Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-03 21:50
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski – modlitwa za Ojczyznę

Mikstat:„Stoimy pod krzyżem, jak Matka Chrystusa i uczeń, który Go miłował, żebyśmy nie zapomnieli od czego zaczęła się Polska”- powiedział- nawiązując do słów Ewangelii ks. Marcin Walczak podczas mszy św. za Ojczyznę.

3 Maja w Mikstacie
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

3 maja to ważny dla Polaków dzień - uroczystość Matki Bożej Królowej Polski i rocznica uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Zatem uroczystość ta ma zarówno wymiar religijny, jak i patriotyczny. Polacy ukochali Maryję i od stuleci właśnie Jej przedstawiają trudne sprawy osobiste, Jej zawierzyli naszą Ojczyznę.

Jest  tradycją, że w tym dniu modlimy się za naszą Ojczyznę Polskę, ale także małą Ojczyznę, której na imię Mikstat. Przed wejściem do kościoła harcerze przyklejali  przybywającym na Mszę Świętą biało- czerwone naklejki. Do kościoła przybyły poczty sztandarowe strażaków z terenu gminy, harcerzy, szkoły podstawowej, organizacji działających na terenie naszej małej Ojczyzny. We Mszy Świętej uczestniczyli przedstawiciele władz.  Msza Święta w intencji Ojczyzny sprawowana była w kościele Świętej Trójcy o godz. 11:00. Przewodniczył jej  ks. kan. Krzysztof  Ordziniak, współcelebransem był pochodzący z Mikstatu ks. kan. Jerzy Rasiak. W słowie wprowadzającym ks. proboszcz podkreślił, że w dniu dzisiejszym nasze myśli biegną ku Tej, którą nazywamy naszą Matką i Królową. Przypomniał, że 1 kwietnia 1656 roku król Jan Kazimierz uroczystym aktem oddał nasz kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając ją na Królową Polski. Zachęcał, byśmy podziękowali Matce Bożej za opiekę nad naszą Ojczyzną. Zaakcentował, że modlitwą obejmiemy także  rządzących prosząc dla niech o światło Ducha Świętego w podejmowaniu decyzji. Przypominając, że Ojczyzna jest zbiorowym obowiązkiem zwrócił uwagę na potrzebę dokonywania w życiu dobrych wyborów przez  każdego człowieka.

Homilię wygłosił ks. wikariusz Marcin Walczak. Rozpoczynając zapytał, dlaczego liturgia słowa stawia nas obok krzyża i wyjaśnił, że po to by przypomnieć nam od czego zaczęła się nasza Ojczyzna. Podkreślił, że od chrztu Polski rozpoczęła się nasza państwowość. Przypomniał rolę księcia Mieszka I i Dobrawy w przyjęciu chrześcijaństwa w Polsce. To osobista decyzja Mieszka I sprawiła, że na naszej ziemi stanął krzyż z Chrystusem, dodał kaznodzieja, ale i wprowadziła nas do cywilizowanej chrześcijańskiej Europy.  W dalszej części homilii kapłan pytał, dlaczego tak wielu chce usunąć Kościół i religię z historii naszego kraju. Zaakcentował, że religia przypomina nam o wartościach,  za które oddawali życie nasi przodkowie. Wśród tych wartości kaznodzieja wymienił Boże przykazania, honor. Kontynuując ks. wikariusz  powiedział m.in.: „W końcu tą wartością  nadrzędną była Polska, ale  Polska,  ty my. Jaki będzie jej obraz zależy tylko  wyłącznie od nas, od tego  jakie wartości będziemy przekazywać młodemu pokoleniu? O czym będziemy im opowiadać i czego będziemy od nich wymagać. Dlatego stoimy pod krzyżem jak Matka Chrystusa i uczeń, który Go miłował, żebyśmy nie zapomnieli od czego zaczęła się Polska”.

W dalszej części homilii kaznodzieja pytał, czy za spokój, tolerancję warto zdradzać swoje wartości. Kapłan zachęcał, byśmy stanęli z Maryja pod krzyżem i przypomnieli sobie co ślubowaliśmy, co nasi przodkowie przyrzekali podczas  Ślubów Jasnogórskich.  Kontynuując ks. Marcin zachęcał, by obchodzone święto, skłoniło nas do tego, by dobrze mówić o naszej Ojczyźnie, do poznawania jej kart historii i przekazania jej młodemu pokoleniu. Kończąc kapłan powiedział: „Ojczyzna ziemska jest ważna, bo jest rodziną  w której wzrastamy,  ale  nie zapominajmy, że każdy z nas zmierza do jedynej Ojczyzny, Ojczyzny w której króluje Bóg, w której królują Jego wartości, w której to On jest zwycięzcą. Niech dzisiejsza uroczystość nam to przypomina. Amen”.

