Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-04 11:58
kk / Paweł Pasierbek SJ

Rzym: relikwie bł. Karola de Foucauld w bazylice św. Bartłomieja

Rzymska bazylika św. Bartłomieja na wyspie Tyberyjskiej, będąca sanktuarium męczenników XX i XXI wieku wzbogaciła się o kolejny relikwie męczennika. Małe Siostry Jezusa ofiarowały jej kielnię, której używał ich duchowy założyciel bł. Karol de Foucauld.

Autor/źródło: Pixabay

Na rączce kielni wygrawerowane jest serce z krzyżem, które stało się symbolem duchowych sióstr i braci bł. Karola.

Karol de Foucauld kielni tej używał do budowania swej ostatniej pustelni w Tamanrasset, na Saharze, gdzie został zamordowany. Przechowywana była przez Małe Siostry Jezusa w ich domu na obrzeżach Rzymu, w miejscu, gdzie został umęczony św. Paweł Apostoł – Tre Fontane.

 Bł. Karol de Foucauld żył na przełomie XIX i XX wieku. Wcześnie osierocony, hulaka i agnostyk, nawraca się mając 28 lat. Pragnie żyć naśladując Chrystusa, Jego ukryte życie w Nazarecie. Po święceniach kapłańskich zamieszkuje na Saharze. Całe godziny spędza na modlitwie przed Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Chce być bratem i przyjacielem nomadów na pustyni. Poznaje ich język, kulturę, stara się ich kochać i swoim życiem „krzyczeć Ewangelię”. Pozostaje z nimi do końca. Ginie zamordowany 1 grudnia 1916 roku.


źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-04 10:28:55
miniaturka

Bp Wiesław Lechowicz z wizytą w Nowej Zelandii

W dniach 2 i 3 listopada br. bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej uczestniczył w uroczystościach związanych z 75.rocznicą przybycia do Nowej Zelandii polskich dzieci, w większości osieroconych po deportacji w głąb ZSRR. W sobotę, 3 listopada w Wellington miało miejsce okolicznościowe spotkanie „dzieci z Pahiatua”, których jeszcze żyje ok. 50, połączone z jubileuszową akademią. W niedzielę, 3 listopada, w kościele pw. St. Mary of the Angels, została odprawiona Msza święta za zmarłych i żyjących Polaków przybyłych przed 75 laty do Nowej Zelandii
2019-11-04 11:32:52
miniaturka

Papież: apel o modlitwę w intencji Etiopii

Po modlitwie „Anioł Pański” Franciszek wyraził swą solidarność z chrześcijanami w Etiopii, którzy szczególnie w tych dniach doświadczają przemocy.
2019-11-04 11:44:42
miniaturka

USA: początek tygodnia modlitw za powołania

W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się tydzień poświęcony modlitwie za powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Biskupi zachęcają do modlitwy w tej intencji oraz wsparcia tych, którzy rozeznają swoją drogę.
2019-11-04 12:19:07
miniaturka

Miłość i miłosierdzie: wielki sukces filmu w USA! Drugie miejsce tuż za Jokerem!

Film o św. Faustynie zajął 2. miejsce w amerykańskim box offisie tuż za „Jokerem”.
2019-11-04 12:55:09
miniaturka

Znaczny spadek liczby kandydatów do kapłaństwa w Polsce

Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.
2019-11-04 13:31:56
miniaturka

Caritas: szkolenia pracowników medycznych i dostawy sprzętu dla ośrodka zdrowia w Imran

Ośrodek zdrowia w Imran obejmuje opieką ponad 6 tysięcy pacjentów, wśród których większość stanowią kobiety z małymi dziećmi.