Strona główna
opoka.org.pl
2020-10-17 08:19
ds / Beata Zajączkowska, Vatican News

Zdaniem Franciszka, wykluczenie z edukacji i kultury to groźny skutek pandemii

Z powodu kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią kolejnym 10 mln dzieci grozi porzucenie szkoły. To dlatego Franciszek zainicjował Globalny Pakt Edukacyjny.

Autor/źródło: Archiwum Ruchu MAITRI, Archiwum Ruchu MAITRI, licencja: CC BY

Zdaniem Franciszka, edukacja może postawić tamę kulturze indywidualizmu, obojętności, podziałów i wykluczenia.

Mówił o tym w wideoprzesłaniu do uczestników międzynarodowego spotkania na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, inicjując Globalny Pakt Edukacyjny. Franciszek podkreślił, że kryzys wywołany koronawirusem jeszcze mocniej uwidocznił konkretną potrzebę takiego paktu, który był już zapowiedziany w ubiegłym roku, gdy sytuacja na świecie była o wiele lepsza. Chodzi o to, aby przez edukację postawić tamę kulturze indywidualizmu, obojętności, podziałów i wykluczenia.

W przemówieniu prezentującym swą nową inicjatywę Papież podkreślił, że znaleźliśmy się właśnie w obliczu prawdziwej „katastrofy edukacyjnej”. Przypomniał, że z powodu kryzysu ekonomicznego wywołanego pandemią kolejnym 10 mln dzieci grozi porzucenie szkoły, co pogłębi i tak już ogromne nierówności, ponieważ aż 250 mln dzieci w wieku szkolnym pozbawionych jest dostępu do edukacji. Franciszek podkreślił, że z dramatycznej rzeczywistości pandemii nie uda nam się wyjść jedynie dzięki normom sanitarnym. Wskazał, że trzeba doprowadzić do zmiany modelu rozwoju, tak aby respektował człowieka i stawiał w centrum jego godność. Zauważył, że każda zmiana wymaga procesu edukacyjnego.

Papież: potrzebna jest odnowiona epoka zaangażowania edukacyjnego

„Edukację proponuje się jako naturalne antidotum na kulturę indywidualistyczną, której skutkiem jest kult własnego ja i dominacja obojętności. Naszą przyszłością nie może być podział, zubożenie zdolności myślenia i wyobraźni, słuchania, dialogu i wzajemnego zrozumienia. Nasza przyszłość nie może być taka – mówił Papież promując Globalny Pakt Edukacyjny. – Dziś potrzebna jest odnowiona epoka zaangażowania edukacyjnego mobilizującego wszystkie grupy społeczne. Wsłuchajmy się w wołanie nowych pokoleń, które uwypukla potrzeby, a zarazem jest stymulującą okazją do odnowy drogi edukacyjnej, która nie odwraca wzroku przyczyniając się do głębokich niesprawiedliwości społecznych, łamania praw, głębokiego ubóstwa i odrzucania ludzi. Jest to integralna droga, na której stawia się czoło sytuacjom samotności i nieufności wobec przyszłości, rodzących wśród młodych ludzi depresję, uzależnienia, agresję, nienawiść słowną i zjawisko przemocy. Jest to wspólna droga, podczas której nie pozostajemy obojętni na plagę brutalności i wykorzystywania nieletnich, zjawiska żon-dzieci i dzieci-żołnierzy, dramatu sprzedawanych dzieci, które stają się niewolnikami. Do tego dochodzi ból «cierpienia» naszej planety, spowodowany bezsensowną i bezduszną eksploatacją, która spowodowała poważny kryzys ekologiczny i klimatyczny.“


Franciszek wymienił siedem konkretnych zobowiązań paktu. Wśród nich jest m.in. postawienie w centrum każdego procesu edukacyjnego osoby ludzkiej, wsłuchanie się w głos dzieci, większe włączenie dziewczynek w edukację, uznanie w rodzinie pierwszego i nieodzownego czynnika wychowawczego oraz konieczność wychowania do gościnności i otwarcia na najbardziej potrzebujących. Papież przypomniał zarazem, że trzeba wypracować nowe sposoby rozumienia gospodarki, polityki, rozwoju i postępu, tak by były naprawdę na służbie człowieka. Wskazał też na konieczność troski o wspólny dom. Ojciec Święty zauważył, że drogowskazem na tej drodze jest katolicka nauka społeczna.

Papież zachęcił do podpisania Globalnego Paktu Edukacyjnego zarówno młodzież, jak i rodziny, wspólnoty, szkoły, instytucje, religie i rządzących. Zauważył, że w obecnej sytuacji świata trzeba odwagi, by na nowo odbudować sieć relacji na rzecz ludzkości zdolnej mówić językiem braterstwa.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-10-16 19:08:03
miniaturka

Światowy Dzień Żywności. Papież zabrał głos

Wykorzenienie plagi głodu wymaga konkretnych działań. Ideologiczne dyskusje oddalają nas od tego celu, podczas gdy nasi bracia i siostry nadal umierają z głodu – powiedział wczoraj Papież w wideoprzesłaniu.
2020-10-16 19:10:50
miniaturka

Katolicy na świecie trzymają się mocno. Gdzie żyje ich najwięcej?

Na świecie jest ponad 1 mld 300 mln katolików. Największy przyrost odnotowano w Afryce, a największy spadek na kontynencie europejskim.
2020-10-16 19:18:00
miniaturka

Maryja i różaniec w logo ŚDM w Lizbonie

W Lizbonie zaprezentowano logo przyszłych Światowych Dni Młodzieży. Odbędą się one w stolicy Portugalii w 2023 r. Dominującym elementem logo jest krzyż, w który wpisano oblicze Maryi, a także drogę i różaniec.
2020-10-16 19:23:40
miniaturka

Rzym: odsłonięto tablicę upamiętniającą abp. Szczepana Wesołego

16 października, w dniu 42. rocznicy wyboru Jana Pawła II na Stolicę Piotrową i 94. rocznicy urodzin abp. Szczepana Wesołego, w Rzymie przy polskim kościele św. Stanisława BM odsłonięto tablicę upamiętniającą "biskupa na walizkach", wieloletniego duszpasterza i przyjaciela polskich emigrantów. Poświęcenia tablicy dokonał bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który przewodniczył też Mszy św. w polskim kościele.
2020-10-16 19:26:55
miniaturka

„Oto ja, poślij mnie” to hasło Światowego Dnia Misyjnego 2020

„Oto ja, poślij mnie” – tak Papież Franciszek zatytułował tegoroczne orędzie na Światowy Dzień Misyjny. W piątek w Watykanie odbyła się konferencja, która prezentowała główne tematy związane z tym wydarzeniem.
2020-10-16 19:37:37
miniaturka

Najnowsze zarządzenia Biskupa legnickiego na czas pandemii

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wydał najnowsze zarządzenia dotyczące życia duszpasterskiego i liturgii na czas pandemii