Strona główna
opoka.org.pl
2022-12-05 09:14
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Turzyński o Kongresie Młodzieży Polonijnej i ŚDM w Lizbonie

Nasze spotkanie zakończyliśmy zachętą do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, który dla młodych będzie okazją do bycia we wspólnocie, doświadczenia Kościoła pełnego entuzjazmu i mającego przyszłość – powiedział portalowi polonijnemu polskifr.fr delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, który 3 grudnia przewodniczył kolejnej edycji Kongresu Młodzieży Polonijnej online.

Temat niedawno zakończonego Kongresu brzmiał: „Bóg, Honor, Ojczyzna. Czy polskość ma sens?”. Wzięło w nim udział ok. 50 młodych ludzi m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii, USA, Włoch i Anglii. Spotkanie było formą kontaktu i duszpasterstwa młodych ze środowisk polonijnych.

Program Kongresu

Głównym punktem Kongresu była konferencja ks. dr. Andrzeja Jędrzejewskiego zatytułowana „Czy polskość ma sens?”. W pierwszej części wystąpienia prelegent, odpowiadając na pytanie postawione w tytule wydarzenia, mówił o tym, dlaczego patriotyzm ma sens, natomiast w drugiej poruszył kwestię właściwego przeżywania miłości do ojczyzny. Jak podkreślił ks. Jędrzejewski, patriotyzm i polskość wiążą się z miłością. Kto kocha swoją ziemię, stara się dla niej żyć, uczynić dla niej wiele dobra. Zaznaczył, że potrzeba świadomości własnej tożsamości i jej pogłębiania poprzez znajomość języka i kultury, co jest ważne szczególnie w obcym kraju. Miłość ojczyzny nie przeszkadza w byciu dobrym obywatelem. Przeciwnie: świadectwo uczciwości i dobroci sprawia, że Polska jest odbierana pozytywnie.

Kongres był okazją do dzielenia się świadectwami ludzi młodych urodzonych w różnych krajach. Opowiadali, jakim darem dla nich jest polskość. Wskazywali, że młodym Polakom potrzebna jest wspólnota. Zaznaczyli, że człowiek potrzebuje wsparcia ze strony innych rodaków, którzy żyją na obczyźnie. Wskazywali też, że dwujęzyczność jest wielką wartością.

Jedna z uczestniczek Kongresu, Aleksandra Samula, reprezentująca Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, podobnie jak pozostali młodzi Polacy podkreśliła, że polskość ma sens i trzeba o nią dbać. Warto szukać polskich wspólnot, które „dają siłę i mobilizację, żeby polskość utrwalać i kultywować”. „W Polsce może wydawać się, że [język polski] jest po prostu czymś codziennym, a dla kogoś, kto mieszka poza granicami Polski, może być wielką wartością” – powiedziała Aleksandra. Jedna z uczestniczek dzięki temu, że mówi po polsku, znalazła pracę. „Kultywowanie polskości, bycie dumnym z tego, że jest się Polakiem, to jest wartość, na którą szczególnie młodzi Polacy mieszkający poza granicami Polski zwracają uwagę” – podsumowała Aleksandra Samula.

W ramach Kongresu młodzi uczestnicy mieli okazję lepiej poznać dwie Polki: bł. Natalię Tułasiewicz i Czcigodną Służebnicę Bożą Wandę Malczewską.

Pierwsza z nich, nauczycielka, wyjechała do Niemiec, aby umacniać rodaczki zesłane tam na prace przymusowe. Gdy została zdekonspirowana, trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. „Była wierna swojej misji nauczycielskiej, prowadziła katechezy, lekcje religii, modlitwy. W ten sposób umacniała na duchu swoje rodaczki. Piękna postać patriotki i osoby głęboko wierzącej, która w Panu Bogu znajdowała siłę” – podkreślił bp Piotr.

Wanda Malczewska również była związana z oświatą jako nauczycielka wiejskiego ludu. „Była umocnieniem i dawała nadzieję. W ten sposób budowała mosty między różnymi stanami” – zaznaczył delegat KEP. W czasie powstania styczniowego prowadziła szpitale dla powstańców. Opiekowała się rannymi. Po powstaniu opiekowała się rodzinami powstańców. „Wszędzie, gdzie wchodziła, wprowadzała pokój i jedność. Ludzie przy niej czuli się lepsi” – dodał bp Turzyński. Wanda Malczewska miała też doświadczenia mistyczne. 15 sierpnia 1873 r. usłyszała od Matki Bożej, że tego dnia po latach nastąpi wielkie zwycięstwo Polaków nad wrogiem. Ta wizja traktowana jest jako zapowiedź Cudu nad Wisłą.

