Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-06 07:50
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Roraty i przedstawienie o św. Józefie

Mikstat: Powoli dobiega końca Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego. 5 grudnia uczestniczący w roratach mogli obejrzeć przedstawienie o życiu Patrona Kaliskiej Diecezji.

Roraty w mikstackim kościele
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Trwa Adwent, szczególny czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana. Przy ołtarzu pojawił się wieniec adwentowy, a na nim cztery świece, jedna z nich płonie. W kościołach odprawiane są Msze Święte roratnie. Uczestniczą w nich dzieci z lampionami, które mają rozświetlać mroki nocy. W naszym kościele ta msza święta sprawowana jest o godzinie 17:15. Tegoroczne roraty przeżywane są pod hasłem: „W mocy Bożego Ducha”, a dzieciom towarzyszy anioł Bazyli, który pomaga im poznawać poszczególne owoce Ducha Świętego.

Warto przypomnieć, że trwamy jeszcze w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego. Dobiega on powoli końca. By lepiej poznać Patrona naszej kaliskiej diecezji podczas rorat w środę 5 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ewarysta Estkowskiego w Mikstacie  zaprezentowali przedstawienie o jego życiu. Na początku poszukiwali  w różnych źródłach informacji o tym Milczącym Świętym. Znajdowali je o różnych świętych, dzięki temu obecnym   w kościele przypomnieli m.in. postacie św. Piotra, św. Franciszka, św. Teresy. Wśród młodych aktorów pojawił się kapłan, który wskazał im, że najlepszym źródłem wiedzy o św. Józefie jest Pismo Święte. Dzięki temu zebrani w kościele poznali św. Józefa jako męża sprawiedliwego, troskliwego opiekuna Maryi i Jezusa. Nie zabrakło w przedstawieniu scenki pokłonu Trzech Mędrców  ze Wschodu, ucieczki do Egiptu, mordu chłopców na polecenia okrutnego Heroda, powrotu z wygnania. Ponadto Święty Józef pokazany został jako ten, który był posłuszny woli Bożej, przekazywanej mu za pośrednictwem anioła. Zaprezentowane przez młodych aktorów  przedstawienie  ukazało najważniejsze wydarzenia z życia św. Józefa, postaci, która zapewne wielokrotnie będzie przypominana podczas roratnich spotkań. Ponadto to wielki Patron na nasze czasy, nad którego życiem, warto się nieustannie pochylać poznając je i  wzywając jego orędownictwa. Występ młodych aktorów został nagrodzony oklaskami. Następnie w kościele zgasły światła, zapadła ciemność. Dzieci rozświetlając sobie i niesionemu procesjonalnie Dzieciątku Jezus drogę przeszły do prezbiterium. Mszy Świętej przewodniczył ks. kan. Krzysztof Ordziniak, współcelebransem był ks. kan. Grzegorz Klapa. Ksiądz kan. Krzysztof zwrócił uwagę na kolejny owoc Ducha Świętego – łagodność. Po mszy świętej dzieci otrzymały kolejną karteczkę z napisem łagodność. Stworzy ona kolejne ogniwo łańcuchów, które zostaną zawieszone na choince przy żłóbku.

Wśród dzieci, które wypisały na karteczkach dobre uczynki wylosowano te, które zabrały ze sobą do domów figurkę Maryi i Józefa. Będzie to dla tych dzieci i ich rodzin szczególny czas…

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy