Strona główna
opoka.org.pl
2020-01-27 08:30
nc / Izabela Tyras

„Paulinobus” dotarł z Węgier na Jasną Górę

Wystawy, filmy, konferencje popularno-naukowe, inicjatywy modlitewne i formacyjne, pocztowy znaczek – to wszystko, by zaprezentować historię i duchowość zakonu paulinów. Mnisi rozpoczęli rok jubileuszowy w 750. rocznicę śmierci swego założyciela, bł. Euzebiusza.

Autor/źródło: Biuro Prasowe Jasnej Góry

Ponad 15. metrowy biały autobus z paulińskim herbem stanął na dziedzińcu jasnogórskiego sanktuarium. Mobilna wystawa opowiada o dziejach, a zwłaszcza początkach Zakonu Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Zobaczyć na niej możemy m.in. kamień z pierwszego paulińskiego klasztoru, obraz Matki Bożej z Jasnej Góry i z Márianosztra, zakonny kodeks z XV w., historyczną mapę Węgier, książki paulińskich pisarzy czy zakonny habit.

„Tytuł wystawy: «Pięknie jest żyć po paulińsku» wskazuje na radość i piękno życia paulińskiego. I nie przypadkowo cała wystawa została pomyślana tak, by motywem opowiadającym o naszym życiu było osiem błogosławieństw, czyli Ewangelia w Ewangelii, szczęście i radość bycia dla Boga samego” – powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra.

Mówi o. Antal Puskás, przeor klasztoru w Budapeszcie: „Przy błogosławieństwie odnoszącym się do miłosiernych, którzy miłosierdzia dostąpią umieszczony został jeden z elementów naszego duszpasterstwa – Duchowa Adopcja i tu zatrzymujemy się nad obroną życia nienarodzonych”. Jedna z osób odwiedziających wystawę stwierdziła: „Jestem mile zaskoczona, że coś takiego powstało, sam pomysł wydaje mi się bardzo trafiony, to, że jest to ruchome muzeum, a nie stacjonarne, bo to też zachęca ludzi do odwiedzania czegoś nowego”.

Obecnie mobilna wystawa wyruszyła z Jasnej Góry do innych paulińskich klasztorów: w Świdnicy, Wrocławiu, Wieruszowie, Toruniu. Do Częstochowy powróci 2 lutego.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-01-26 18:48:21
miniaturka

Bp Muskus: wszyscy potrzebujemy nawrócenia

Ustanowienie Niedzieli Słowa Bożego jest przypomnieniem, że aby się nawrócić, trzeba najpierw usłyszeć głos Jezusa.
2020-01-26 19:09:48
miniaturka

Warto i trzeba pamiętać- w 59. rocznicę śmierci ks. Ruszczyńskiego

Mikstat:W przededniu 59.rocznicy śmierci ks. Franciszka Ruszczyńskiego sprawowana był Msza św. za tego zasłużonego dla parafii i społeczności lokalnej Kapłana.
2020-01-26 21:46:04
miniaturka

Polscy księża dołączają do prośby o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Polscy księża wspierają prośbę abp. Stanisława Gądeckiego o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Proszą też, „aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania Świętego Papieża”.
2020-01-27 08:34:52
miniaturka

Przygotowanie do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia: udostępniono materiały duszpasterskie

- Wszyscy winniśmy się dobrze przygotować do czerwcowej beatyfikacji, aby nie stała się ona tylko jednorazowym wydarzeniem, o którym szybko zapomnimy - mówi kard. Kazimierz Nycz.
2020-01-27 08:47:39
miniaturka

Dziś na Jasnej Górze nowy cykl: Maryjna droga do świętości Kardynała Wyszyńskiego

Na Jasnej Górze rozpoczyna się drugi etap przygotowań do beatyfikacji Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie.
2020-01-27 09:35:21
miniaturka

Ksiądz z Urugwaju nowym osobistym sekretarzem Papieża

Papież Franciszek mianował 51. letniego urugwajskiego kapłana, Gonzalo Aemiliusa, swoim osobistym sekretarzem. Zastąpił on na tym stanowisku ks. Fabiana Pedacchio z Argentyny, który pełnił tę funkcję do 2019 roku.