Strona główna
opoka.org.pl
2022-10-27 16:07
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Rola wiary i patriotyzmu w zachowaniu tożsamości

Wizyta w USA była dla mnie doświadczeniem jak ważną dla Polonii wartością jest polskość i wiara katolicka – powiedział bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który w dniach 15-25 października przebywał z wizytą duszpasterską w USA. Szczególnym wydarzeniem w czasie wizyty w USA było wręczenie medalu Pro Polonia et Ecclesia Klubowi Polonia działającemu przy parafii św. Konstancji w Chicago.

W trakcie wizyty w Nowym Jorku i Chicago, jak podkreśla bp. Turzyński, największą radość sprawiła mu możliwość odwiedzenia kościołów i polskich wspólnot parafialnych. „Przy parafiach w USA działa wiele wspólnot i szkół, które umacniają polską tożsamość. Widziałem naszych rodaków śpiewających i modlących się po polsku, zachowujących polskie tradycje” – dodał delegat KEP.

Październik we wspólnotach parafialnych i polonijnych w Ameryce związany jest ze świętowaniem Dnia Dziedzictwa Polskiego. Ma to związek z 11 października, dniem bohaterskiej śmierci gen. Kazimierza Pułaskiego oraz w ostatnich dziesięcioleciach także z rocznicą wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża i obchodzonym w tym czasie Dniem Papieskim.

16 października bp Turzyński przewodniczył w kościele św. Józefa i św. Teresy z Avila na Brooklynie w Nowym Jorku Mszy św. Polskiego Dziedzictwa Narodowego. Na wspólnej modlitwie za Ojczyznę i w duchu dziękczynienia za pontyfikat papieża Polaka licznie zgromadziły się środowiska polonijne. Obecni byli także m.in. prof. Krzysztof Szczerski, stały przedstawiciel RP przy ONZ oraz Adrian Kubicki, konsul generalny RP w Nowym Jorku.

W Nowym Jorku bp Turzyński spotkał się z bp. Robertem Brennanem, biskupem Brooklynu oraz bp. Witoldem Mroziewskim, odpowiedzialnym za miejscowe sprawy polonijne. W Chicago miał możliwość rozmowy z kard. Blasem Cupichem, metropolitą Chicago oraz z bp. Andrzejem Wypychem, biskupem pomocniczym archidiecezji Chicago. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował hierarchom za pomoc udzielaną na co dzień duszpasterstwom i duszpasterzom polonijnym oraz całej Polonii.

Szczególnym wydarzeniem w czasie wizyty w USA było wręczenie 20 października medalu Pro Polonia et Ecclesia Klubowi Polonia przy parafii św. Konstancji w Chicago, gdzie przybyli Polacy w 1914 r. Jednym z pierwszych ich czynów była budowa parafii. Potomkowie tej wspólnoty do dziś tworzą Klub Polonia, wspierający polskich imigrantów w USA.

W Szkole Polskiej przy parafii Św. Trójcy w Chicago bp Turzyński złożył życzenia nauczycielom rozpoczynającym rok szkolny, natomiast w parafii św. Jana Brebeufa w Niles spotkał się z katechetami i uczestniczył we wręczaniu misji katechetycznej do nauczania w parafiach diecezji Chicago. „Widziałem tam entuzjazm nauczycieli i rodziców, którzy aktywnie uczestniczą w procesie edukacji” – zaznaczył bp Turzyński.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odwiedził również sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Lombard, gdzie uczestniczył w obchodach 25-lecia istnienia parafii prowadzonej przez chrystusowców. Ponadto nawiedził Amerykańską Częstochowę w Pensylwanii oraz sanktuarium św. Jana Pawła II w Willow Springs koło Chicago. W niedzielę 23 października bp Piotr przewodniczył Mszy Świętej w parafii św. Trójcy w Chicago na zakończenie XXXIV Zjazdu Związku Harcerstwa Polskiego Okręgu Chorągwi Harcerzy w Stanach Zjednoczonych. Ważnym i pięknym doświadczeniem dla obu stron była wizyta bp. Turzyńskiego w Polskim Muzeum w Ameryce przy Zjednoczeniu Polskim Rzymsko-Katolickim w Chicago. Przechowywane jest tu między innymi wiele pamiątek po Ignacym Paderewskim.

Bp Turzyński spotkał się również z nowym konsulem generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Chicago Pawłem Zyzakiem, z redakcją „Dziennika Związkowego” i przedstawicielami Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz z Ligą Amerykańską, która wspomaga młodych Polaków, oferując im stypendia.

Bp Piotr Turzyński jest biskupem pomocniczym diecezji radomskiej. Święcenia biskupie otrzymał 28 lutego 2015 r. Jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Nauczycieli i członkiem Rady ds. Społecznych i Komisji Nauki Wiary. 14 marca 2022 r. został wybrany delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Za: Family News Service


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-10-19 14:42:02
miniaturka

Zakończyły się dwudniowe warsztaty dla koordynatorów FSJ

Doroczne warsztaty diecezjalnych i zakonnych koordynatorów Fundacji Świętego Józefa KEP odbyły się w dniach 18-19 października br. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie.
2022-10-19 19:30:13
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą duszpasterską w USA

W dniach od 15 - 25 września br. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywa w Stanach Zjednoczonych. Bp Turzyński uczestniczył w obchodach Diecezjalnych Dnia Dziedzictwa Polskiego na Brooklynie. Spotkał się z Polonią amerykańską w Nowym Jorku, a następnie udał się do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W dniach od 19-23 października Biskup odwiedza polonię w Archidiecezji Chicago.
2022-10-22 10:58:34
miniaturka

Seminarium popularnonaukowe „Pedagogia tolerancji. Między wolnością a odpowiedzialności

W dniach 20-21 października 2022 r. na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się w formie hybrydowej ogólnopolskie seminarium popularnonaukowe „Pedagogia tolerancji. Między wolnością a odpowiedzialnością”.
2022-11-04 10:13:25
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą w PMK w Niemczech

W dniach od 2 - 12 listopada 2022 r. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywał z wizytą w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Bp Turzyński odwiedził Konferencję episkopatu Niemiec, gdzie spotkał się z przedstawicielami sekcji duszpasterstwa emigracji niemieckiego Episkopatu. Spotkał się z radą laikatu przy rektorze PMK w Niemczech, wziął udział w konferencjach dekanalnych księży we wszystkich dekanatach PMK w Niemczech, oraz udzielił sakramentu bierzmowania młodym w PMK Hamburg-Harburg oraz PMK w Hanowerze.
2022-11-04 12:03:56
miniaturka

List apostolski papieża Franciszka

Ukazało się polskie tłumaczenie Listu apostolskiego papieża Franciszka j Desiderio desidaravi
2022-11-05 10:20:40
miniaturka

Sekretarz Komisji Duszpasterstwa mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października 2022 r. w południe poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła, pełniącego m.in. funkcję sekretarza KD KEP, biskupem pomocniczym diecezji opolskiej