Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "Biały Kruk"
2021-10-12 09:49

Chocim. 400 rocznica wielkiego polskiego triumfu, który uratował Europę

400 lat temu, 9 października 1621 roku, zakończyła się bitwa pod Chocimiem. Było to jedno z najświetniejszych zwycięstw w naszej historii. O znaczeniu bitwy dla losów rywalizacji polsko-tureckiej, ale i dla dziejów Europy opowiada historyk i specjalista tego okresu historii Polski, prof. Wojciech Polak.
2021-10-06 11:40

Stan wojenny to zmaganie się nikczemności z honorem

Zmaganie się nikczemności z honorem – tak najkrócej można scharakteryzować ponury czas nazywany stanem wojennym. O owym zmaganiu jest właśnie niezwykle ciekawa książka napisana wedle koncepcji prof. Wojciecha Polaka przez troje świetnych historyków pt. „Nikczemność i honor. Stan wojenny w stu odsłonach”.
2021-09-29 11:21

Premiera polskiego przekładu twórczości narodowego pisarza Węgier!

Kolejna pozycja z tzw. Serii Węgierskiej wydawnictwa Biały Kruk (po „Lutni i mieczu” oraz „Panoramie Siedmiogrodzkiej”) przedstawia tym razem postać i twórczość Jánosa Pilinszkyego (1921-1981). Poeta i prozaik z Budapesztu, wywodzący się ze strony ojca od polskiego uchodźcy, należy do najbardziej uznanych pisarzy węgierskich XX wieku.
2021-08-27 13:30

Prof. Kucharczyk: Prymas Wyszyński ostrzegał przed bezbożnymi rewolucjami

Prymas Stefan Wyszyński demaskował fałszywe hasła, utopijne założenia i okrucieństwo wszystkich rewolucji. Tym aspektom nauki Prymasa Tysiąclecia dokładnie przyjrzał się prof. Grzegorz Kucharczyk w swojej nowej książce „Odsiecz z nieba. Prymas Wyszyński wobec rewolucji” (wyd. Biały Kruk).
2021-07-22 09:18

„Działał jako narzędzie Maryi”. O. Kolbe – twórca imperium medialnego

„Wiara była fundamentem działalności o. Maksymiliana i na pewno mamy do czynienia z cudem. Żeby w tak krótkim czasie rozwinąć tę działalność – prawdziwe imperium medialne – trzeba było ogromnej wiary, po ludzku było to niewyobrażalne” – powiedział Czesław Ryszka, autor biografii o. Kolbego „Wiara i ofiara”.
2021-05-31 15:08
miniaturka
play

Dzieje chrześcijaństwa to nie legenda czy mit, ale historia

Nakładem wydawnictwa Biały Kruk ukazał się pierwszy tom książki prof. Wojciecha Roszkowskiego „Świętości, upadki i nawrócenia. Historia Chrześcijaństwa”. Czym różni się od innych książek autora? Dlaczego rozpoczyna się od symbolu krzyża i objawień maryjnych? Kto jest według autora najważniejszą postacią w historii?
2021-02-25 11:10

Kryzys wiary zawsze pociąga za sobą kryzys rozumu

Znakiem najwyższego przejawu kultury zachodniej były dwa pojęcia – katedra i uniwersytet. To właśnie ich symbioza doprowadziła cywilizację zachodnią do jej największych osiągnięć. Przyczyną obecnej degrengolady nauki, ale i słabości Kościoła, jak pisze prof. Kucharczyk w swojej nowej książce, jest rozdzielenie wiary i rozumu.