Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-17 10:20
Duszpasterstwo Emigracji Polskiej

Rzym: odsłonięto tablicę upamiętniającą abp. Szczepana Wesołego

16 października, w dniu 42. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową i 94. rocznicy urodzin abp. Szczepana Wesołego, w Rzymie przy polskim kościele św. Stanisława BM odsłonięto tablicę upamiętniającą "biskupa na walizkach", wieloletniego duszpasterza i przyjaciela polskich emigrantów. Poświęcenia tablicy dokonał bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który przewodniczył też Mszy św. w polskim kościele.

Tablica pamiątkowa została umiejscowiona w patio przy polskim kościele św. Stanisława w Rzymie, gdzie abp Wesoły przez wiele lat mieszkał i posługiwał jako delegat Prymasa Polski ds. duszpasterstwa emigracji oraz rektor tego kościoła i kapelan polskiej misji w diecezji rzymskiej.

We wspólnej modlitwie i uroczystości uczestniczyli m.in. minister Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, konsul RP w Rzymie Agata Ibek-Wojtasik, a także wspólnota księży i sióstr posługujących w kościele, wraz z rektorem ks. prał. Pawłem Ptasznikiem oraz licznie zgromadzona Polonia.

W homilii bp Lechowicz nawiązał przede wszystkim do 42. rocznicy wyboru papieża Polaka na Stolicę Piotrową. Wskazując na niektóre ważne aspekty jego nauczania, odwołał się m.in. do fundamentalnego papieskiego apelu, kierowanego do wiernych od początku pontyfikatu. "Kiedy apelował do nas: nie bójcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi, to w pierwszej kolejności on sam otwierał drzwi Chrystusowi, nie bał się (...) Św. Jan Paweł II, będąc świadkiem nadziei, wlewał nadzieję w serce tych, z którymi się spotykał: pojedynczych osób i całych społeczeństw. A nadzieja rodzi się z Ducha Świętego" - przypominał. Zachęcał, by patrzeć na pontyfikat św. Jana Pawła II jako na czas, w którym Słowo Boże namacalnie odmieniało losy świata i poszczególnych ludzi - czego przykładem jest choćby pierwsza wizyta papieża w Polsce, która zapoczątkowała przemiany społeczne i polityczne. "Widzimy, w jaki sposób Pan Bóg może zmienić nawet cały świat, jeżeli człowiek pozwoli Mu się kierować, kiedy człowiek otworzy się na Chrystusa. Wtedy nadzieje, nawet najbardziej odległe, stają się rzeczywistością".

Bp Lechowicz nawiązał też do spotkań Jana Pawła II z Polonią. Przypomniał, że miały one miejsce aż w 45 krajach. Poza Watykanem pierwsze takie spotkanie odbyło się w styczniu 1979 r. w Meksyku, a ostatnie w Bułgarii w maju 2002 r. "Ile razy spotykał się z naszymi rodakami również tutaj w Rzymie, czy na Watykanie, zawsze apelował o to, by przyjąć, pomnożyć i przekazać dziedzictwo chrześcijańskie i patriotyczne. To były główne tematy jego przemówień, one wypływały z jego serca" - mówił. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przypomniał też, że podstawową troską Jana Pawła II, wyrażaną podczas spotkań z Polonią, było "zachowanie dziedzictwa chrześcijańskiego we wspólnocie Kościoła, w bliskiej więzi z Chrystusem", a kolejną: zachowanie dziedzictwa patriotycznego. Przypomniał m.in. słowa papieża Polaka, skierowane do rodaków w Nigerii: "będąc poza Ojczyzną, jestem bardzo w mojej Ojczyźnie" i do Polonii brytyjskiej, której mówił, że źródeł wewnętrznej siły polskich emigrantów należy szukać w wierze i kulturze Polaków.

"Apelując o zachowanie dziedzictwa chrześcijańskiego i patriotycznego, Jan Paweł II nie zapominał o miejscach, w których polscy emigranci żyli. Dlatego tak wielką wagę przywiązywał do tego, co nazywamy integracją. W Paryżu, w maju 1980 r. mówił do Polonii francuskiej: 'integracja jest na pewno ważnym zadaniem dla wszystkich i koniecznym. Dziś nikt nie może zamykać się we własnym getcie. Musicie służyć krajowi, w którym żyjecie. Pracować dla niego, kochać go i przyczyniać się do jego rozwoju, rozwijając siebie, własne człowieczeństwo, to, co w was jest, to, co was tworzy. Bez fałszowania, bez zacierania tych linii, które sięgają wstecz i poprzez waszych rodziców, poprzez może już wiele pokoleń wzrastały w rzeczywistości pod wieloma względami skromniejszej i uboższej, niż ta, w której żyjecie obecnie, ale przecież wielkiej i cennej'" - przypominał bp Lechowicz za św. Janem Pawłem II.

