Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-20 20:54
PS

Sesja on-line dla przełożonych żeńskich zgromadzeń zakonnych

Z inicjatywy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce została zorganizowana w styczniu br. sesja on-line na temat problemów związanych z pedofilią, prewencją i ochroną małoletnich.

Z inicjatywy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce została zorganizowana w styczniu br. sesja on-line na temat problemów związanych z pedofilią, prewencją i ochroną małoletnich. Sesję koordynuje ks. dr Wojciech Rzeszowski, teolog i terapeuta z Gniezna oraz ks. dr Piotr Studnicki kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Sesji patronuje Ks. Abp W. Polak, delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży, Fundacja Św. Józefa i Centrum Ochrony Dziecka z Krakowa. Wykłady obejmą cztery bloki tematyczne:


  •     Pedofilia – Ks. dr Wojciech Rzeszowski, teolog i terapeuta, delegat Arcybiskupa Gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży, stały współpracownik COD w Krakowie;
  •     Aspekty prawne – Ks. dr Jan Dohnalik, prawnik, kanclerz i delegat Biskupa Polowego WP ds. ochrony małoletnich, stały współpracownik COD w Krakowie;
  •     Odpowiedź Kościoła – O. dr Adam Żak SJ, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski; dyrektor Centrum Ochrony Dziecka w Krakowie;
  •     Rola komunikacji – Ks. dr Piotr Studnicki, medioznawca, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży.

Spotkania rozpoczęły się 7 stycznia br. Bierze w nich udział ok. 200-250 sióstr przełożonych wyższych, sióstr z rad generalnych i prowincjalnych oraz formatorek. Wykłady będą kontynuowane prawdopodobnie do początku lutego. Każde spotkanie składa się z 2 – 3 godzin wykładu oraz pytań i dyskusji. Niektóre wykłady zostały powtórzone, a także poszerzone ze względu na duże zainteresowanie sióstr przedstawioną problematyką. W sumie będzie to ok. 12 godzin spotkań.


/za: zakony-zenskie.pl/

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-20 15:04:48
miniaturka

Odpowiednie finansowanie i współpraca kluczowe dla Europejskiego Zielonego Ładu

Idące w setki miliardów złotych koszty transformacji energetycznej, problem niskiej emisji oraz potrzeba współpracy na wielu poziomach - m.in. na te zagadnienia zwracali uwagę uczestnicy debaty Serwisu Samorządowego PAP nt. samorządowego wymiaru Europejskiego Zielonego Ładu.
2021-01-20 15:12:08
miniaturka

Lekarze przeprowadzający aborcję eugeniczną odpowiedzą za łamanie prawa?

Fundacja Pro – Prawo do Życia skierowała do Prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez 6 szpitali w Polsce. W tych placówkach, mimo wyroku TK ws. aborcji eugenicznej, wciąż zabija się dzieci podejrzane o chorobę. Lekarze będą musieli zmierzyć się z konsekwencjami łamania prawa.
2021-01-20 16:25:16
miniaturka

Oszustwa „na koronawirusa”

Fikcyjne szczepionki, negatywne wyniki testów na COVID-19, fałszywe skierowania na kwarantannę domową i złośliwe aplikacje – na tym zapewne nie skończą się oszustwa, wykorzystujące pandemię. Trwająca akcja szczepień jeszcze nasiliła to zjawisko.
2021-01-21 08:34:14
miniaturka

COVID-19 atakuje także mózg. Jaki ma to wpływ na przebieg choroby?

Wniknięcie koronawirusa SARS-CoV-2 przez nos może prowadzić do szybkiego zaatakowania mózgu i pojawienia się uciążliwych objawów – wykazali naukowcy z USA dzięki badaniu prowadzonemu na myszach. Działo się tak nawet, kiedy płuca oczyściły się już z wirusa.
2021-01-21 09:25:23
miniaturka

Jak św. Ambroży podziwiał św. Agnieszkę... Przepiękna pochwała w dniu jej wspomnienia!

21 stycznia Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki Rzymskiej – dziewicy i męczennicy. W dzień jej wspomnienia została wygłoszona kiedyś przepiękna pochwała przez św. Ambrożego. Co powiedział o świętej... święty?
2021-01-21 09:31:50
miniaturka

Pierwszym obowiązkiem amerykańskich katolików jest modlitwa za nowego prezydenta

„Modlimy się, aby [prez. Biden] otrzymał mądrość w sprawowaniu władzy. Modlimy się o jego coraz głębsze nawrócenie do Chrystusa. Solidarność w modlitwie jest pierwszym obowiązkiem amerykańskich katolików wobec nowego prezydenta dzisiaj. To podstawy katolicyzmu” – pisze George Weigel.