególnych wydarzeń oraz fotografie ukazujące ważne postaci i wydarzenia z walk o wolność Ojczyzny. Można było zobaczyć min. powstańców, żołnierze Bitwy Warszawskiej i Józefa Piłsudskiego, żołnierzy Armii Krajowej, w tym min. Inkę, rotmistrza Pileckiego i innych, o. Maksymiliana Kolbego, Janusza Korczaka i jego dzieci idące na zagładę, ks. Jerzego Popiełuszkę czy Jana Pawła II.

Przedstawiona historia obejmowała czasy zaborów, odzyskanie niepodległości w 1918 roku, bitwę warszawską z 1920 roku, czasy II wojny światowej, Powstania Warszawskiego, powojennych losów żołnierzy Armii Krajowej, czasy reżimu komunistycznego, po zwycięstwo Solidarności i upadek komunizmu, którego ostatnią odsłoną było zburzenie muru berlińskiego.

Ta opowieść, poprzez obrazy i taniec, ukazała wolę walki zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków, którzy nigdy nie godzili się na niewolę i zależność od innych. Pragnienie niepodległości i chęć decydowania o swoim losie były siłą, która zdolna była pokonywać lęk, siłą, która czyniła dorosłych i młodych gotowymi do złożenia najwyższej ofiary dla przyszłych pokoleń. Na wolność przyszło czekać długo, wiele ona kosztował, ale to właśnie dzięki wysiłkom naszych przodków możemy dziś cieszyć się prawdziwą wolnością. Końcowym przesłaniem była myśl o tym, że wolność to dar, o który należy dbać, który – jak ukazuje nasza historia – łatwo jest stracić. Dlatego od nas zależy jej przyszłość i przyszłość naszej Ojczyzny.

Końcowym akcentem widowiska było wspólne odśpiewani Mazurka Dąbrowskiego. W ten sposób autorzy, tancerze i widzowie uczcili pamięć o bohaterach poświęcających swoje życie dla wolnej Ojczyzny.

W widowisku taneczno-muzycznym „Póki my żyjemy” wystąpiły grupy z pracowni tańca nowoczesnego Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki: Promyki, Nocturn, Modus oraz goście, wśród których byli bolesławieccy seniorzy, w sumie blisko 80 osób. Instruktor pracowni: Halina Bałacka-Kłak. Choreografia: Halina Bałacka-Kłak. Montaż dźwięku, obrazu i oświetlenia: Piotr Gnyszka. Kostiumy: Eugenia Janeczek, Dorota Raczyńska. Słowa uznania i wdzięczności należą się wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do powstania tego dzieła. W szczególny sposób autorom i tancerzom.

Ks. Waldemar Wesołowski



Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2019-05-04 12:03:41
miniaturka

Papież: gospodarka musi być etyczna

Solidarność jest wartością ludzką, która realizuje powinność ewangelicznej miłości – mówił Papież Franciszek do członków włoskiej fundacji imienia Guido Carliego, których przyjął wczoraj na audiencji.
2019-05-04 12:34:46
miniaturka

Papież zaprasza do Rzymu ukraińską hierarchię greckokatolicką

Papież Franciszek zaprosił do Rzymu najwyższych hierarchów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, aby wyrazić swoją bliskość z tą wspólnotą oraz omówić najważniejsze sprawy dotyczące jej misji i obecnej sytuacji.
2019-05-04 17:09:47
miniaturka

4 maja – wspomnienie św. męczennika Floriana, patrona strażaków

W kalendarzu liturgicznym Kościół katolicki wspomina 4 maja św. Floriana męczennika. Tegoż dnia jest również obchodzony Międzynarodowy Dzień Strażaka (ang. International Firefighters' Day – IFFD).
2019-05-04 17:48:20
miniaturka

5 maja: III Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

Pod hasłem zaczerpniętym z pierwszego Listu św. Piotra: “Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego” (1 P 1,12), w niedzielę 5 maja, będziemy obchodzić III Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego.
2019-05-04 18:18:43
miniaturka

Bułgaria: dla prasy wizyta Papieża to wydarzenie roku

Niewielka wspólnota katolicka w Bułgarii dobrze przygotowała się do rozpoczynającej się jutro podróży apostolskiej Papieża Franciszka – uważa brat Marcin Grec przełożony lokalnej wspólnoty kapucynów.
2019-05-04 18:37:19
miniaturka

Rzecznik KEP: wypowiedź red. Jażdżewskiego to przejaw nienawiści wobec ludzi wierzących

Mowa nienawiści wobec ludzi wierzących? Wczorajsza wypowiedź Pana redaktora Leszka Jażdżewskiego tak właśnie została odebrana.