Strona główna
opoka.org.pl
2019-11-04 13:31
AC / Centrum Medialne Caritas Polska

Caritas: szkolenia pracowników medycznych i dostawy sprzętu dla ośrodka zdrowia w Imran

Ośrodek zdrowia w Imran obejmuje opieką ponad 6 tysięcy pacjentów, wśród których większość stanowią kobiety z małymi dziećmi.

Autor/źródło: Centrum Medialne Caritas Polska

- Dzięki współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, możemy nie tylko zakupić lekarstwa, sfinansować wynagrodzenia dla jemeńskich lekarzy i innych pracowników ośrodka zdrowia, ale także podwyższać ich kwalifikacje, aby mogli skuteczniej leczyć i przeciwdziałać chorobom – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

O Jemenie mówi się dziś, że jest to kraj, w którym ma miejsce największa katastrofa humanitarna współczesnych nam czasów. Skala problemu jest ogromna. W Jemenie toczy się bowiem konflikt zbrojny między siłami rządowymi wspieranymi przez międzynarodową koalicję, a rebeliantami. Cenę tych starć ponoszą zwykli Jemeńczycy, niezaangażowani w ten konflikt. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, zdecydowaliśmy się wesprzeć przychodnię znajdującą się we wsi Imran, niedaleko miasta Aden, które ucierpiało na skutek działań zbrojnych. Ośrodek zdrowia w Imran obejmuje opieką ponad 6 tysięcy pacjentów, wśród których większość stanowią kobiety z małymi dziećmi.

Szkolenie dla pracowników medycznych, które w ostatnim czasie zorganizowaliśmy wspólnie z jemeńską organizacją Yemen Family Care Association (YFCA), obejmowało między innymi takie zagadnienia jak przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych czy podstawowe zabiegi ratujące życie.

Dlaczego to ważne? Choćby dlatego, że z powodu niezwykle ograniczonego dostępu do bezpiecznej wody pitnej, Jemen zagrożony jest epidemią cholery. Przy prawidłowym leczeniu ta choroba powoduje śmiertelność w około 1% przypadków, jednak przy braku leczenia pacjent ma tylko 50% szans na powrót do zdrowia.

Wspierana przez nas klinika to jedyny ośrodek zdrowia we wsi Imran. Gdy rozpoczynaliśmy projekt, brakowało tam podstawowych leków, takich jak antybiotyki, środki na biegunkę czy lekarstwa na choroby przewlekłe. Brakowało także opatrunków czy narzędzi, a niezbędny dla funkcjonowania kliniki sprzęt był zniszczony na skutek działań zbrojnych. Dzięki projektowi, realizowanemu przez Caritas Polska, przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną oraz wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych, mogliśmy m.in. zakupić sprzęt medyczny, a także materiały do laboratorium.

Możemy razem pomóc Jemeńczykom, zapewniając im lepszy dostęp do opieki zdrowotnej:
- wynagrodzenie lekarza ogólnego w klinice w Imran, na południu Jemenu kosztuje ok. 940 złotych miesięcznie;
- zatrudnienie pielęgniarza we wspieranym przez Caritas ośrodku zdrowia kosztuje nas 563 złote miesięcznie;
- aby móc zapłacić wynagrodzenie technika farmacji, potrzebujemy miesięcznie 750 złotych;
- technik laboratoryjny i asystent medyczny, do których zadań należy przeprowadzenie szczepień dla dzieci i młodych kobiet na choroby takie jak błonica, tężec, gruźlica, polio, cholera i inne, zarabiają odpowiednio po 750 i 563 złote.

Na co jeszcze potrzebne są pieniądze? Na leki, środki medyczne takie jak bandaże, gazy, rękawiczki lateksowe i inne rzeczy, bez których ośrodek zdrowia nie może funkcjonować.

Chcesz wesprzeć funkcjonowanie ośrodka zdrowia w Jemenie? Wpłać dowolną kwotę na konto: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem JEMEN lub wyślij SMS na numer 72052 o treści JEMEN (koszt 2,46 zł z VAT). W kraju, w którym znaczna część ośrodków opieki zdrowotnej nie funkcjonuje ze względu na brak środków, każda złotówka ma znaczenie!

źródło: Centrum Medialne Caritas Polska

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-11-04 12:08:10
miniaturka

Rzym: relikwie bł. Karola de Foucauld w bazylice św. Bartłomieja

Rzymska bazylika św. Bartłomieja na wyspie Tyberyjskiej, będąca sanktuarium męczenników XX i XXI wieku wzbogaciła się o kolejny relikwie męczennika. Małe Siostry Jezusa ofiarowały jej kielnię, której używał ich duchowy założyciel bł. Karol de Foucauld.
2019-11-04 12:19:07
miniaturka

Miłość i miłosierdzie: wielki sukces filmu w USA! Drugie miejsce tuż za Jokerem!

Film o św. Faustynie zajął 2. miejsce w amerykańskim box offisie tuż za „Jokerem”.
2019-11-04 12:55:09
miniaturka

Znaczny spadek liczby kandydatów do kapłaństwa w Polsce

Do polskich seminariów wstąpiło w tym roku 498 kandydatów do kapłaństwa, o 122 mniej niż w roku 2018 – wynika z danych uzyskanych przez KAI.
2019-11-04 14:00:37
miniaturka

Denis Lisow dziękuje Polsce w specjalnym liście. Rodzina wraca do Rosji

Rosjanin Denis Lisow, który wraz z trzema córkami uciekł ze Szwecji do Polski, powrócił z dziećmi do Rosji. Instytut Ordo Iuris opublikował list Denisa Lisowa z podziękowaniami skierowanymi do Polaków.
2019-11-04 14:29:22
miniaturka

KONGRES MŁODZIEŻY POLONIJNEJ - Spotkania online

W dniach od 1 do 9 sierpnia 2020 roku zostanie zorganizowany III Kongres Młodzieży Polonijnej. Kongres odbędzie się w Krakowie ze względu na przypadającą w 2020 roku setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. Miejscem Kongresu będzie Centrum Jana Pawła II. W Kongresie wezmą udział przedstawiciele młodzieży polonijnej z rożnych krajów świata.
2019-11-04 14:34:13
miniaturka

Biomedycyna nie musi korzystać z metod ryzykownych i moralnie wątpliwych

Zespół ds. Bioetycznych Episkopatu wyraził zdanie nt. tworzenia hybryd ludzko-zwierzęcych, że biomedycyna nie musi korzystać z metod ryzykownych i moralnie wątpliwych.