Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-01 18:36
kk / kcz (KAI) / Lwów (KAI)

Spotkanie na Ukrainie przedstawicieli różnych obrządków

Po wspólnych rekolekcjach i dorocznym spotkaniu braterskim: delegatów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego oraz Kościoła obrządku łacińskiego a także grekokatolików eparchii mukaczewskiej odbyło się 53. posiedzenie plenarne Konferencji Episkopatu obrządku łacińskiego. Wydarzenie miało miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym we Lwowie.

Autor/źródło: Fot. Pixabay

Wspomniane wspólne rekolekcje i spotkanie biskupów obydwu obrządków odbyło się 29-30 listopada, nieopodal w domu rekolekcyjnym o nazwie "Świetlica" w Brzuchowicach.

Nuncjusz Apostolski w Ukrainie abp Claudio Gugerotti w wypowiedzi dla KAI zaznaczył, że w rekolekcjach i w spotkaniu braterskim po raz pierwszy uczestniczyła czwórka nowych biskupów, dwóch łacińskich i dwóch greckokatolickich, w tym dwóch nominatów. „Tych czterech biskupów wybrano w krótkim terminie co jest świadectwem, że Kościół obydwu obrządków się rozwija i jest żywy” – podkreślił nuncjusz.

Biskup-senior Marian Buczek przypomniał, że tego typu spotkania biskupów katolickich obydwu obrządków połączone ze wspólnymi rekolekcjami odbywają się co roku, a tegoroczne prowadził franciszkanin o. Giulio Michelini OFM, dyrektor Instytutu Teologicznego w Asyżu.

Natomiast podczas spotkania braterskiego podsumowano Rok Rodziny. Obecni byli także przedstawiciele zakonów żeńskich i męskich.

Bp kijowsko-żytomierski, Witalij Krywicki, który jest obecnie przewodniczącym Ogólnoukraińskiej Rady Kościołów i Związków Wyznaniowych podczas spotkania poinformował swoich współbraci w biskupstwie o relacjach z nowymi najwyższymi władzami państwa Ukraińskiego. „Niestety na żaden nasz list do nowych władz nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi, chociaż poruszamy wspólne bardzo aktualne sprawy dla wierzących i dla całego społeczeństwa ukraińskiego” – zauważył w wypowiedzi dla KAI bp Krywicki.

Biskupi ogłosili rok 2020 Rokiem modlitwy o nowe powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego oraz zatwierdzili tekst listu do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II patronem pojednania narodów ukraińskiego i polskiego. Konferencja Episkopatu Ukrainy wyraziła też zgodę na rozpoczęcie procesu informacyjnego przed podjęciem starań o beatyfikację biskupa Jana Olszańskiego MIC, (1919-2003), ordynariusza kamieniecko-podolskiego,długoletniego duszpasterza katolików na Podolu.
Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2019-12-01 17:31:49
miniaturka

Kontemplujmy z uwagą Jezusa w żłóbku - powiedział papież w Greccio

Do kontemplacji Syna Bożego – Dziecięcia złożonego w żłobie zachęcił Ojciec Święty po podpisaniu w Greccio Listu Apostolskiego „Admirabile signum” o znaczeniu i wartości żłóbka. Papież przewodniczył nabożeństwu słowa Bożego, nawiązującego do tajemnicy wcielenia Syna Bożego.
2019-12-01 17:54:16
miniaturka

o. Augustyn Pelanowski rozmija się z nauką Kościoła - oświadczenie

Paulini odcinają się od stojących w sprzeczności z nauczaniem Kościoła i atakujących papieża Franciszka poglądów o. Augustyna Pelanowskiego. Ponadto Zakonnik od prawie roku nie pojawił się w klasztorze i publikuje bez zgody władz zakonnych – czytamy w wydanym przez zakon oświadczeniu.
2019-12-01 18:18:39
miniaturka

Postawa czuwania - abp Marek Jędraszewski w Hanowerze

- Postawa czuwania jest niezbędna dla chrześcijan, czyli tych, którzy uwierzyli w Chrystusa. Dla nich ciągle ważną rzeczą jest, by przygotować się i być gotowym na spotkanie z Jezusem, który nadchodzi - metropolita krakowski do Polskiej Misji Katolickiej.
2019-12-02 08:16:08
miniaturka

Poznań: powstanie kościół pw. kard. Stefana Wyszyńskiego

Kościół będzie wybudowany jako wotum wdzięczności za nawiedzenie Matki Bożej w ikonie jasnogórskiej w archidiecezji poznańskiej - zapowiedział abp Stanisław Gądecki w liście pasterskim na Adwent.
2019-12-02 08:36:52
miniaturka

Papieska Msza dla Kongijczyków: w Kościele czujcie się jak w domu

Niech gospodarka, która wysługuje się wojną przemieni się w gospodarkę, która służy pokojowi – mówił Ojciec Święty podczas homilii na Mszy, którą sprawował w Bazylice Watykańskiej dla emigrantów z Demokratycznej Republiki Konga. Modlił się o koniec wojny i ostateczny pokój w ich kraju.
2019-12-02 09:21:23
miniaturka

Kościół w Niemczech zainicjował „drogę synodalną”

Podczas Eucharystii w monachijskiej katedrze przewodniczący niemieckiego episkopatu kard. Reinhard Marx oraz wiceprzewodnicząca Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich Karin Kortmann zapalili symbolicznie świece na rozpoczęcie w Niemczech tzw. "drogi synodalnej".