Strona główna
opoka.org.pl
2022-10-19 19:28
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Bp Piotr Turzyński z wizytą duszpasterską w USA

W dniach od 15 - 25 września br. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywa w Stanach Zjednoczonych. Bp Turzyński uczestniczył w obchodach Diecezjalnych Dnia Dziedzictwa Polskiego na Brooklynie. Spotkał się z Polonią amerykańską w Nowym Jorku, a następnie udał się do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. W dniach od 19-23 października Biskup odwiedza polonię w Archidiecezji Chicago.

Dni Dziedzictwa Polskiego na Brooklynie

Bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, 16 października br. sprawował Mszę św. w katedrze pw. św. Józefa i św. Teresy z Avila na Brooklynie w ramach obchodów Diecezjalnego Dnia Dziedzictwa Polskiego. Tegoroczne świętowanie zostało połączone z dziękczynieniem za dar pontyfikatu św. Jana Pawła II w 44. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Bp Piotr Turzyński o obchodach Diecezjalnego Dnia Dziedzictwa Polskiego na Brooklynie

W uroczystościach związanych z Diecezjalnym Dniem Dziedzictwa Polskiego na Brooklynie uczestniczyli także bp Robert Brennan – ordynariusz diecezji Brooklyńskiej oraz bp Witold Mroziewicz – biskup pomocniczy. „Zgromadziliśmy się, aby dziękować za dziedzictwo polskie, za historię Polski oraz za Jana Pawła II” – tłumaczył bp Turzyński.

W homilii bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wskazał, że Polaków wyróżnia wiara w Boga, w opiekę Matki Bożej, determinacja oraz męstwo w zmaganiu o dobro Ojczyzny.

„Ojciec Święty Jan Paweł II jest naszą dumą i to jest najwspanialszy Syn Polskiej Ziemi” – mówił bp Turzyński – „to dzięki niemu i Bożej Opatrzności zostaliśmy uwolnieni od jarzma komunizmu” – zaznaczył.

Bp Turzyński zachęcał także, aby dziedzictwo oraz piękno polskiej kultury i świętych było przekazywane młodemu pokoleniu.


Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej spotkał się też z Polonią amerykańską w Nowym Jorku, a następnie udał się do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej.

Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej jest miejscem kultu maryjnego Polonii amerykańskiej, położone w pobliżu Doylestown w stanie Pensylwania. Bp Turzyński zwiedził również Muzeum św. Jana Pawła II. – To sanktuarium jest niezwykle ważne dla Polaków. Jest duchową stolicą Polonii. Okazuje się, że w ostatnich latach również wielu Amerykanów i ludzi z innych narodów przybywa do tego miejsca, i znajduje pokój serca, duchowy pokarm oraz radość z odkrywania Boga pod skrzydłami Maryi – powiedział bp Turzyński w rozmowie z Radiem Plus Radom.

Bp Piotr Turzyński spotkał się również z księżmi z diecezji radomskiej m.in. ks. Michałem Ulaskim, który pełni posługę duszpasterską na Alasce, czy o. Janem Michalakiem, pochodzącym z Radomia, o. Michałem Czyżewskim, pochodzącym z Drzewicy oraz księżmi – Ireneuszem Pierzchałą z Kozienic i Jakubem Ciołakiem ze Starachowic.

Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej znane również jako Amerykańska Częstochowa. Posiada replikę obrazu Matce Bożej Częstochowskiej, oraz serce premiera Polski, Ignacego Jana Paderewskiego.

W dniach od 19 do 23 października bp Turzyński przebywa z wizytą duszpasterską w Archidiecezji Chicago.

Polonia - Archdiocese of Chicago

Zapraszamy na Msze Święte pod przewodnictwem biskupa Piotra Turzyńskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który w dniach 19-23 października przebywa z wizytą duszpasterską w Archidiecezji Chicago.

19 października (środa) godz. 7 p.m.

 Parafia św. Franciszka Borgia

8033 W. Addison Street, Chicago, IL 60634


20 października (czwartek) godz. 7 p.m.

Parafia św. Konstancji

5853 W. Strong Street, Chicago, IL 60630


21 października (piątek) godz. 7 p.m.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego

21W411 Sunset Ave, Lombard, IL 60148


22 października (sobota) godz. 6:30 p.m.

Parafia Św. Jana Brebeuf

8305 N. Harlem, Niles, IL 60714


23 października (niedziela) godz. 8:00 a.m.

Sanktuarium św. Jana Pawła II

116 Hilton Street, Willow Springs, IL 60480


23 października (niedziela) godz. 12:15 p.m.

Polska Misja Duszpasterska pw. św. Trójcy

1118 N. Noble Street, Chicago, IL 60642

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-10-13 08:22:44
miniaturka

Bp Osial o przygotowaniach do wprowadzenia posługi katechisty

O sposobach ożywienia katechezy parafialnej m.in. poprzez stworzenie posługi katechisty oraz ustanowienie szkół animatorów parafialnych mówił bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, podczas 393. zebrania plenarnego KEP w Kamieniu Śląskim.
2022-10-17 10:11:41
miniaturka

Modlitwa za Zranionych i spotkanie z Delegatem KEP

Od Mszy św. w intencji osób skrzywdzonych rozpocznie się w niedzielę 23 października br. spotkanie modlitewne w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie, organizowane przez świeckich katolików. Po niej modlitwa i rozmowa z abp. Wojciechem Polakiem, delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.
2022-10-19 14:42:02
miniaturka

Zakończyły się dwudniowe warsztaty dla koordynatorów FSJ

Doroczne warsztaty diecezjalnych i zakonnych koordynatorów Fundacji Świętego Józefa KEP odbyły się w dniach 18-19 października br. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie.
2022-10-22 10:58:34
miniaturka

Seminarium popularnonaukowe „Pedagogia tolerancji. Między wolnością a odpowiedzialności

W dniach 20-21 października 2022 r. na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyło się w formie hybrydowej ogólnopolskie seminarium popularnonaukowe „Pedagogia tolerancji. Między wolnością a odpowiedzialnością”.
2022-10-27 16:20:36
miniaturka

Rola wiary i patriotyzmu w zachowaniu tożsamości

Wizyta w USA była dla mnie doświadczeniem jak ważną dla Polonii wartością jest polskość i wiara katolicka – powiedział bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który w dniach 15-25 października przebywał z wizytą duszpasterską w USA. Szczególnym wydarzeniem w czasie wizyty w USA było wręczenie medalu Pro Polonia et Ecclesia Klubowi Polonia działającemu przy parafii św. Konstancji w Chicago.
2022-11-04 10:13:25
miniaturka

Bp Piotr Turzyński z wizytą w PMK w Niemczech

W dniach od 2 - 12 listopada 2022 r. bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przebywał z wizytą w Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. Bp Turzyński odwiedził Konferencję episkopatu Niemiec, gdzie spotkał się z przedstawicielami sekcji duszpasterstwa emigracji niemieckiego Episkopatu. Spotkał się z radą laikatu przy rektorze PMK w Niemczech, wziął udział w konferencjach dekanalnych księży we wszystkich dekanatach PMK w Niemczech, oraz udzielił sakramentu bierzmowania młodym w PMK Hamburg-Harburg oraz PMK w Hanowerze.