Bp Lechowicz wspomniał też postać abp. Szczepana Wesołego, który 16 października świętowałby 94. rocznicę urodzin. Zwrócił uwagę m.in. na zbieżność jego przesłania z troską Jana Pawła II o rodaków żyjących poza Ojczyzną. "Jakże bardzo abp. Wesołemu, duszpasterzowi Polonii zależało na tym, aby Polacy żyjący poza granicami ojczystego kraju, zachowali swoje dziedzictwo patriotyczne i chrześcijańskie. Jakże bardzo mu zależało, żeby Polacy przyjęli, pomnożyli i przekazali kolejnym pokoleniom to dziedzictwo. Jakże często abp Wesoły mówił również o integracji. Pamiętam, kiedy w Katowicach przyznawano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego, to właśnie swoje podziękowanie osnuł wokół integracji" - wspominał, zachęcając do naśladowania przykładu dwóch wielkich Polaków.

Po zakończeniu Mszy św. bp Lechowicz poświęcił tablicę upamiętniającą abp Wesołego, znajdującą się na dziedzińcu kościoła. We wspólnej modlitwie i uroczystości uczestniczyli m.in. minister Adam Kwiatkowski, ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, konsul RP w Rzymie Agata Ibek-Wojtasik, a także wspólnota księży i sióstr posługujących w kościele, wraz z rektorem ks. prał. Pawłem Ptasznikiem.

Abp Szczepan Wesoły urodził się w 1926 w Katowicach. Jego posługa kapłańska była związana z Rzymem, gdzie w 1956 przyjął święcenia kapłańskie. Po święceniach prezbiteratu pracował w Rzymie przy polskich wydawnictwach związanych z jubileuszem milenium chrztu Polski. Pracował także m.in. jako kierownik Sekcji Słowiańskiej Biura Prasowego Sekretariatu Soboru Watykańskiego II. Od 1967 był kierownikiem Centralnego Ośrodka Duszpasterstwa Emigracyjnego w Rzymie. W Papież Paweł VI w 1968 r. ustanowił go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej z zadaniem wspomagania duszpasterstwa emigracyjnego. Sakrę biskupią przyjął z rąk prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. W latach 1980–2007 był rektorem rzymskiego kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Pełnił ponadto funkcje przewodniczącego Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II w Rzymie i redaktora kwartalnika „Duszpasterz polski za granicą”. Zmarł w Rzymie 28 sierpnia 2018 r.

Za: KAI/ Rzym Dorota Abdelmoula 

Abp Szczepan Wesoły odznaczony Orderem Orła Białego

Abp Szczepan Wesoły, wieloletni duszpasterz polskiej emigracji i uczestnik Soboru Watykańskiego II, został odznaczony Orderem Orła Białego. Najstarsze i najwyższe odznaczenie Rzeczpospolitej Polskiej wręczono 91-letniemu arcybiskupowi 5 maja podczas uroczystości w Rzymie, gdzie abp Wesoły mieszka od lat powojennych. 

Czytaj więcej..

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-16 19:10:50
miniaturka

Katolicy na świecie trzymają się mocno. Gdzie żyje ich najwięcej?

Na świecie jest ponad 1 mld 300 mln katolików. Największy przyrost odnotowano w Afryce, a największy spadek na kontynencie europejskim.
2020-10-16 19:18:00
miniaturka

Maryja i różaniec w logo ŚDM w Lizbonie

W Lizbonie zaprezentowano logo przyszłych Światowych Dni Młodzieży. Odbędą się one w stolicy Portugalii w 2023 r. Dominującym elementem logo jest krzyż, w który wpisano oblicze Maryi, a także drogę i różaniec.
2020-10-16 19:21:47
miniaturka

Zdaniem Franciszka, wykluczenie z edukacji i kultury to groźny skutek pandemii

Z powodu kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią kolejnym 10 mln dzieci grozi porzucenie szkoły. To dlatego Franciszek zainicjował Globalny Pakt Edukacyjny.
2020-10-16 19:26:55
miniaturka

„Oto ja, poślij mnie” to hasło Światowego Dnia Misyjnego 2020

„Oto ja, poślij mnie” – tak Papież Franciszek zatytułował tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Misyjny. W piątek w Watykanie odbyła się konferencja, która prezentowała główne tematy związane z tym wydarzeniem.
2020-10-16 19:37:37
miniaturka

Najnowsze zarządzenia Biskupa legnickiego na czas pandemii

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wydał najnowsze zarządzenia dotyczące życia duszpasterskiego i liturgii na czas pandemii
2020-10-17 09:54:40
miniaturka

Wymiana informacji nie wystarczy. Potrzeba dialogu

Wymiana informacji o faktach oraz procesach zachodzących w najistotniejszych wymiarach życia ludzkiego nie wystarczy. To główne przesłanie VI Kongresu Kultury Chrześcijańskiej.