Na zakończenie spotkania bp Piotr skierował zachętę do wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży, które odbędą się w sierpniu 2023 r. Delegat KEP wystosował również zachętę, aby grupy polonijne udały się Lizbony razem z grupami z Polski, co daje większe możliwości integracji i lepszego poznania siebie nawzajem.

Śpiew i modlitwę w czasie Kongresu tym razem poprowadził Zespół Wspólnoty ,,Wejdź nawet przez dach” z polskiej parafii w Paryżu „Concorde”. W ramach spotkania warsztaty prowadziła redaktor TV Polonia Paulina Drażba-Kamińska. Zachęcała do podzielenia się własnym doświadczeniem inicjatyw, które podejmują młodzi Polacy poza granicami kraju, aby wzmocnić tożsamość polską.

Kongresy Młodzieży Polonijnej organizowane są od 2016 r. Przed pandemią odbywały się w formie stacjonarnej. Od tego czasu młodzi spotykają się online.

RELACJE Z KONGRESÓW MŁODZIEŻY POLNIJNEJ ON LINE

Za: Polskifr

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:



Polecamy
2022-11-29 22:56:09
miniaturka

Katechezy liturgiczne dla dorosłych

W pierwszą niedzielę Adwentu, w kościele pw. św. Wojciecha w Białymstoku, w ramach katechezy dorosłych, rozpoczął się cykl konferencji poświęcony liturgii Mszy św. pt. „Eucharystia w życiu Kościoła”.
2022-11-30 09:35:33
miniaturka

Młodzi będą dyskutować o polskości

3 grudnia pod hasłem: „Bóg, Honor, Ojczyzna odbędzie się Kongres Młodzieży Polonijnej. W czasie Kongresu będziemy chcieli przyjrzeć się temu, czym faktycznie jest polskość? W czym ona się wyraża? Jak w świecie multikulturowym być dziś patriotą? W Kongresie wezmą udział młodzi ludzie mieszkający poza granicami kraju, m.in. z Niemiec, Francji, Grecji, Norwegii, Australii i USA.
2022-12-02 13:00:04
miniaturka

Szkolą się, aby pomagać małżeństwom i rodzinom polonijnym

„Pomagam sobie, pomagam innym” – to propozycja studium edukacyjnego, które ma przygotować osoby świeckie i duchowne do pomocy małżeństwom i rodzinom. Już w styczniu 2023 r. rozpocznie się kolejna edycja Studium Przygotowania do Towarzyszenia Małżeństwom dla Duchownych. Studium ma charakter pastoralny i przygotowuje do towarzyszenia małżeństwom i rodzinom w perspektywie duszpasterskiej.
2022-12-07 09:26:33
miniaturka

Kontynuacja szkoleń dla delegatek zakonnych

Przyjęcie zawiadomień o krzywdzie to temat grudniowego szkolenia dla delegatek ds. ochrony dzieci i młodzieży. To kolejne już szkolenie skierowane do przedstawicielek zgromadzeń żeńskich. Siostry zaangażowane są także w prewencję i towarzyszenie osobom zranionym poprzez telefony wsparcia.
2022-12-07 15:30:46
miniaturka

Szkolenia dla delegatów ds. ochrony we Lwowie

Mimo trwającej na Ukrainie wojny, Centrum Godności Dziecka we Lwowie prowadzi intensywne działania. Pod koniec tygodnia odbędzie się kolejne szkolenie dla delegatów ds. ochrony osób małoletnich i bezbronnych, duszpasterzy osób pokrzywdzonych oraz odpowiedzialnych za prewencję oraz prowadzenie postępowań kanonicznych Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego. Ponownie wezmą w nim udział prelegenci z Polski.
2022-12-09 09:39:47
miniaturka

Podwórko „Emi & Gracji” – innowacyjny projekt dla dzieci polonijnych

Gdzie mieszka św. Mikołaj? Czy można się z nim spotkać? Jakie są polskie zwyczaje bożonarodzeniowe? – na te i inne pytania szukały odpowiedzi dzieci polonijne w kolejnym spotkaniu z cyklu Podwórko „Emi & Gracji”, które odbyło się stacjonarnie i online 7 grudnia. Tym razem gościem specjalnym wydarzenia był delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. W każdą drugą środę miesiąca w godzinach 17:00-18:30 Poradnia Familiaris z Freiburga zaprasza polonijne dzieci w wieku 2-12 lat do odkrywania świata wraz z głównymi bohaterkami – Emi i Gracją. Imiona dwóch tytułowych postaci są grą słów i nawiązują do słowa „emigracja”.