Strona główna
opoka.org.pl
Fraza "oczyszczenie"
2021-11-09 10:10

O. Adam Żak SJ o ochronie małoletnich: myśleć i działać ewangelicznie, nie korporacyjnie

O. Adam Żak SJ podkreśla, że obecnie najważniejsze zadanie stojące przed Kościołem w Polsce to wejście na drogę odpowiedzi ewangelicznej, a nie korporacyjnej. Tylko Kościół oczyszczony będzie Kościołem wiarygodnym. Trzeba zacząć słuchać ofiar, nie można relatywizować zła
2021-08-29 12:41

Franciszek na „Anioł Pański”: wystrzegajmy się obwiniania innych i narzekania

Do oczyszczania serc oraz przezwyciężania pokusy obwiniania innych i narzekania na wszystko zachęcił Ojciec Święty w swoim rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”. Naprawę świata należy zawsze zaczynać od swojego serca
2021-06-25 05:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dzisiaj mamy stosowną okazję do zastanowienia się nad tym, w których dziedzinach naszego życia powinniśmy powiedzieć: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić” (Mt 82,2). Chodzi o solidny rachunek sumienia, któremu musi towarzyszyć zasadnicze pytanie: Czy ja rzeczywiście chcę takiego oczyszczenia?
2021-01-14 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Po popełnieniu grzechu wydaje się nam, że już na zawsze pozostaniemy „trędowaci”. Szatan tylko na to czeka, żebyśmy sami siebie karali i pozostawali na wygnaniu, z dala od Boga i ludzi. Od poczucia ubrudzenia grzechem silniejsze powinno być pragnienie oczyszczenia.
2020-11-20 06:00

Zaczynam dzień z Ewangelią

Dlaczego wśród tych, którzy wzięli szczególną odpowiedzialność za Kościół, można znaleźć ludzi głęboko zdeprawowanych? Na tę wątpliwość w wierze w jakiś sposób odpowiedzi udziela Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Kościół musi stale się oczyszczać...
2020-06-03 06:01

Świadomość i oczyszczenie

Wystąpienia, świadectwa i podsumowanie prac – dokumentacja watykańskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościele jest dostępna w języku polskim. W publikacji wydanej staraniem franciszkańskiego wydawnictwa "Niepokalanów" dodatkowo znajdziemy analizę Benedykta XVI dotyczącą przyczyn pedofilii w Kościele, a także list apostolski papieża Franciszka o procedurach prawnych i odpowiedzialności biskupów.
2020-04-22 12:29

Abp Grzegorz Ryś: Kościół nie jest dla siebie, tylko dla świata

- W czasie pandemii chodzi o oczyszczenie Kościoła „z nas samych” i o przywrócenie go Panu Jezusowi – mówi abp Grzegorz Ryś w rozmowie z KAI. Dodaje, że Pan Bóg już wyprowadza dobro ze zła jakie nas otacza. I ważne jest, żebyśmy tego dobra nie przegapili, nie zmarnowali.
2020-02-27 14:26

Watykan: nowy projekt wspierający biskupów w walce z przestępstwami seksualnymi

W piątek 28 lutego Stolica Apostolska przedstawi nowy projekt wsparcia biskupów w walce z dokonywanymi przez duchownych przestępstwami seksualnymi wobec nieletnich.
2019-06-10 12:55

Oczyszczenie przychodzi przez wstyd, upokorzenie i ból - rozmowa z o. Adamem Żakiem SJ

Kościół stoi przed wyzwaniem, by to, czego się nauczył na własnych błędach, pokornie przekazał społeczeństwu - podkreśla w rozmowie z KAI o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2019-05-14 15:35

Wicepremier Gowin: Kościół nie zdał egzaminu w sprawie walki z pedofilią

W sprawie walki z pedofilią Kościół nie zdał egzaminu i musi, mówiąc językiem kościelnym, stanąć w prawdzie - powiedział dziś w radiowym "Salonie politycznym Trójki" wicepremier Jarosław Gowin.
2019-03-16 15:25

Bp Muskus: słuszny gniew może być mobilizacją do oczyszczenia

Bp Damian Muskus OFM w kościele śś. Piotra i Pawła w Krakowie zaapelował o współpracę i wzajemną mobilizację świeckich i duchownych w oczyszczeniu Kościoła z grzechu wykorzystywania seksualnego
2019-03-08 13:45

Papież: bądźcie sługami jednania ludzi z Bogiem

Tradycyjnie, w czwartek po Środzie popielcowej, Papież spotkał się z duchowieństwem diecezji rzymskiej na liturgii pokutnej w Bazylice św. na Lateranie.
2019-02-21 10:14

Papież na rozpoczęcie szczytu o ochronie nieletnich: Lud Boży oczekuje konkretów!

Lud Boży patrzy na nas i oczekuje od nas nie tylko potępień, lecz konkretnych i skutecznych środków zaradczych – mówił Papież na rozpoczęcie kościelnego szczytu o ochronie nieletnich w Kościele.