Strona główna
opoka.org.pl
2018-05-29 13:29
Marta Kowalczyk

To był niezwykły koncert Romana Kołakowskiego ku czci Prymasa Tysiąclecia

28 maja w warszawskiej Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jana Chrzciciela odbył się koncert „Civis Christi…” Romana Kołakowskiego oraz Teatru Piosenki.

Spektaklem słowno-muzycznym "Civis Christi..." w wykonaniu Romana Kołakowskiego i Teatru Piosenki w warszawskiej archikaterdze Świętego Jana Chrzciciela uczczono 37. rocznicę śmierci Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego
Autor/źródło: fot. Marcin Kluczyński, Miesięcznik "Civitas Christiana"

Wydarzenie artystyczne poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W homilii, metropolita warszawski podkreślił, ze dzisiaj chcemy wrócić do nauki kard. Stefana Wyszyńskiego, przyjąć ją na nowo. - Potrzebujemy orędowników, by iść pewną drogą do zbawienia i mieć pewność, że Pan Bóg pamięta o swoim przymierzu - mówił.

Kardynał Nycz wraził radość, że Kościół uczynił ten wielki krok i został promulgowany dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego. Beatyfikacja odkryje przed nami postać kardynała Wyszyńskiego w sposób, jakiego jeszcze nie znamy, ponieważ 37 lat temu, kiedy prymas odchodził, w Polsce mieliśmy zupełnie inne czasy.

Metropolita warszawski zaznaczył, że to, co stanowiło istotę nauczania Prymasa Tysiąclecia, było zawarte w poniedziałkowej Liturgii Słowa: osiągnąć cel wiary i prowadzić ludzi do zbawienia! Hierarcha wspomniał, że niegdyś, my Polacy, przychodziliśmy do prymasa pytać o kwestie najistotniejsze tak, jak młody człowiek przychodzi do Jezusa z pytaniem: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?

Do refleksyjnego zatrzymania się nad myślą Prymasa Tysiąclecia w spektaklu słowno-muzycznym "Civis Christi...", w wykonaniu Romana Kołakowskiego i Teatru Piosenki, zachęcił wiernych krajowy asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", ks. dr Dariusz Wojtecki.

„Civis Christi…” to muzyczna opowieść o życiu i kapłańskiej posłudze Stefana Kardynała Wyszyńskiego „Wielkiego Inter Rexa Rzeczypospolitej” – od chwili narodzin, dzieciństwa, młodości i powołania, poprzez lata wojny i okupacji, czasy stalinizmu i aresztowania, okres Ślubów Narodu Polskiego i Millenium, lata siedemdziesiąte i udział w rzymskim konklawe, które wybrało kardynała Karola Wojtyłę na Stolicę Piotrową, aż po najsłynniejsze spotkanie dwóch Wielkich Polaków, czasy Solidarności, zamachu na Jana Pawła II i ostatnie chwile życia Księdza Prymasa.

Koncert został zorganizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” wraz z Fundacją Civitas Christiana w 37. rocznicę śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego. Autorem tekstów, muzyki i reżyserem wyjątkowego koncertu był Roman Kołakowski – pochodzący z Wrocławia uznany kompozytor, poeta, piosenkarz, gitarzysta i tłumacz. Wydarzenie objęli honorowym patronatem - kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Twórca tekstów i muzyki „Civis Christi. Stefan Kardynał Wyszyński Prymas Tysiąclecia” Roman Kołakowski karierę artystyczną rozpoczął w latach 70., śpiewając wiersze m.in. Miłosza i Barańczaka do własnych kompozycji muzycznych. W roku 1981 zdobył I nagrodę na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, a trzy lata później II miejsce na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. Jego pierwsza płyta pt. Przypowieść błękitna, ukazała się w 1985 r. W latach 1996-2005 Roman Kołakowski był dyrektorem artystycznym Festiwalu Piosenki Aktorskiej. Od 2004 r. współpracował z Teatrem „Syrena”, w latach 2005-2007 prowadził Teatr Piosenki we Wrocławiu. Profesjonalizm muzyka oraz jego zespołu - zagwarantował uczestnikom zebranym w katedrze, aby uczcić pamięć o Prymasie Tysiąclecia, wysoki poziom artystyczny koncertu. Wydarzenie stanowiło silny akcent wieńczący Mszę oraz modlitwę o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.

