Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2019-11-28 10:56
kk / Vatican News

Tragedia w Albanii - trzęsienie ziemi pochłonęło mnóstwo mieszkań

W rejonie miasta Durress nastąpiło ogromne trzęsienie ziemi, zginęło co najmniej 26 osób, a około 650 zostało rannych.

Autor/źródło: Fot. Pixabay

“ Rozdzielamy jedzenie o przedłużonym terminie ważności, ponieważ nie ma możliwości gotowania, przekazujemy wodę, ciepłe okrycia oraz ubrania. Wiele osób, mimo że ich domy ocalały, z powodu strachu wolało spać na zewnątrz. To całkowicie normalna reakcja po tym, co się stało. Ok. 1,5 tys. osób zostało przyjętych w specjalnych obozach w Durres i Tuman, gdzie mieszkują pod namiotami. Setki domów jest uszkodzonych i nie da się w nich mieszkać. Szef albańskiej Caritas apeluje o bliskość z ofiarami tragedii, ponieważ wiele osób Boże Narodzenie spędzi pod namiotami. ”

„Wczorajsze trzęsienie ziemi obudziło również mieszkańców Szkodry” - mówi pracujący w tamtejszej szkole jezuita, Sebastian Lelek.

“ Przed rozpoczęciem zajęć otrzymaliśmy komunikat w ministerstwa, że w całym kraju lekcje są odwołane. Dlatego odesłaliśmy uczniów do domu. Rozmawialiśmy z mieszkańcami, z nauczycielami. Są bardzo zaniepokojeni, zwłaszcza ci, którzy mieszkają w blokach, na wyższych piętrach. Poza tym ludzie zbierają się wspólnie w kościele. Modlą się w intencji ofiar. Przy katedrze prowadzona jest zbiórka dla potrzebujących. Potrzeba kocy, żywności, środków higienicznych. ”

Ratownicy, policja, wojsko, służby cywilne oraz wolontariusze poszukują zaginionych.

Sytuacja w kraju jest tragiczna. "W ciągu ostatniej doby odnotowano ponad 500 wstrząsów wtórnych o sile 4-5 stopni w skali Richtera" - mówi mówi Radiu Watykańskiemu Ettore Fusaro, który z ramienia Caritas Włoch organizuje pomoc w Tiranie.

źródło: vaticannews.va
Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Caritas, Albania, Trzęsienie ziemi