Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-17 08:40
Komisja Duszpasterstwa

Przewodniczący KD KEP spotkał się z krajowymi duszpasterzami specjalistycznymi

W czwartek 9 czerwca 2022 r. w Centrum Okopowa w Warszawie odbyło się spotkanie Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP bp. Andrzeja Czai m.in. z krajowymi duszpasterzami specjalistycznymi na temat nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Na zaproszenie nowego Przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP odpowiedziało 23 krajowych duszpasterzy specjalistycznych oraz przewodnicząca Krajowej Konferencji Instytutów Świeckich. Głównym celem spotkania była prezentacja przygotowanego przez Komisję Programu Duszpasterskiego Kościoła w Polsce na rok 2022/2023 – „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Biskup Andrzej Czaja nakreślił m.in kontekst czasowy oraz okoliczności, które skłaniają do podjęcia tematyki eklezjalnej w refleksji i duszpasterskim oddziaływaniu Kościoła w Polsce w nadchodzącym czasie. Stanowią je z jednej strony trudności, na jakie napotyka Kościół w prezentowaniu prawdy o sobie, jego bycie znakiem sprzeciwu w dzisiejszym świecie, kryzys autorytetu Kościoła oraz związany z nim - wygenerowany bądź wzmocniony dodatkowo doświadczeniem epidemii - dystans wielu ludzi do Kościoła. Trudności te nie przysłaniają jednak znaków nadziei, wśród których jest "świeże" doświadczenie synodalności jako zadanie wyznaczone Kościołowi przez Papieża Franciszka, rozwój wspólnot i innych gremiów podejmujących w Kościele konkretną odpowiedzialność, wreszcie nawet przypadki nastawania na Kościół, które paradoksalnie wzmacniają świadectwo wiary tych, którzy w Nim trwają.

Po ukazaniu tego kontekstu i głównego zamysłu programu duszpasterskiego Sekretarz Komisji Duszpasterstwa ks. Waldemar Musioł zaprezentował zebranym cele nowego programu oraz proponowane ścieżki jego realizacji, które są możliwe do podjęcia także w pracy formacyjnej realizowanej przez duszpasterzy specjalistycznych. Stanowią je najpierw różne formy przepowiadania Słowa Bożego i katecheza o Kościele podejmowane w liturgii i poza nią: w ramach krajowych pielgrzymek stanowych, spotkań formacyjnych, rekolekcji czy innych form realizacji duszpasterstwa specjalistycznego na wielu poziomach. Przestrzenią prezentowania prawdy o Kościele i odbudowywania jego autorytetu mogą też być media, nie tylko katolickie i mające szeroki zasięg. Audycje w lokalnych rozgłośniach, media społecznościowe, strony internetowe, a nawet wydawane przez proboszczów gazetki parafialne mogą być nie tylko przekaźnikami rzetelnej informacji o życiu i misji Kościoła, ale także platformą eklezjalnej formacji i ewangelizacji. Szczególnym wyzwaniem – wskazanym przez nowy Program Duszpasterski – jest kontynuacja konsultacji synodalnych i w konsekwencji czynienie synodalności sposobem codziennego funkcjonowania Kościoła i realizacji Jego zbawczej misji w świecie.

Zebrani na spotkaniu zaprezentowali Przewodniczącemu Komisji Duszpasterstwa podejmowane przez siebie inicjatywy duszpasterskie w ramach animowanych przez siebie duszpasterstw. Zgodnie podkreślano wielkie zaangażowanie wielu wiernych świeckich w podejmowaniu odpowiedzialności za Kościół, potrzebę spotkań z nimi, wzajemnego słuchania oraz moc wspólnej z nimi modlitwy.

W przerwie między dwoma sesjami roboczymi uczestnicy spotkania modlili się razem brewiarzową Modlitwą południową oraz wspólnie zjedli obiad w gościnnym Centrum Okopowa w Warszawie. 

 


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-06-15 10:41:37
miniaturka

Spotkanie ekspertów ds. ochrony danych osobowych w Kościele katolickim

19 maja 2022 r. odbyło się organizowane przez COMECE spotkanie ekspertów Kościoła katolickiego ds. ochrony danych osobowych.
2022-06-15 10:48:48
miniaturka

Wykład KIOD dla sekretarzy męskich zgromadzeń zakonnych

W dniach 6–7 czerwca 2022 r. w Kielcach odbywały się targi SACROEXPO.
2022-06-15 11:00:07
miniaturka

KIOD przedłożył sprawozdanie ze swojej działalności za poprzedni rok

W dniach 6–7 czerwca 2022 r. w Zakopanem odbywało się Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
2022-06-19 21:17:01
miniaturka

Katecheza wczoraj, dziś i jutro

Przedstawiciele Stowarzyszenia Katechetyków Polskich wzięli udział w Ogólnopolskiej Konferencji Katechetycznej "Katecheza wczoraj, dziś i jutro", która odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego w dniu 18 czerwca 2022 r.
2022-06-20 09:26:06
miniaturka

X Światowe Spotkanie Rodzin, Rzym 2022

W dniach 22-26 czerwca 2022 roku odbywa się w Rzymie X Światowe Spotkanie Rodzin. W Spotkaniu bierze udział delegacja - Rodzin Polonijnych wraz z bp. Piotrem Turzyńskim, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W ramach Spotkań w Parafiach Rzymskich w piątek godz. 19.30 w Kościele Santa Maria in Portico in Campitelli odbędzie się „Wieczór Dziękczynienia”. Będzie to Koncert podczas którego wystąpią muzykujące rodziny z Polski i Rzymu, chór, zespół kameralny i soliści. Ponadto będzie można usłyszeć świadectwa i wspomnienie o Św. Janie Pawle II, który zainicjował Światowe Spotkania.
2022-06-20 10:28:47
miniaturka

Kongres Rodzin Polonijnych, 10 - 11 września 2022

Zapraszamy na V Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 10-11 września 2022 r. w formie hybrydowej i poświęcony będzie tematyce: "Wychowanie dzieci i młodzieży w Rodzinie Polonijnej". Kongres odbędzie się w Carlsbergu (Niemcy) w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji "Marianum". W Kongresie będzie można uczestniczyć także w formie online za pośrednictwem aplikacji zoom. Organizatorami V Kongresu Rodzin Polonijnych jest Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja „Pomoc Rodzinie”. Serdecznie zapraszamy!