Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-26 20:14
KKBiDS

Ważne dla redaktorów Kalendarza liturgicznego na rok 2022

W związku z licznymi wątpliwościami w obchodach liturgicznych na rok 2022, Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała stosowny dokument

Autor/źródło: pixabay, Didgeman, licencja: Jak CC0

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW

ODPOWIEDŹ NA WĄTPLIWOŚCI ODNOŚNIE DO PRZYGOTOWANIA KALENDARZA LITURGICZNEGO NA ROK 2022

Niektórzy redaktorzy „Porządku sprawowania Mszy i Oficjum” przedłożyli wątpliwości w kwestii kalendarza liturgicznego przygotowanego na nadchodzący rok 2022, w którym niektóre uroczystości przypadają w soboty lub poniedziałki.

Mając na uwadze numer 60 „Ogólnych Norm Roku Liturgicznego i Kalendarza”, porządek poniżej wymienionych celebracji będzie ułożony w następujący sposób:

a) Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, dnia 1 stycznia, w sobotę. II Niedziela po Narodzeniu Pańskim, dnia 2 stycznia.
- W dniu 1 stycznia II Nieszpory i Mszę wieczorną sprawuje się z uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki Maryi

b) Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, dnia 19 marca, w sobotę. III Niedziela Wielkiego Postu, dnia 20 marca.
- W dniu 19 marca I Nieszpory i Mszę wieczorną sprawuje się z III Niedzieli Wielkiego Postu.

c) Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela i uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, przypadające razem w dniu 24 czerwca.
- W dniu 24 czerwca, piątek: celebruje się uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela ma być przeniesiona na czwartek 23 czerwca, z pominięciem II Nieszporów. Celebruje się I Nieszpory uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jednak w tych miejscach, gdzie Św. Jan Chrzciciel jest patronem narodu lub diecezji albo miasta czy wspólnoty zakonnej, uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela sprawuje się w piątek 24 czerwca; natomiast uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przenosi się na czwartek 23 czerwca i celebruje ją do Modlitwy Popołudniowej włącznie.

d) 20 Niedziela zwykła, dnia 14 sierpnia. Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dnia 15 sierpnia, poniedziałek.
- W dniu 14 sierpnia I Nieszpory i Mszę wieczorną sprawuje się z uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Z siedziby Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 11 maja 2020 r.
Robert Kard. Sarah
Prefekt
+ Artur Roche
Arcybiskup Sekretarz

(Tłumaczenie z języka włoskiego: ks. Dominik Ostrowski)Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-26 14:37:04
miniaturka

Biden już otwiera drzwi ideologii gender?

W pierwszym dniu prezydentury Joe Biden podpisał rozporządzenie w sprawie zapobiegania i zwalczania dyskryminacji ze względu na tożsamość płciową lub orientację seksualną. Tym samym ideologia gender wkracza coraz mocniej do życia codziennego Amerykanów.
2021-01-26 15:58:29
miniaturka

Kard. Müller: Biden staje na czele subtelno-brutalnej kampanii dechrystianizacyjnej

Jak wyraźnie zaznacza kard. Gerhard Müller, odnosząc się do Joe Bidena, „ten, kto relatywizuje wyraźną wiarę o świętości każdego życia ludzkiego na podstawie preferencji politycznych, otwarcie sprzeciwia się wierze katolickiej”
2021-01-26 18:32:47
miniaturka

Modlitwa ekumeniczna w Legnicy

W niedzielę 24 stycznia w Legnicy, w świątyni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, z udziałem przedstawicieli Kościołów: Rzymskokatolickiego i Prawosławnego.
2021-01-27 08:42:10
miniaturka

Żadna ze szczepionek nie byłaby dopuszczona, gdyby stanowiła dla nas zagrożenie

Żadna z podawanych obecnie szczepionek przeciw COVID-19 dostępnych na rynku UE i w Wielkiej Brytanii nie powoduje namnażania wirusa SARS-CoV-2 w komórce – powiedział PAP zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa epidemiologicznego i środowiskowego NIZP-PZH dr hab. Rafał Gierczyński.
2021-01-27 09:16:37
miniaturka

Trzeba powiedzieć odważne „Nie” barbarzyńskiej cywilizacji śmierci

Wyrażam głęboki smutek z powodu śmierci Polaka w Plymouth. Modlę się o niebo dla niego i pociechę dla rodziny. Mówmy odważnie «NIE» barbarzyńskiej cywilizacji śmierci – napisał na Twitterze abp Stanisław Gądecki.
2021-01-27 09:23:36
miniaturka

Prof. Maksymowicz o śmierci Polaka w Plymouth: to było barbarzyńskie morderstwo

Nie sposób inaczej tego nazwać, jak co najmniej eutanazją. Ja bym powiedział, że to naprawdę było barbarzyńskie morderstwo – powiedział prof. Wojciech Maksymowicz, odnosząc się do śmierci Polaka w Plymouth, odłączonego wcześniej od aparatury podającej pokarm i wodę.