Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-21 07:21
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Rochowe Szesnastki

Mikstat nazywany jest miastem św. Rocha. To szczególny patron na obecne czasy. Warto więc bliżej poznać tego świętego. Młodzi Mikstaczanie od grudnia 2020 roku każdego 16 dnia miesiąca spotykają się na Rochowych Szesnastkach.

Schronienia wykonane przez dzieci dla chorego św. Rocha
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Od 2012 roku w dniach bezpośrednio poprzedzających uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha  połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt odbywają się w sanktuarium spotkania dla dzieci i młodzież. Podczas tych spotkań młodzi poznają  m.in. postać św. Rocha, pochylają się nad jego charyzmatami, poznają historię  kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, związane z nim legendy, sens i znaczenie odbywającego się tu obrzędu błogosławieństwa zwierząt.

W 2020 roku ze względu na pandemię kononawirusa i obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne spotkania nie mogły odbywać się w sanktuarium. W związku z tym zostały przeniesione w przestrzeń wirtualną. Zatem IX edycja Szkoły Świętego Rocha miała specyficzny charakter. Stanowiły jednak formę przygotowanie do naszych uroczystości odpustowych, które  były inne od tych, które dane nam było dotychczas przeżywać. Ksiądz Kustosz miał nadzieję, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dzieci wrócą do szkół   wówczas możliwe stanie się organizowanie comiesięcznych spotkań dla młodych w sanktuarium. Niestety, okazało się to niemożliwe. Gdy zbliżał się 16 grudnia, czyli na dziewięć miesięcy przed uroczystościami zrodził się pomysł Rochowych Szesnastek dla dzieci,  czyli spotkań on- line 16 dnia każdego miesiąca.  Są one kontynuacją spotkań w Szkole Świętego Rocha.  16 marca odbyło się czwarte. Warto więc w kilku słowach podsumować  pierwsze trzy Rochowe Szesnastki, a także zaprezentować  prace dzieci.

Pierwsza Rochowa Szesnastka miała miejsce 16 grudnia. Wyjaśniono, jaki jest cel tych wirtualnych spotkań. Zwrócono uwagę, że w 2021 roku Szkoła Świętego Rocha będzie obchodziła mały jubileusz – dziesiątą edycję.  Dzieciom zaproponowano obejrzenie filmu o życiu św. Rocha. Podczas Rochowych Szesnastek dzieci mają do wykonania różne zadania. Po obejrzeniu filmu miały narysować scenkę z życia św. Rocha. Ponadto był to już czas przygotowania żłóbka w naszym kościele. Dzieci miały dowiedzieć się od rodziców, jak wyglądały w ich domu przygotowania do ich narodzin. Prace plastyczne przygotowało osiem osób.

 Podczas drugiej Rochowej Szesnastki zwrócono uwagę na wystrój szopki w naszym kościele. Składała się ona  dwóch części. W jednej z nich był lasek, w którym były dermoplasty zwierząt, a na skraju lasu stała figura św. Rocha. Przypomniano dzieciom, że Roch mając dwadzieścia lat został sierotą, rozdał majątek i wyruszył na pielgrzymi szlak. W czasie pielgrzymiej drogi pomagał zarażonym, bo  w tym czasie w Europie panowała epidemia dżumy. Roch się zaraził. Dzieci miały obejrzeć prezentację o pielgrzymiej drodze św. Rocha. Właśnie z tym okresem jego życia związane było zadanie. Chory Roch udał się do lasu i potrzebował schronienia. Zadaniem dzieci było  jego wykonanie. Okazało się, że mamy bardzo zdolne dzieci, niesamowicie pomysłowe, bo przygotowały naprawdę piękne schronienia dla św. Rocha. Można je było podziwiać w naszym kościele. Czas szybko płynie i odbyła się trzecia Rochowa Szesnastka. Poprzedzała ona środę popielcową, która rozpoczynała Wielki Post. To szczególny czas, w którym powinniśmy dostrzegać potrzeby innych.  Wiemy, że św. Roch na pielgrzymim szlaku z niezwykłym oddaniem opiekował się zarażonymi. W związku z tym skierowaliśmy uwagę dzieci na okres dzieciństwa i młodości, by pokazać im, że to właśnie wtedy kształtowała się jego wrażliwość na potrzeby bliźnich. Także i podczas tej Rochowej Szesnastki została przygotowana prezentacja ukazująca ten okres życia św. Rocha. Było i kolejne zadanie. Dzieci miały rozejrzeć się wokół siebie i zobaczyć co dobrego mogą zrobić dla swoich bliźnich. Przygotowały prace plastyczne na ten temat. Okazuje się, że jest naprawdę wiele okazji do dobrych uczynków.

