Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2018-02-10 08:10
S. Zielińska / Radio Watykańskie

Kard. Gracias: w pełni indianie, w pełni chrześcijanie

Bądźmy w pełni obywatelami naszego kraju i w pełni chrześcijanami – to powołanie każdego ochrzczonego Hindusa – stwierdził Przewodniczący Konferencji Episkopatu Indii.

Autor/źródło: Pixabay, Devanath, licencja: CC0

Kard. Oswald Gracias powiedział, że Kościół potrzebuje narodu, ale Indie potrzebują także chrześcijan.

Słowa te arcybiskup Bombaju wypowiedział w czasie Konferencji Episkopatu tego azjatyckiego kraju, której obrady koncentrują się na temacie przynależności do narodu, temacie obywatelstwa. Wybór tego zagadnienia jest m.in. odpowiedzią na działalność hinduistycznych grup fundamentalistycznych, bardzo aktywnych w Indiach. Szukają one sposobu na ograniczenie udziału i wkładu mniejszości religijnych w życie narodu. Dla osiągnięcia swojego celu często uciekają się do przemocy, działając niejednokrotnie wbrew przepisom Konstytucji.

„Dlatego też – stwierdził kard. Gracias – obowiązkiem chrześcijan jest szerzenie wartości ewangelicznych w życiu społeczeństwa, aby w ten sposób przyczyniać się do wyeliminowania korupcji, pogłębiania prawdy, sprawiedliwości, odrzucenia uprzedzeń oraz wyzyskiwania i uciskania dalidów.

Dodajmy, że w Indiach Kościół katolicki obrządku łacińskiego podzielony jest na 132 diecezje, w których posługuje 183 biskupów. Konferencja Episkopatu Indii jest największą w Azji, a czwartą na świecie. Natomiast kard. Oswald Gracias, metropolita Bombaju, przewodniczący tamtejszej Konferencji, jest członkiem Rady Kardynałów wspierającej Papieża Franciszka w planach reformy Kurii Rzymskiej.

pp/rv,fides


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: chrzecijaństwo, Indie, kard. Oswald Gracias