Rozbudowana, wieloodcinkowa kantata Kołakowskiego, wykorzystująca różne gatunki tekstów literackich, zabrała nas w liryczną wędrówkę przez prymasowskie życie. W kontekście 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości duże wrażenie zrobiły słowa pieśni nawiązujące do czasu pierwszej wojny światowej, czasu dzieciństwa prymasa:

Płona domy, płoną szkoły,

płoną dwory i kościoły.

Płoną oczy, płoną serca,

Polska będzie niepodległa.

Do okresu trzyletniego internowania (w Rywałdzie Szlacheckim, Stoczku Warmińskim, Prudniku i Komańczy) nawiązywała poruszająca kompozycja, której ambicją jest oddanie ufności, jaką Stefan Wyszyński pokładał w Bogu i Matce Bożej.

Oni zabrali mi wszystko, lecz Bóg mi wszystko dał.

Jestem samotny i chory. Widocznie On tak chciał.

Jestem właściwie bezbronny, nie lękam jednak się.

Moje więzienne Madonny, przed strachem bronią mnie.

Niezwykłą wymowę miał utwór "Klękam przed przyjacielem", który przywoływał atmosferę szacunku i głębokiej przyjaźni, jaka towarzyszyła polskim kardynałom - Wyszyńskiemu i Wojtyle. Wybór Karola Wojtyły w 1978 r. na Stolicę Piotrową wybrzmiewa w utworze słowami: Klękam przed przyjacielem, klękam przed uczniem swym. Panie dałeś nam tak wiele, nad Watykanem biały dym.(...) Klękam przed przyjacielem, a ze mną cały kraj.

Na zakończenie spotkania artyści wykonali skomponowany przez Romana Kołakowskiego hymn Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", gdzie także jest odniesienie do postaci Prymasa Tysiąclecia, którego organizacja w 2013 roku na Jasnej Górze obrała za swojego patrona.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-05-29 12:43:47
miniaturka
play

Boże Ciało w Warszawie. “Cztery drogi do wolności”

Ołtarze na trasie procesji Bożego Ciała w Warszawie będą nawiązywały do obrazu Jana Henryka Rosena “Polonia Mater Sanctorum”. Ukażą one cztery drogi do wolności: naukę, wiarę, kulturę i drogę militarną. A wszystko w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości.
2018-05-29 13:23:22
miniaturka

Festiwal Życia – ruszyły zapisy

To największe tego typu plenerowe wydarzenie chrześcijańskie w Polsce! Nadciąga Festiwal Życia 2018 w Kokotku! Już można się rejestrować.
2018-05-29 13:37:09
miniaturka

Wspólnota z Taizé organizuje spotkanie młodych w Libanie

Przeor Wspólnoty z Taizé brat Alois zapowiedział, że zorganizuje ona międzynarodowe spotkanie młodych w Libanie. Odbędzie się ono w dniach 22-26 marca 2019 r. na zaproszenie tamtejszych Kościołów oraz Rady Kościołów Bliskiego Wschodu.
2018-05-29 14:13:07
miniaturka

Dziś wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 29 maja św. Urszulę Ledóchowską, założycielkę Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego (urszulanek szarych).
2018-05-29 15:00:36
miniaturka

Papież w Domu św. Marty: trwajmy na drodze do świętości

W chwilach próby nie należy powracać do utartych, światowych schematów, które odbierają wolność. Trzeba pozostać na drodze wiodącej do świętości – to słowa Franciszka z homilii, którą wygłosił na Mszy w Domu św. Marty.
2018-05-29 15:39:05
miniaturka

Karta Praw Dziecka Nieuleczalnie Chorego, pokłosie tragedii Alfiego

Watykański szpital pediatryczny sformułował Kartę Praw Dziecka Nieuleczalnie Chorego. Przypomina ona o kluczowej roli rodziny pacjenta. Sprzeciwia się odrzuceniu, gwarantuje opiekę paliatywną i daje prawo do nowych terapii.