Rochowe Szesnastki są okazją do pogłębienia wiedzy dzieci o naszym Patronie, ale i wrażliwości na osoby potrzebujące pomocy. Z pewnością warto popularyzować postać św. Rocha, szczególnie w czasach współczesnych, gdy doświadczamy pandemii koronawirusa, bo to przecież patron od „ morowego powietrza”.

Jak wspomniano, podczas kolejnych Rochowych Szesnastek dzieci miały do wykonania różne zadania. Czas więc wymienić te, które wykonały wszystkie zadania, a są to: Zuzia Działak, Bartek Majtas, Marysia Pyta, Staś Pyta, Eliza Szukalska, Kamil Szukalski, Zosia Wróbel. To nasi liderzy punktacji. Nieco mniej punktów zgromadzili: Małgosia Gabryś, Nadia Gryglewska, Tymek Gryglewski, Jakub Jaźwiec. Dziękujemy wszystkim, którzy w sposób aktywny włączyli się w Rochowe Szesnastki.  

Link do prezentacji zawierającej prace wykonane przez dzieci.

https://drive.google.com/file/d/1NxvBvyk0MluLETTybYaCM8crWi_tFMre/view?usp=sharingWięcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-20 17:22:53
miniaturka

Borys Budka chce likwidować wydziały teologiczne

Szef PO chce zamknięcia wydziałów teologicznych i historycznych. W sieci zawrzało. Jak podaje portal wPolityce.pl, Borys Budka wskazując na dwa wyżej wymienione kierunki studiów, straszy... „średniowieczem”.
2021-03-20 17:35:37
miniaturka

Abp Chaput: konieczne jest radykalne świadectwo wiary amerykańskich katolików!

Administracja prezydenta Bidena jest i będzie bardzo wyniszczającym problemem dla Kościoła i dla wszystkich amerykańskich katolików, którzy poważnie traktują nauczanie swojej wiary – powiedział w wywiadzie dla agencji CNA, abp Charles Chaput OFM Cap.
2021-03-20 17:58:00
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Hasło reklamowe „Nieposłuszne nikomu” prowadzi do posłuszeństwa szatanowi, a to droga do porażki. Posłuszeństwo Bogu prowadzi do zwycięstwa. Trzeba zatem wybrać.
2021-03-21 09:37:36
miniaturka

Niedzielski: kościoły są otwarte tak jak sklepy. Wszędzie będą takie same kontrole

„Kościoły są otwarte na takich samych zasadach jak sklepy, przestrzeganie obostrzeń przeciwepidemicznych będzie kontrolowane jednakowo we wszystkich obiektach” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
2021-03-21 09:48:08
miniaturka

Osoby, które nie korzystają z terminu szczepienia AstrąZeneką trafiają na koniec kolejki

„Osoby, które nie zgłaszają się na szczepienia preparatem AstryZeneki albo nie zapisują się, trafiają na koniec kolejki” – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodał, że nie potrafi podać terminu, kiedy takie osoby będą mogły się zaszczepić.
2021-03-21 09:59:47
miniaturka

Apel działaczy pro-life: wspierajmy rodziny z niepełnosprawnymi dziećmi

O zaprzestanie poszukiwań tzw. nowego kompromisu aborcyjnego zwrócili się do polityków obrońcy życia. „Kompromis taki byłby w rzeczywistości nową formą eugeniki” – napisali działacze pro-life. Po raz kolejny zaapelowali o realne wsparcie dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami.