Strona główna
opoka.org.pl
2022-12-02 12:53
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Szkolą się, aby pomagać małżeństwom i rodzinom polonijnym

„Pomagam sobie, pomagam innym” – to propozycja studium edukacyjnego, które ma przygotować osoby świeckie i duchowne do pomocy małżeństwom i rodzinom. Już w styczniu 2023 r. rozpocznie się kolejna edycja Studium Przygotowania do Towarzyszenia Małżeństwom dla Duchownych. Studium ma charakter pastoralny i przygotowuje do towarzyszenia małżeństwom i rodzinom w perspektywie duszpasterskiej.

Autor/źródło: fot. pixabay.com

Organizatorami są Instytut Studiów nad Rodziną, Polonijna Rada Rodziny Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja Pomoc Rodzinie.

STUDIUM PRZYGOTOWANIA DO TOWARZYSZENIA MAŁŻEŃSTWOM DLA DUCHOWNYCH – 2023

Studium - do pobrania

„Rodziny potrzebują wsparcia, aby zmierzyć się z kryzysami i zagrożeniami. Potrzebujemy przygotowanych osób, które swoją wiedzą i kompetencjami będą dzielić się z innymi i będą chciały z troską zaangażować się w pomoc i służyć wsparciem” – mówi Family News Service dr Bożena Bassa, nauczycielka akademicka, członkini Polonijnej Rady Rodziny, konsultorka Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu.

Fundacja Pomoc Rodzinie we współpracy z Instytutem Studiów nad Rodziną im. Abp. Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach oraz Polonijną Radą Rodziny pod patronatem Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zorganizowały drugą edycję Studium Edukacyjnego w zakresie doradztwa rodzinnego „Pomagam sobie – pomagam innym”.

Praktyczne umiejętności

Jak tłumaczą organizatorzy, celem studium jest kształcenie praktycznych umiejętności w towarzyszeniu małżeństwom w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę nauk o rodzinie.

Adresatami studium są Polacy i osoby polskojęzyczne zamieszkałe poza granicami Polski, które pragną zaangażować się w duszpasterstwo rodzin i wielowymiarowo towarzyszyć małżonkom i rodzinom.

Zajęcia obejmują 100 godzin w następujących obszarach tematycznych: współczesne konteksty towarzyszenia małżonkom, odkrywanie Bożego zamysłu o rodzinie, wielowymiarowe budowanie jedności małżeńskiej, wsparcie w zakresie realizacji zadań prokreacyjnych i wychowawczych, pomoc małżonkom w sytuacjach trudnych i kryzysowych, praktyczne formy pomagania rodzinie na emigracji.

W tegorocznej edycji, w module podstawowym i rozszerzonym, udział wzięło ponad 100 osób z 13 krajów, m.in. z Norwegii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Islandii, Grecji, Mołdawii.

Już w styczniu 2023 r. rozpocznie się kolejna edycja Studium Przygotowania do Towarzyszenia Małżeństwom dla Duchownych. „Podstawowy moduł Studium obejmuje 100 godzin. Ma charakter pastoralny i przygotowuje do towarzyszenia małżeństwom i rodzinom w perspektywie duszpasterskiej” – dodaje dr Bassa.

Na zakończenie edukacji uczestnicy studium otrzymują certyfikat.

Szczegóły: https://isnarakm.pl/studium-przygotowania-do-towarzyszenia-malzenstwom-dla-duchownych-2023/

Studium - do pobrania

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2022-11-28 09:38:25
miniaturka

Ks. Studnicki: nie można ukarać nieżyjącego, ale trzeba pomóc osobom, które skrzywdził

Delegaci diecezji bielsko-żywieckiej, koszalińsko-kołobrzeskiej oraz pelplińskiej proszą o kontakt osoby, które zostały skrzywdzone przez ks. Eugeniusza Surgenta. Komunikaty w tej sprawie zostały odczytane w parafiach, w których niegdyś posługiwał duchowny na terenie tych trzech diecezji.
2022-11-29 22:56:09
miniaturka

Katechezy liturgiczne dla dorosłych

W pierwszą niedzielę Adwentu, w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku, w ramach katechezy dorosłych, rozpoczął się cykl konferencji poświęcony liturgii Mszy św. pt. „Eucharystia w życiu Kościoła”.
2022-11-30 09:35:33
miniaturka

Młodzi będą dyskutować o polskości

3 grudnia pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej. W czasie Kongresu będziemy chcieli przyjrzeć się temu, czym faktycznie jest polskość? W czym ona się wyraża? Jak w świecie multikulturowym być dziś patriotą? W Kongresie wezmą udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.
2022-12-05 09:19:42
miniaturka

Bp Turzyński o Kongresie Młodzieży Polonijnej i ŚDM w Lizbonie

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.
2022-12-07 09:26:33
miniaturka

Kontynuacja szkoleń dla delegatek zakonnych

Przyjęcie zawiadomień o krzywdzie to temat grudniowego szkolenia dla delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży. To kolejne już szkolenie skierowane do przedstawicielek zgromadzeń żeńskich. Siostry zaangażowane są także w prewencję i towarzyszenie osobom zranionym poprzez telefony wsparcia.
2022-12-07 15:30:46
miniaturka

Szkolenia dla delegatów ds. ochrony we Lwowie

Mimo trwającej na Ukrainie wojny, Centrum Godności Dziecka we Lwowie prowadzi intensywne działania. Pod koniec tygodnia odbędzie się kolejne szkolenie dla delegatów ds. ochrony osób małoletnich i bezbronnych, duszpasterzy osób pokrzywdzonych oraz odpowiedzialnych za prewencję oraz prowadzenie postępowań kanonicznych Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego. Ponownie wezmą w nim udział prelegenci z Polski.