Strona główna
opoka.org.pl
2024-02-12 09:51
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

W Sekretariacie KEP obradowało Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy

W dniach 9-11 lutego br., w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, obradowało Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy pod przewodnictwem bp. Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Polonijna Rada Duszpasterska Europy zrzesza kilkadziesiąt osób – duchownych, sióstr zakonnych i świeckich, reprezentujących duszpasterstwo polskojęzyczne w krajach europejskich. Na czele Rady stoi Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji, którego wspiera Prezydium Rady.

Foto Galeria - Msza św.

Po Mszy św. inaugurującej obrady, bp Turzyński wręczył przedstawicielom polskich Misji Katolickich w Europie (Niemcy, Anglia, Francja, Węgry) relikwie błogosławionej Rodziny Ulmów, których peregrynacja wkrótce rozpocznie się w parafiach polskich za granicą. Następnie bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zapoznał uczestników zebrania z aktualną sytuacją Kościoła w Polsce.

W sobotę, 10 lutego, członkowie prezydium wysłuchali konferencji ks. Łukasza Nycza z archidiecezji przemyskiej, który przybliżył historię życia i świadectwo Rodziny Ulmów. Pokazując ich drogę do świętości, zainicjował dyskusję związaną z przyjmowaniem relikwii w parafiach i rodzinach polonijnych.

Bp Turzyński, przedstawiając sprawozdanie z działalności delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zwrócił szczególną uwagę na potrzebę ewangelizacji i umacniania wiary wśród Polaków żyjących poza Ojczyzną.

Następnie podjęto kwestię przygotowania Zebrania Plenarnego Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy, które odbędzie się we wrześniu br. w Lourdes. Poruszono także sprawy związane z nową kadencją członków PRDE oraz propozycje duszpasterskie na Rok Święty 2025.

Członkowie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy udali się również do kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie, gdzie modlili się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego męczeńskiej śmierci, w intencji Ojczyzny i Polaków żyjących poza jej granicami.

Posiedzenie Prezydium Polonijnej Rady Duszpasterskiej Europy zakończyło się niedzielną Mszą Świętą.

Foto Galeria - obrady

Biuro Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej / BP KEP

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2024-02-09 16:01:29
miniaturka

Posiedzenie Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

W piątek, 9 lutego, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, odbyło się spotkanie członków i konsultorów Zespołu KEP przy Delegacie ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. „Kraje takie jak Wielka Brytania, Francja, czy Niemcy otrzymają relikwie bł. Rodziny Umów z Markowej, które będą pielgrzymowały po parafiach polonijnych” – zapowiedział w trakcie obrad bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.
2024-02-10 09:00:30
miniaturka

Nowy numer biuletynu „Anamnesis”

Ukazał się pierwszy numer kolejnego rocznika biuletynu „Anamnesis”
2024-02-10 09:06:42
miniaturka

15 lutego, godz. 11:00 – Konferencja prasowa o nauczaniu religii w szkole

Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski zaprasza na konferencję prasową o nauczaniu religii w szkole. Konferencja odbędzie się 15 lutego 2024 r. (czwartek) o godz. 11:00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski (Warszawa, Skwer kard. S. Wyszyńskiego 6, sala 16). W konferencji wezmą udział...
2024-02-13 17:53:28
miniaturka

Oświadczenie

Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski wobec zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej o planowanych zmianach w organizacji lekcji religii w szkołach
2024-02-14 22:12:15
miniaturka

Konferencja naukowa (zapowiedź i zaproszenie)

Akademia Katolicka w Warszawie zaprasza na międzynarodową konferencję naukową
2024-02-14 22:20:35
miniaturka

Lekcje religii w szkole mają wartość wychowawczą, kulturową i historyczną

Nie ma zgody na zmniejszenie tygodniowego wymiaru zajęć do jednej godziny, umieszczanie zajęć lekcji religii na pierwszej i ostatniej godzinie, niewliczanie oceny z religii do średniej ocen i nieumieszczanie oceny z religii na świadectwie szkolnym. Podkreślamy bardzo mocno wartość wychowawczą, kulturową i historyczną lekcji religii – mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, w wywiadzie przeprowadzonym przez rzecznika KEP ks. Leszka Gęsiaka SJ, w związku z wydanym przez Komisję Oświadczeniem wobec zapowiedzi Ministerstwa Edukacji Narodowej o planowanych zmianach w organizacji lekcji religii w szkołach.