Strona główna
opoka.org.pl
2018-07-06 11:44
Przemysław Kojło

Skanowanie 3D najstarszego szkieletu w Polsce

W dniach od 18 do 22 czerwca 2018 r. Centrum Technologii Informacyjnych Nauk Humanistyczno-Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie przeprowadziło digitalizację zestawu kości Człowieka z Janisławic. Dostępne 63 kości zostały podane obróbce digitalizacyjnej z pomocą fotogrametrii oraz skanowania 3D światłem strukturalnym.

Dobre oświetlenie jest ważne, by uchwycić wszystkie szczegóły
Autor/źródło: UKSW

Człowiek z Janisławic to najstarszy szkielet ludzki odnaleziony w Polsce. Został on odkryty w 1937 roku w Janisławicach w województwie łódzkim i liczy sobie, według najnowszych danych, ponad 6500 lat. Prace zostały przeprowadzone przez UKSW i firmę 3D Master. Pierwszy etapu prac będzie polegał na stworzeniu kompletnych modeli 3D kości w wyglądzie wizerunku i precyzji odwzorowania umożliwiającej nie tylko oglądanie wizualizacji, ale także na przeprowadzanie podstawowych pomiarów i badań. W ramach dalszych prac planowane jest wykonanie przez UKSW wydruku 3D kości i poddanie ich dalszej obróbce przez PMA, by stworzyć realistyczne kopie. Jest to wspólny projekt Państwowego Muzeum Archeologicznego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i firmy 3D Master. 

Cały projekt stanie się podstawą do stworzenia nowej wystawy Człowieka z Janisławic, która będzie otwarta po zakończeniu remontu obecnej siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego. Założeniem przyszłych wystaw jest nie wystawianie na widok publiczny ludzkich kości, a jedynie ich kopii, ze względu na szacunek dla ludzkich szczątków.

Prace UKSW odbyły się pod nadzorem merytorycznym dra hab. Jacka Tomczyka z Instytutu Ekologii i Bioetyki, a pod nadzorem technicznym Pana Pawła Waligóry z Centrum Technologii Informacyjnych. Podziękowania należą się dla m.in. dyrektora Państwowego Muzeum Archeologicznego doktora Wojciecha Borkowskiego oraz doktora Maurycego Stanaszka z pracowni antropologicznej oraz dla właściciela firmy 3D MASTER, Rafała Lisa, za użyczenie sprzętu, skanerów 3D firmy Artec oraz poświęcony czas.

Pomysł skanowania materiałów kostnych, zwłaszcza z tych najstarszych okresów historycznych, jest związany z projektem prowadzonym w ramach Narodowego Centrum Nauki (NCN Stary materiał nowymi metodami - Wykorzystanie najnowszych analiz biologiczno-chemicznych w badaniach mezolitycznych szczątków ludzkich z terenów Polski), którego kierownikiem jest dr hab. Jacek Tomczyk.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-07-06 11:28:25
miniaturka

Apel do Braci i Sióstr w Chrystusie w Polsce i w Kanadzie: Prosimy o Wasze modlitwy!

Prośby w intencji Mary Wagner i jej obrońcy będą zanoszone do Boga w krakowskim kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela na Mszach św. w dniach: 8 lipca br. o godz. 12-tej oraz 11 lipca br. o godz.18:30.
2018-07-06 11:39:52
miniaturka

Prace nad nowym programem nauczania religii

W dniach 5-7 lipca br. w Szklarskiej Porębie odbywa się robocze spotkanie Zespołu ds. opracowania nowego programu nauczania religii rzymskokatolickiej.
2018-07-06 11:57:26
miniaturka

Indie: nowy raport – rośnie przemoc wobec chrześcijan

Wciąż podnosi się poziom przemocy względem chrześcijan w Indiach. Tylko w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2018 r. odnotowano 101 ataków na wyznawców Chrystusa.
2018-07-06 12:45:51
miniaturka

Zmarł kard. Tauran, szef Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego

W wieku 75 lat zmarł kard. Jean-Louis Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Był też jedną z kluczowych postaci pontyfikatu Jana Pawła II, przede wszystkim jako szef papieskiej dyplomacji.
2018-07-06 13:03:16
miniaturka

Franciszek: na wyzwania migracyjne trzeba odpowiedzieć solidarnością i miłosierdziem

„W obliczu współczesnych wyzwań migracyjnych jedyną sensowną odpowiedzią jest solidarność i miłosierdzie” – powiedział Ojciec Święty podczas Eucharystii sprawowanej w bazylice watykańskiej w intencji migrantów.
2018-07-06 13:22:24
miniaturka

Brenna Leśnica: Warsztaty muzyczno-liturgiczne KAMuzO

Od 17 do 26 sierpnia w Brennej Leśnicy odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami muzycznymi oraz konferencjami na które zaproszeni są wybitni muzycy.