Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-04 08:01
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Konferencja prasowa papieża w czasie powrotnego lotu do Rzymu

Dużą część konferencji prasowej, jaka odbyła się na pokładzie samolotu lecącego z Dhaki do Rzymu, Papież poświęcił zakończonej wczoraj podróży do Birmy i Bangladeszu. Tematem wiodącym była trudna kwestia ludu Rohingia.

Autor/źródło: pixabay, jarmoluk, licencja: Jak album

Fanciszek przypomniał, że o jego prawa upominał się już wcześniej w Watykanie. Jego wielkim pragnieniem było, aby w czasie tej wizyty jego przesłanie na ten temat dotarło do adresata. Nie mógł publicznie wypowiedzieć nazwy „Rohingia”, bo byłoby to „zamknięciem rozmówcom drzwi przed nosem”. Dlatego starał się raczej słuchać, a nie pouczać.


Nawiązując do spotkania z przedstawicielami Rohingia, do którego doszło w piątek, w czasie międzyreligijnej modlitwy w Dhace Papież powiedział:


„I w końcu przyszli. Byli wystraszeni. Ktoś im powiedział, że mogą tylko pozdrowić Papieża, ale nie mogą nic mówić. I w pewnym momencie, nasza modlitwa międzyreligijna przygotowała nasze serca, byliśmy religijnie bardzo otwarci, przyszli, aby mnie pozdrowić. (...) Prosiłem ich o przebaczenie i w tej chwili płakałem, starałem się bardzo, aby nie było tego widać. Oni też płakali. A potem zaprosiłem innych przywódców religijnych, obecnych na spotkaniu, aby podeszli do nas i wspólnie się pomodliliśmy. Poczułem, że przesłanie dotarło” – powiedział Ojciec Święty.


Dziennikarze pytali także Franciszka o godziwość posiadania broni nuklearnej w aktualnej sytuacji na świecie.

„Jestem przekonany, że jesteśmy na granicy legalności posiadania i użycia broni nuklearnej dlatego, że dziś, przy tak wyrafinowanym arsenale tej broni, istnieje ryzyko zniszczenia ludzkości lub przynajmniej jej części. (...) Jako Papież, a nie z puntku widzenia magisterium papieskiego, zadaję sobie pytanie: czy dziś legalne jest utrzymywanie arsenałów nuklearnych takich, jakie są? Czy dziś po to, aby uratować środowisko naturalne, ludzkość, nie jest konieczne uczynienie kroku wstecz?” – kontynuował Franciszek.

W tym kontekście przypomniał tragedię Hiroszimy i Nagasaki, która rozegrała się 70 lat temu, czy też wydarzenia, które miały miejsca w przypadku energii atomowej, której nie udaje się utrzymać pod kontrolą, jak np. w Czarnobylu.

Ojciec Święty zapytany o przeciwstawianie przez niektórych dialogu międzyreligijnego ewangelizacji podkreślił, że ewangelizacja nie jest prozelityzem. Jest świadectwem życia i szacunkiem okazywanym drugiej osobie. Kto nimi żyje jest jednocześnie człowiekiem pokoju. W świadectwie zaś działa Duch Święty i On daje nawrócenie.   

pp/rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-03 18:22:15
miniaturka

Abp Jędraszewski do rodziców adopcyjnych: musicie być otwarci na Boże natchnienia

W pierwszą niedzielę Adwentu abp Marek Jędraszewski odprawił Mszę św. dla rodzin adopcyjnych.
2017-12-03 18:41:33
miniaturka

Lublin: Konferencja Magnificat — Kobiety Katolickie Kobietom.

Już w najbliższą sobotę w Lublinie spotkają się kobiety z Polski. Zainspirowane postawą Maryi, chcą zgłębiać duchowość, jaką żyła Matka Jezusa.
2017-12-03 20:17:28
miniaturka

Św. Józef Kaliski w programie „Kościół z bliska” w TVP Info

W programie „Kościół z bliska” wyemitowanym 3 grudnia w TVP Info rozmawiano o kulcie św. Józefa Kaliskiego. Bp Edward Janiak zachęcał widzów, aby zwracali się do św. Józefa jak do ojca. – Św. Józef jest milczącym świętym, ale naprawdę skutecznym – zaświadczył.
2017-12-04 08:47:48
miniaturka

Rzecznik Episkopatu: we wspomnienie św. Barbary modlimy się o bezpieczeństwo górników

Dziś szczególnie modlimy się za górników, polecamy wstawiennictwu św. Barbary ich pracę, która bywa niebezpieczna i wymaga poświęcenia. Pamiętamy o tych, którzy zginęli w kopalniach – podkreśla rzecznik Episkopatu.
2017-12-04 09:26:39
miniaturka

Etos górnika opiera się na solidarności, na systemie wzajemnego wspierania się

Na Śląsku dziś górnicze święto - Barbórka, z tej okazji w wielu parafiach odprawiane są Msze święte w intencji górników. W Bytomiu Karbiu uroczystą Eucharystię sprawuje ordynariusz gliwicki Jan Kopiec.
2017-12-04 09:37:01
miniaturka

Życzenia abp. Wiktora Skworca dla górników i ich rodzin

Na stronie archidiecezji katowickiej abp Skworc składa braci górniczej serdeczne życzenia z okazji święta patronalnego św. Barbary.