Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2019-11-28 11:10
kk / Vatican News

Choinka i żłóbek na Placu św. Piotra z regionu Trydentu

Naturalnej wielkości postacie w żłóbku wykonane są w całości z drewna. Czerwony świerk, który znajdzie się tuż obok mierzy 26 m wysokości i 70 cm średnicy.

Autor/źródło: Fot. Magdalena Lubecka, CC BY, fotolubecki.pl

Inauguracja żłóbka oraz zapalenie świateł na choince nastąpi w czwartek, 5 grudnia o godz. 16.30. Żłóbek ze Scurelle jest dziełem małej, górskiej wspólnoty. Miejscowość liczy ok. 1.400 mieszkańców. Pomysł jego wykonania narodził się ponad 20 lat temu. Lokalny komitet o nazwie „Przyjaciele żłóbka i odtworzenia lokalnych tradycji Scurelle” zaprosił do współpracy wszystkich mieszkańców, od okolicznych gmin, poprzez oddziały ochotniczej straży pożarnej, parafialne grupy misyjne, aż po zwykłych obywateli oraz przedsiębiorstwa. Wielu ofiarowało pamiątki rodzinne związane z życiem i pracą swoich przodków. Przygotowano ubrania dla figur oraz skonstruowano dzwonnicę. Naturalnej wielkości postacie wykonane są w całości z drewna. Wyraziste rysy twarzy poszczególnych figur są dziełem artysty Felixa Defloriana i współpracująych z nim jego dzieci: Tiziana i Marii Rosy. Pośród 23 postaci są typowe dla dolin regionu Trydentu: wędrowny sprzedawca książek i prasy religijnej, młoda serowarka z tradycyjnymi urządzeniami do produkcji masła, oraz kobieta przędząca wełnę. Nie brakuje także odniesień do regionu, który w ubiegłym roku dotkliwie ucierpiał na skutek burz: są więc połamane gałęzie, porozrzucane pnie oraz wyrwane korzenie.

Żłóbek, który znajdzie się w tym roku na Placu św. Piotra pochodzi z miejscowości Scurelle, w małej gminie Valsugana, w prowincji Trydentu. Choinka natomiast została przywieziona z Altipiano di Asiago, również z tego samego regionu.

Choinka i żłóbek będą wystawione na Placu św. Piotra do końca okresu Bożego Narodzenia, czyli Święta Chrztu Pańskiego, które przypada 12 stycznia.

źródło: vaticannews.va
 


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Watykan, choinka, żłobek, plac św. Piotra