Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-03 20:12
Ewa Kotowska-Rasiak

Św. Józef Kaliski w programie „Kościół z bliska” w TVP Info

W programie „Kościół z bliska” wyemitowanym 3 grudnia w TVP Info rozmawiano o kulcie św. Józefa Kaliskiego. Bp Edward Janiak zachęcał widzów, aby zwracali się do św. Józefa jak do ojca. – Św. Józef jest milczącym świętym, ale naprawdę skutecznym – zaświadczył.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

W programie „Kościół z bliska” rozmawiano o kulcie św. Józefa w związku z rozpoczętym 2 grudnia Nadzwyczajnym Rokiem Świętego Józefa Kaliskiego. Wskazywano, że kult św. Józefa w Kaliszu trwa nieprzerwanie od XVII w. Według tradycji początki sanktuarium sięgają 1670 r. Wtedy, bowiem został uzdrowiony za przyczyną św. Józefa mieszkaniec wsi Szulec, który jako wotum ufundował obraz Świętej Rodziny i umieścił go w kaliskiej kolegiacie w podarowanym przez siebie ołtarzu.

Do szczególnego rozwinięcia i znaczenia kultu św. Józefa Kaliskiego po II wojnie światowej przyczyniły się trzy wydarzenia: cudowne wyzwolenie księży - więźniów z obozu w Dachau (29 kwietnia 1945 r.), utworzenie w Kaliszu Polskiego Studium Józefologicznego (24 września 1969 r.) i wizyta papieża Jana Pawła II w kaliskim sanktuarium (4 czerwca 1997 r.).

Z cudownym wyzwoleniem w Dachau wiążą się coroczne pielgrzymki kapłanów do św. Józefa w Kaliszu. - Wielu najstarszych mieszkańców Kalisza pamięta jak księża po raz pierwszy przyjechali do św. Józefa. Kapłani w sutannach pielgrzymowali na kolanach ulicami Kalisza z dworca do sanktuarium pokonując 2,5 km. W kolejnych latach co roku z wdzięcznością pielgrzymowali do św. Józefa. My dzisiaj kontynuujemy to dzieło jako dzień szczególnej łaski, aby dziękować za tych kapłanów, a przede wszystkim przekazywać kult św. Józefa w kraju i za granicą – mówił bp Janiak w rozmowie z redaktor Miłką Skalską.

Biskup zapytany o nazwanie przez papieża Franciszka Sanktuarium św. Józefa narodowym sanktuarium wskazał, że w ten sposób dostrzeżono coraz większy napływ do św. Józefa Kaliskiego pielgrzymów z kraju i za granicy.

Życzeniem bp Janiaka jest, aby wierni jak najlepiej wykorzystali czas łaski Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego. – Sobie życzę, abym spełnił oczekiwania w tej służbie, aby było jak najwięcej owoców duchowych, a diecezjanom życzę błogosławieństwa Bożego – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

https://www.tvp.info/34790473/03122017-1530 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-03 18:08:39
miniaturka

Abp Ryś: czuwaj, ale pamiętaj, że jesteś niewolnikiem obsługującym Pańską rodzinę!

Zakończyła się pierwsza w historii Archidiecezji Łódzkiej sztafeta modlitwy o powołania kapłańskie, zorganizowana przez Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi.
2017-12-03 18:22:15
miniaturka

Abp Jędraszewski do rodziców adopcyjnych: musicie być otwarci na Boże natchnienia

W pierwszą niedzielę Adwentu abp Marek Jędraszewski odprawił Mszę św. dla rodzin adopcyjnych.
2017-12-03 18:41:33
miniaturka

Lublin: Konferencja Magnificat — Kobiety Katolickie Kobietom.

Już w najbliższą sobotę w Lublinie spotkają się kobiety z Polski. Zainspirowane postawą Maryi, chcą zgłębiać duchowość, jaką żyła Matka Jezusa.
2017-12-04 08:06:04
miniaturka

Konferencja prasowa papieża w czasie powrotnego lotu do Rzymu

Dużą część konferencji prasowej, jaka odbyła się na pokładzie samolotu lecącego z Dhaki do Rzymu, Papież poświęcił zakończonej wczoraj podróży do Birmy i Bangladeszu. Tematem wiodącym była trudna kwestia ludu Rohingia.
2017-12-04 08:47:48
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: we wspomnienie św. Barbary modlimy się o bezpieczeństwo górników

Dziś szczególnie modlimy się za górników, polecamy wstawiennictwu św. Barbary ich pracę, która bywa niebezpieczna i wymaga poświęcenia. Pamiętamy o tych, którzy zginęli w kopalniach – podkreśla rzecznik Episkopatu.
2017-12-04 09:26:39
miniaturka

Etos górnika opiera się na solidarności, na systemie wzajemnego wspierania się

Na Śląsku dziś górnicze święto - Barbórka, z tej okazji w wielu parafiach odprawiane są Msze święte w intencji górników. W Bytomiu Karbiu uroczystą Eucharystię sprawuje ordynariusz gliwicki Jan Kopiec.