Przed końcowym błogosławieństwem  ks. kan. Krzysztof odczytał  Modlitwę  za Ojczyznę  ks. Piotra Skargi. Następnie wszyscy zebrani odśpiewali pieśń „ Boże coś Polskę”.

Dalsza część uroczystości odbyła się na mikstackim rynku przy figurze Najświętszego Serca Jezusowego. Tu harcerze wciągnęli flagę  narodową  na maszt i odśpiewano hymn narodowy. Następnie okolicznościowe przemówienie wygłosił pan burmistrz Henryk Zieliński. Zwrócił uwagę na wagę wydarzenia jakim było ustanowienie Konstytucji 3 Maja, jeżeli czcimy nadal  rocznicę jej uchwalenia po dwustu dwudziestu ośmiu latach. Zaakcentował, że zapisane zostały  w nich wartości cenione przez wszystkich ludzi takie jak: wolność, równość, sprawiedliwość. Pan burmistrz podkreślił atmosferę radości jaka towarzyszyła uchwaleniu Konstytucji. Przywołał zapis z "Księgi miejskiej" opisującej atmosferę panującą w tym  czasie w Mikstacie. Podkreślił, że wartości równość, wolność, sprawiedliwość nie są dane raz na zawsze i stanowią wyzwanie dla współczesnego pokolenia.W przededniu Święta Strażaków podziękował im za ich służbę i zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej. Następnie przybyłe delegacje złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów. Harcerze zaciągnęli przy pomniku wartę honorową.  Uroczystość przy figurze Najświętszego Serca Jezusowego zakończyła się odśpiewaniem „ Roty”. 

O godz. 16:00 w Parku Świętego Rocha rozpoczęła się „majówka” zorganizowana przez Miejsko- Gminny Ośrodek Kultury i zespół charytatywny działający  w parafii.

W  tym szczególnym dniu o godz. 21:00 spotkaliśmy się na Apelu Jasnogórskim  przy figurze Matki Bożej na ulicy Krakowskiej.  Z naszych serc popłynęły  słowa:  Maryjo, Królowo Polski, jestem, pamiętam, czuwam!


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-03 13:25:43
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski: Dziś dzień naszych świętych Matek: Maryi-Królowej Polski i Matki

– Jest naszym osobistym zadaniem, by podejmowane przez nas decyzje były zgodne z obiektywnymi prawdami, o których mówi nam właściwie ukształtowane sumienie. Wtedy spełniamy się jako osoby. – mówił metropolita krakowski, abp Jędraszewski w Katedrze Wawelskiej.
2019-05-03 13:29:29
miniaturka

Kard. Nycz: nie wolno sakralizować konstytucji, ale trzeba ją szanować

- Nie ma potrzeby sakralizowania, absolutyzowania konstytucji jako takiej, ale nie wolno umniejszać jej znaczenia. Należy ją szanować i troszczyć się o nią.– mówił kard. Nycz w homilii podczas Mszy św. sprawowanej dziś w archikatedrze warszawskiej.
2019-05-03 16:18:08
miniaturka

Węgry: odsłonięto pomnik Maryi upamiętniający tragedię polskich pielgrzymów z 2002 roku

W węgierskiej miejscowości Balatonkeresztúr na południowym krańcu Balatonu odsłonięto dziś pomnik upamiętniający wypadek polskiego autokaru z pielgrzymami z lipca 2002 r. W uroczystości wzięła udział grupa pątników, którzy przeżyli tamtą katastrofę.
2019-05-04 05:19:49
miniaturka
play

O niebie, świętych i świętości. A właściwie o... książce.

Podczas, gdy wciąż padał deszcz, w trakcie przerw w naukach rekolekcyjnych kanonizowałem p. Szymona Hołownię i znów pokochałem Kolbego...
2019-05-04 10:41:11
miniaturka

Młodzież pomaga dzieciom w Kenii

Ponad cztery tysiące złotych zebrano podczas Archidiecezjalnych Dni Młodych na potrzeby dzieci z sierocińca w Wambie, w środkowej Kenii.
2019-05-04 11:18:05
miniaturka

Abp Tadeusz Wojda pielgrzymuje wraz z mężczyznami do Krypna

Pod hasłem „Bądźcie mężni i silni” (1 Kor 16, 13) blisko pół tysiąca mężczyzn, już po raz 26. w pierwszą sobotę maja wyruszyło z Białegostoku w Pieszej Pielgrzymce Mężczyzn do Matki Bożej Pocieszenia w Krypnie. Abp Wojda będzie przewodniczył wieczornej Mszy św. w sanktuarium.