Strona główna
opoka.org.pl
2021-11-30 09:42
MG / vaticannews.va

Kard. Parolin o dechrystanizacji społeczeństwa i przyszłości Kościoła

„Ja również bywam zaniepokojony sytuacją Kościoła. Wierzę jednak, że nauczanie Papieża Franciszka daje nam bardzo precyzyjne wskazania, co robić, aby nie być więźniami czy wręcz ofiarami tego klimatu beznadziei i zniechęcenia” – powiedział kard. Pietro Parolin

Autor/źródło: vaticannews.va


Słowa te padły podczas spotkania z dziennikarzami na zakończenie Festiwalu Doktryny Społecznej w Weronie.

Odpowiadając na pytanie o przyszłość Kościoła, watykański sekretarz stanu przypomniał postawę Piusa IX, kiedy z niepokojem mówiono mu o stanie łodzi Kościoła. Błogosławiony papież miał na to odpowiedzieć: „nie niepokoję się o łódź, ale o jej załogę”. Kard. Parolin przyznał, że i dziś istnieje wiele powodów do niepokoju, jednakże dzięki naszemu zaangażowaniu i otwarciu na łaskę Bożą można zapanować nad tą sytuacją.

Kard. Parolin został też zapytany o postawę chrześcijan wobec nacisków na legalizację eutanazji, jak to dzieje się aktualnie we Włoszech.

„Dziś żyjemy w społeczeństwie, które coraz bardziej się dechrystianizuje, w którym coraz słabsze jest odniesienie do absolutnej wartości życia, a także do otwarcia na transcendencję, które dla nas, chrześcijan, ma zasadnicze znaczenie właśnie w podejściu do tych problemów. Wierzę, że chrześcijanie muszą trwać, w porę i nie w porę, przy antropologii, która wynika z wiary i Ewangelii, zapewniając ochronę godności każdej osoby. Jeśli bowiem my bronimy tych wartości, to robimy to dlatego, że jesteśmy przekonani, iż są one niezbędnym warunkiem obrony, promowania i rozwoju godności każdej osoby. Wierzę jednak, że musimy to robić przede wszystkim własnym świadectwem. Przychodzi mi tu na myśl to, co św. Jan Paweł II napisał w Salvifici doloris: Czyńcie dobro przez cierpienie. Mam na myśli przede wszystkim sens cierpienia, nawet tak skrajnego, jak cierpienie kogoś, kto decyduje się na zakończenie swojego życia. Innymi słowy, jeśli nie ma w tym sensu, cierpienie jest niezrozumiałe, staje się nie do zniesienia; i wierzę, że my, chrześcijanie, jesteśmy wezwani do nadania właśnie takiego sensu, zjednoczeni oczywiście z tajemnicą męki, śmierci i zmartwychwstania Pana, i do czynienia dobra tym, którzy cierpią. To są dwa kierunki, w których musimy podążać, aby szukać odpowiedzi na te wielkie problemy dnia dzisiejszego, które nas bardzo niepokoją.“

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-11-30 09:07:17
miniaturka

Nagrody Mediów: Joanna Siedlecka, Józef Skrzek, Elżbieta Jaworowicz i Piotr Semka

W warszawskiej siedzibie TVP ogłoszono w poniedziałek laureatów Nagród Mediów Publicznych 2021. Za "Słowo" uhonorowano Joannę Siedlecką, Elżbieta Jaworowicz została nagrodzona w kategorii "Obraz", za "Muzykę” wyróżniono Józefa Skrzeka; a Piotra Semkę - w kategorii "Idea".
2021-11-30 09:21:32
miniaturka

Ponad 563,5 tys. mężczyzn w Polsce ma na imię Andrzej, a 45 kobiet Andrzeja

Andrzej to jedno z trzech najpopularniejszych męskich imion w Polsce; nosi je ponad 563,5 tys. mężczyzn - przekazał w poniedziałek wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM. Zwrócono uwagę, że 45 kobiet ma na imię Andrzeja.
2021-11-30 09:35:35
miniaturka

Papież do Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji

„Często słyszymy o tym, co państwa robią, aby przyjąć migrantów. Ale równie ważne jest pytanie: jakie korzyści przynoszą migranci społecznościom, które ich przyjmują i jak je wzbogacają?” - napisał Papież w liście do Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji
2021-11-30 09:47:15
miniaturka

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Adwent to czas powrotu do samego siebie

Może kogoś zaskoczę, ale w Adwencie my nie mamy się czegoś nauczyć nowego, tylko się mamy oduczyć. Będę chciał was oduczyć tego, żebyśmy wrócili do samych siebie, żebyśmy byli sobą, żebyśmy nauczyli się mówić, wyrażać swoje poglądy. Po to jest potrzebna pustynia – mówił ks. Piotr Pawlukiewicz.
2021-11-30 10:19:49
miniaturka
play

„Blisko, bliżej”. Piękny utwór Gospel Rain i Krzysztofa Iwaneczko na czas Adwentu!

„To nasz utwór tęsknoty i wyczekiwania nagrany wraz ze wspaniałym Krzysztofem Iwaneczko. Pieśń Adwentu, która, jak mamy nadzieję, pomoże Wam przejść przez ten czas wyczekiwania” – napisali na swoim profilu chórzyści z Gospel Rain.
2021-11-30 10:19:52
miniaturka

Nowa edycja Katechizmu Kościoła z komentarzami 23 kardynałów

W poniedziałek w Rzymie odbyła się prezentacja nowej edycji Katechizmu Kościoła Katolickiego, zawierająca komentarze 23 kardynałów na temat różnych aspektów nauczania Kościoła.