Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "dechrystianizacja"
2021-11-30 09:42

Kard. Parolin o dechrystanizacji społeczeństwa i przyszłości Kościoła

„Ja również bywam zaniepokojony sytuacją Kościoła. Wierzę jednak, że nauczanie Papieża Franciszka daje nam bardzo precyzyjne wskazania, co robić, aby nie być więźniami czy wręcz ofiarami tego klimatu beznadziei i zniechęcenia” – powiedział kard. Pietro Parolin
2021-04-20 15:18

Prof. Delsol: w miejsce chrześcijaństwa pojawiają się prymitywniejsze formy religijności

Według prof. Chantal Delsol, członkini Akademii Francuskiej stoimy obecnie przed koniecznością namysłu nad upadającą cywilizacją chrześcijańską. Od dwustu lat trwa jej pełna heroizmu walka o przetrwanie. Przełomowym momentem była rewolucja francuska, która usiłowała całkowicie odciąć się od religii.
2021-03-25 11:48

Biskupi Europy w obliczu obecnych problemów wzywają do modlitwy nawzajem za siebie

„Zmartwychwstały Chrystus jest obok nas, jak na drodze do Emaus: słucha nas, oświeca nas, zaprasza nas, byśmy z Nim spożyli posiłek, pokrzepia nas swoją obecnością” napisali członkowie prezydium Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w przesłaniu z okazji 50. rocznicy powstania tej organizacji.
2021-03-15 12:03

Jedna trzecia niemieckich katolików rozważa wystąpienie z Kościoła

Jedna trzecia niemieckich katolików rozważa wystąpienie z Kościoła, jak wynika z nowego sondażu opublikowanego w czwartek. Tymczasem Kościół w Niemczech skupia się na zmianach strukturalnych, zamiast zająć się ewangelizacją.
2021-01-26 15:54

Kard. Müller: Biden staje na czele subtelno-brutalnej kampanii dechrystianizacyjnej

Jak wyraźnie zaznacza kard. Gerhard Müller, odnosząc się do Joe Bidena, „ten, kto relatywizuje wyraźną wiarę o świętości każdego życia ludzkiego na podstawie preferencji politycznych, otwarcie sprzeciwia się wierze katolickiej”
2020-10-07 10:58

Kard. Ruini: kultura chrześcijańska ma znaczenie dla powstrzymania dechrystianizacji

Aby powstrzymać dechrystianizację, potrzebujemy mieć więcej zaufania do kultury, która wyrasta z chrześcijaństwa. Trzeba dostrzec jej znaczenie i aktualność. Podkreślił to kard. Camillo Ruini, wieloletni przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch.
2020-09-09 08:08

Francja: dlaczego młodzi odeszli od Kościoła?

W ostatnich dziesięcioleciach społeczeństwo francuskie uległo głębokiej dechrystianizacji. Przejawia się to szczególnie wśród ludzi młodych poniżej 25 roku życia. Tylko jedna czwarta z nich została ochrzczona, a jedna piąta uznaje się za katolika.
2020-09-04 08:10

Kard. Hollerich: pandemia przyśpieszyła proces dechrystianizacji

Jedną z konsekwencji pandemicznych obostrzeń jest osłabienie chrześcijaństwa w Europie. Wielu z tych, którzy w ostatnich miesiącach przestali chodzić do kościoła, już do nie go nie powróci – uważa kard. Jean-Claude Hollerich, przewodniczący Komisji Konferencji Episkopatów Unii Europejskiej COMECE w wywiadzie dla dziennika L’Osservatore Romano.
2019-06-18 11:30

Biskupi maroniccy: coraz mniej chrześcijan na Bliskim Wschodzie

Na Bliskim Wschodzie z wyjątkiem Libanu coraz bardziej ubywa chrześcijan.
2018-05-21 14:16

Abp Becciu: kardynałowie wraz papieżem wytyczają nowe drogi ewangelizacji

Szukanie nowych dróg ewangelizacji w świecie, który coraz bardziej potrzebuje miłości Chrystusa - to wyzwanie stojące przed kardynałami. Podkreślił to kardynał nominat Giovanni Angelo Becciu.
2018-01-03 08:49

Św. Franciszek Ksawery w Kanadzie, by powstrzymać dechrystianizację

W Kanadzie trwa peregrynacja relikwii św. Franciszka Ksawerego. Jest to prawa ręka jezuickiego misjonarza, którą miał ochrzcić ponad 100 tys. Azjatów.
2017-09-22 14:04

Kraków: konferencja o procesach sekularyzacji we współczesnym Kościele katolickim

Uczestnicy konferencji będą rozmawiać na temat kryzysu autorytetu Kościoła w krajach Unii Europejskiej oraz przyczyn procesu sekularyzacji i dechrystianizacji w Kościele katolickim oraz jego społecznym otoczeniu.