Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-26 19:20
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Warto i trzeba pamiętać- w 59. rocznicę śmierci ks. Ruszczyńskiego

Mikstat:W przededniu 59.rocznicy śmierci ks. Franciszka Ruszczyńskiego sprawowana był Msza św. za tego zasłużonego dla parafii i społeczności lokalnej Kapłana.

Ks. Franciszek Ruszczyński
Autor/źródło: archiwum parafialne

Staje  się tradycją, że  w dniach poprzedzających rocznicę śmierci ks. kan. Franciszka Ruszczyńskiego, Krzysztof Ordziniak sprawuje Mszę św. za swego poprzednika, prosząc dla Niego o radość wieczną i dziękując za dzieło Jego życia -  budowę mikstackiej fary. W tym roku była ona sprawowana w niedzielę, 26. stycznia o godz. 11:00. Ks. Franciszek Ruszczyński sprawował posługę kapłańską w Mikstacie w latach 1906-1920, a następnie przez wiele lat był proboszczem  w Czempiniu. Zmarł 28 stycznia 1961 roku. Był inicjatorem i do końca zrealizował budowę w miejscu drewnianej świątyni, murowanego kościoła budzącego zachwyt odwiedzających Mikstat. Dodajmy, że mikstacka fara została pobudowana w ciągu 14 miesięcy w latach 1913-1914, dzięki Jego wielkiej determinacji. Ks. kan. Ruszczyński  był działaczem społecznym, patriotą.  W 1918 roku został  delegatem Mikstatu na Polski Sejm Dzielnicowy. Podjął  także starania o to, by w Mikstacie powstał Dom Zakonny. Jest autorem opracowań „Historja miasta Mikstata w zarysie i "Towarzystwa Pożyczkowego Mikstat" zapisanej Spółki z nieograniczoną poręką z okazji 50-letniego jubileuszu bankowego: 1869-1919”  Poznań 1919 roku, a także „Historja Czempinia” Poznań 1923 i 1928. Przypomnijmy, że przed dwoma laty obchodziliśmy 100-lecie konsekracji mikstackiej fary. Z  tej okazji zostały wyemitowane przez Pocztę Polską trzy znaczki. Jeden z nich upamiętnia  właśnie ks. Franciszka Ruszczyńskiego. Na drugim uwiecznione zostało dzieło Jego życia - budynek kościoła pw. Świętej Trójcy w Mikstacie, na trzecim płaskorzeźba Trójcy Świętej z ołtarza głównego.

Ksiądz Franciszek zmagał się z wieloma trudnościami w trakcie budowy kościoła. Współautor tekstu ks. Krzysztof Ordziniak podjął się wraz z parafianami dzieła renowacji mikstackiej świątyni. Czasami udaje się do Czempinia, by zapalić na grobie swego poprzednika znicze i zatrzymać się na chwilę  modlitewnej zadumy. Takie chwile dodają sił. Wszak coś ich łączy... Oczywiście, powołanie kapłańskie, ale nie tylko...jeszcze wielkie wyzwania związane z mikstacką farą, które podjęli.

W przyszłym roku  czekają nas dwa jubileusze związane z osobą ks. kan. Ruszczyńskiego - 60 rocznica Jego śmierci i 100-lecie posługi Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w mikstackiej wspólnocie parafialnej. Trudno przewidzieć, czy gdyby nie rozpoczęte przez ks. Franciszka starania o utworzenie Domu Zakonnego, czy byśmy cieszyli się dziś posługą sióstr wśród nas. A w niedzielne południe ku niebu z mikstackiej fary popłynęło ku niebu wołanie o szczęście wieczne dla śp. Ks. Franciszka. Miejsce Jego wiecznego spoczynku znajduje się w Czampiniu…


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-26 17:37:06
miniaturka

Prymas Polski: pamiętajmy o pomordowanych

W poniedziałek 27 stycznia przypada 75. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. – Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich pomordowanych – prosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.
2020-01-26 18:30:15
miniaturka

Bp Bernacki: Kościół jest ostoją wiary i tożsamości

Kościół jest ostoją wiary i tożsamości. Nie poddawajmy się, bo Polska ma być ostoją kultury chrześcijańskiej - mówił w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Sycowie przewodniczący Konferencji Episkopatu Ukrainy.
2020-01-26 18:48:21
miniaturka

Bp Muskus: wszyscy potrzebujemy nawrócenia

Ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego jest przypomnieniem, że aby się nawrócić, trzeba najpierw usłyszeć głos Jezusa.
2020-01-26 21:46:04
miniaturka

Polscy księża dołączają do prośby o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Polscy księża wspierają prośbę abp. Stanisława Gądeckiego o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Proszą też, „aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża”.
2020-01-27 08:17:11
miniaturka

„Paulinobus” dotarł z Węgier na Jasną Górę

Wystawy, filmy, konferencje popularno-naukowe, inicjatywy modlitewne i formacyjne, pocztowy znaczek – to wszystko, by zaprezentować historię i duchowość zakonu paulinów. Mnisi rozpoczęli rok jubileuszowy w 750. rocznicę śmierci swego założyciela, bł. Euzebiusza.
2020-01-27 08:34:52
miniaturka

Przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia: udostępniono materiały duszpasterskie

- Wszyscy winniśmy się dobrze przygotować do czerwcowej beatyfikacji, aby nie stała się ona tylko jednorazowym wydarzeniem, o którym szybko zapomnimy - mówi kard. Kazimierz Nycz.