Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-09 22:36
Ewa Kotowska-Rasiak

Rozpoczęły się spotkania młodzieży ze św. Józefem w diecezji kaliskiej

W Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego zaplanowano spotkania dla młodzieży w ramach projektu „Moje ID – spotkanie młodzieży ze św. Józefem”. Pierwsze takie spotkanie odbyło się w Ostrzeszowie.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Z racji przeżywanego Roku Świętego Józefa Kaliskiego powstała idea przybliżenia patrona młodzieży. - Idea tych spotkań narodziła się podczas warsztatów ewangelizacyjnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie „Tratwa” w Przedborowie. Odwiedził nas wówczas biskup kaliski Edward Janiak, który zlecił nam przygotowanie takiego programu dla ludzi młodych – mówi w rozmowie z KAI ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Program „Moje ID” obejmuje trzy etapy. – ID, czyli dokument tożsamości, ponieważ św. Józef jest tym, który nadaje tożsamość Jezusowi jako ojciec ziemski – wyjaśnia duchowny.

Pierwszy etap to były katechezy w szkole, w której przygotowanie włączył się Wydział Katechetyczny Diecezji Kaliskiej. Katecheza dawała młodym ludziom możliwość poznania postaci św. Józefa

Na drugi etap składają się spotkania rejonowe dla młodzieży. Pierwsze odbyło się dzisiaj w Ostrzeszowie. Na jutro zaplanowano takie spotkanie w Pleszewie, a w kwietniu spotkania będą miały miejsce w Ostrowie Wielkopolskim i Krotoszynie.

Trzeci etap to spotkanie młodzieży ze św. Józefem w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w dniu 7 czerwca. - Przygotowujemy program „Młodzież śpiewa dla św. Józefa”. W maju podczas Festiwalu Tratwa w Pleszewie chcemy zorganizować warsztat, który zgromadzi młodych ludzi, którzy będą chcieli 7 czerwca zaśpiewać dla św. Józefa – powiedział ks. Kałmucki.

Duchowny wyraził radość, że inicjatywa „Moje ID” spotkała się z tak dużym zainteresowaniem ze strony młodych. - Cieszymy się, że odpowiedziała grupa księży i katechetów, którzy przybyli z młodymi ludźmi. Te spotkania mają doprowadzić młodych do odkrycia skarbu jakim jest nasze kaliskie sanktuarium i poznania kim naprawdę był św. Józef – zaznaczył diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Za organizację spotkań odpowiedzialni są: Stowarzyszenie „Tratwa” i Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Kaliskiej.

W programie spotkania ID znalazł się koncert rapera Tau, który podzielił się z młodymi świadectwem swojego nawrócenia. Była też katecheza wygłoszona przez ks. Dariusza Brylaka.

Spotkanie zakończyła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej Łukasza Buzuna. W homilii ks. Marek Muzyka wskazywał, że posłuszeństwo prowadzi do dobrego życia. – Jezus słuchał swojego ojca ziemskiego Józefa w jaki sposób być wrażliwym na drugiego człowieka, słuchał jak być patriotą, słuchał jak czytać Pismo Święte i tak to robił. Usłyszeć i zrobić to dwa filary, na których można budować swoją tożsamość, a dzięki temu życie może być piękne – mówił kaznodzieja.

Jutro podobne spotkanie odbędzie się w hali sportowej w Pleszewie. Początek o godz. 10.00. Spotkanie w Ostrowie Wielkopolskim zaplanowano na 26 kwietnia, a w Krotoszynie – 27 kwietnia.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-09 16:30:37
miniaturka

Młodzi dla Środowiska – obóz formacyjno-edukacyjny

Jak wygląda kornik drukarz, ile lat ma puszcza, dlaczego warto segregować śmieci – to pytania, na które szukają odpowiedzi uczestnicy edukacyjnego obozu Młodzi dla Środowiska.
2018-02-09 18:24:54
miniaturka

Syria: kolejne ataki, wśród ofiar także dzieci

W ostatnich dniach co najmniej 80 osób, w tym dzieci, ucierpiało w nalotach syryjskich sił rządowych na wschodnie przedmieściach Damaszku.
2018-02-09 18:29:12
miniaturka

Ks. Xuereb: rezygnacja Benedykta XVI czynem bohaterskim

Benedykt XVI wybrał taki styl życia, aby przygotować się na ostateczne spotkanie z Panem i czyni to, żyjąc głęboką duchowością, ofiarując swoje modlitwy i niedomagania zdrowotne za Kościół, Papieża i dla Kościoła – powiedział jego były sekretarz.
2018-02-10 07:21:58
miniaturka

Niemcy: przemoc wobec chrześcijan

„W Niemczech wzrosła przestępczość powodowana nienawiścią do chrześcijan. To przerażające. Powinniśmy być bardzo czujni” – powiedział w niemieckiej prasie abp Ludwig Schick.
2018-02-10 07:33:48
miniaturka
play

Cuda Helenki Kmieć

Gdyby żyła, 9 lutego skończyłaby 27 lat. Rok temu została zamordowana w Boliwii, gdzie wyjechała na misje. Wszyscy, którzy znali Helenę Kmieć mówią jednym głosem: święta dziewczyna.
2018-02-10 07:50:58
miniaturka

Kard. Gracias: w pełni indianie, w pełni chrześcijanie

Bądźmy w pełni obywatelami naszego kraju i w pełni chrześcijanami – to powołanie każdego ochrzczonego Hindusa – stwierdził Przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii.