Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-05 22:36
Ewa Kotowska-Rasiak

Kalisz: odsłonięto Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego

W Kaliszu stanął Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który 5 grudnia został uroczyście odsłonięty. Poświęcenia monumentu dokonał biskup kaliski Edward Janiak.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, który stanął przy al. Wolności w Kaliszu waży ok. 600 kg i wykonany jest ze stopu brązu. Ustawiony na postumencie marszałek Piłsudski ma 2,7 m wysokości, a całość konstrukcji sięga 6 m. Autorem rzeźby jest Michał Pronobis z Kielc. Z kolei cokół zaprojektowali Piotr Pietrzykowski i Przemysław Wierzbicki, a wykonawcą był Jakub Jarczewski

Pomysłodawcą budowy pomnika Józefa Piłsudskiego w Kaliszu był Jacek Kłokocki. Projektu nie udało się zrealizować z budżetu obywatelskiego, a wzniesienie monumentu za punkt honoru wziął sobie Społecznego Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, na czele którego stanął Edward Prus.

Odsłonięcia Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego dokonali: prezydent Kalisza Krystian Kinastowski, honorowy patron budowy pomnika i były prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński, przewodniczący Społecznego Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego Edward Prus, córka legionisty i prezes kaliskiego oddziału Związku Sybiraków Eugenia Pastuszek, syn legionisty i członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Mieczysław Wiśniewski oraz przedstawicielka darczyńców Halina Jarczewska.

Monument poświęcił biskup kaliski Edward Janiak, który w swoim słowie wyraził radość, że ta uroczystość odbywa się w 151. rocznicę urodzin marszałka Piłsudskiego.

Podkreślał, że posąg będzie przypominał mieszkańcom Kalisza, że po 123 latach nie istnienia na mapie Europy w końcu zabłysnął na niej znak państwa polskiego. - Ilekroć będziemy przechodzić obok tego monumentu warto przypomnieć sobie, jak Polska stawała z kolan, jak odradzała się jej niepodległość, jak polski naród zaczął wreszcie oddychać wolnością pełną piersią. U początku odzyskania przez Polskę niepodległości stanął marszałek Józef Piłsudski, który chciał budować Polskę jako państwo wolne, suwerenne i demokratyczne – mówił hierarcha.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy