Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-13 11:09
kk / Paweł Pasierbek SJ

Syria: zamachy na księży są uderzeniem we wspólnotę chrześcijan

Jestem blisko wspólnoty ormiańsko-katolickiej w Al-Kamiszli, w Syrii, zebranej na pogrzebie swojego proboszcza, kapłana Aprahama Josepha Bedo, zabitego wczoraj razem ze swoim ojcem - napisał papież Franciszek na swoim Tweeterze w dniu pogrzebu zabitego kapłana. I zapewnił o swojej modlitwie.

Autor/źródło: Pixabay

Modlę się za nich, za ich rodziny i za wszystkich chrześcijan w Syrii - obiecał z wrażliwością papież.

Ks. Apraham Joseph Bedo został zamordowany wczoraj (11.11.19.) przez dwóch terrorystów z Państwa Islamskiego. Zamachu dokonano, gdy był w drodze do położonego w północno-wschodniej Syrii miasta Dar ar-Zor, gdzie miał skontrolować stan rekonstrukcji odbudowywanego tam kościoła. Wraz z nim zginął jego ojciec. Dwie inne osoby, które były w zaatakowanym samochodzie, zdołały zbiec.„Jest wśród męczenników, jak i wielu innych zamordowanych Syryjczyków, którzy stracili swe życie, aby przynieść wolność naszemu krajowi. Ich krew zapłodni tę ziemię i wyda piękne owoce”. Tak o zabójstwie kapłana mówi ks. Antonio Ayvazjan z Kościoła ormiańsko-katolickiego w Górnej Mezopotamii i Północnej Syrii.

Rektor ormiańskiego kolegium w Rzymie, ks. Nareg Naamo, przyjaciel zamordowanego kapłana, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego, tłumaczy przyczynę zamachów dokonywanych przez żołnierzy ISIS na duchownych.


Najwyższą cenę za działania polityków płacą niewinni ludzie

“ Tak naprawdę to od zawsze była i jest ich metoda działania: uderzyć w pasterza, a rozproszą się owce. To samo mówił przecież nasz Zbawiciel Jezus Chrytus. Moim zdaniem więc była to główna racja tego zabójstwa. Nie po raz pierwszy udawał się w tamten region, aby zobaczyć, jak postępują prace rekonstrukcyjne kościoła – mówił ks. Nareg Naamo. – Ten zamach był na pewno dobrze przygotowany. Oni wiedzieli kim jest, znali jego samochód i jechali za nim. Wiedzieli, że był człowiekiem, który bardzo oddziaływał na życie duchowe tamtejszych ludzi. Był bardzo pokorny, służył wszystkim, zarówno Ormianom, jak i nie Ormianom, chrześcijanom i muzułmanom. Niestety znowu okazało się, że najwyższą cenę za takie działania ponoszą ludzie, którzy nie zajmują się polityką. Wracają z pracy, ze sklepu, z kościoła i nie wiedzą, czy dotrą do swoich domów. To jest niestety aktualna sytuacja tego regionu.

Pogrzeb ks. Aprahama Josepha Bedo odbył się dziś w południe. Wzięli w nim udział zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie, aby wyrazić swą solidarność i i jednośc w tych trudnych momentach próby.

W mieście Al-Kamiszli, w północno-wschodniej Syrii, przy granicy z Turcją, gdzie posługiwał ks. Hanna, tylko wczoraj, 11 listopada, miały miejsce trzy zamachy bombowe, w wyniku których zginęło 7 osób, a 26 zostało rannych.

źródło: vaticannews.vaWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-13 10:04:57
miniaturka

Przewodniczący Episkopatu: Aborcja ze względu na ryzyko choroby dziecka to dyskryminacja

„Brak decyzji Trybunału Konstytucyjnego sprawia, że w kolejnych latach zabijane będą setki dzieci, tylko dlatego, że są bezbronne i poszkodowane przez los” – podkreśla abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w wydanym dziś komunikacie.
2019-11-13 10:41:12
miniaturka

W Nairobi zostaną poruszone tematy aborcji czy edukacji seksualnej

- Decyzja, aby skoncentrować spotkanie na kilku kontrowersyjnych i budzących podziały sprawach, takich jak edukacja seksualna, jest godna ubolewania. Stolica Apostolska oświadczyła, że nie będzie uczestniczyć w rozpoczynającym się właśnie szczycie w Nairobi.
2019-11-13 10:55:56
miniaturka

Kard. Sarah: módlcie się i pokutujcie za waszych pasterzy

„Dzięki nieustannej modlitwie w swym klasztorze Benedykt XVI dodaje nam sił. Ta modlitwa jest najpiękniejszą encykliką, jaką mógł przekazać dziś Kościołowi, który musi nauczyć się modlić” – uważa kard. Robert Sarah.
2019-11-13 11:55:42
miniaturka

Papież przyjął na audiencję prezydenta Republiki Angoli

Papież Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Republiki Angoli João Manuela Gonçalvesa Laurençio. Podczas rozmowy podkreślono dobre relacji łączące Stolicę Apostolską z Angolą oraz wkład Kościoła katolickiego w różne obszary życia społecznego.
2019-11-13 12:03:23
miniaturka

Akcja modlitewna Duchowy Prezent św. Mikołaja

Wystartowała akcja modlitewna Duchowy Prezent św. Mikołaja 2019. Prezenty zostaną rozdane 6 grudnia przez rodziców, którzy swoje dzieci pragną ogarnąć jeszcze większą troską.
2019-11-13 12:05:11
miniaturka

III Światowy Dzień Ubogich - łączy ludzi dobrej woli

Pięć organizacji działających na rzecz osób bezdomnych w Warszawie włączy się we wspólną akcję na rzecz potrzebujących z okazji III Światowego Dnia Ubogich.