Strona główna
opoka.org.pl
2018-10-26 09:38
Małgorzata Strzelec / ks. Krzysztof Ordziniak

Poświęcenie odnowionej kapliczki w Mikstacie – Pustkowiu

Piękny dar i świadectwo wiary złożyli mieszkańcy Mikstatu –Pustkowie, którzy postanowili uczcić 100-lecie konsekracji mikstackiej fary odnawiając kapliczkę znajdującą się nieopodal ich domostw.

Poświęcenie odnowionej kapliczki
Autor/źródło: Małgorzata Strzelec

Jeszcze jesteśmy pod wrażeniem pięknych uroczystości 100- lecia konsekracji kościoła farnego, które pod przewodnictwem ks. bpa Edwarda Janiaka odbyły się 20 października. Ksiądz biskup jadąc do Mikstatu przejeżdżał obok  urokliwej kapliczki znajdującej się na sośnie na skraju lasu. Była więc ona świadkiem tych wielkich uroczystości. Na terenie mikstackiej parafii znajduje się kilka kapliczek, które są niemymi świadkami ludzkich losów, radości i trosk, ale przede wszystkim świadczą o  wierze mieszkańców. Jeśli na terenie parafii znajduje się kilka kapliczek, to zapewne może pojawić się pytanie dlaczego piszemy właśnie o tej.

25 października o godz. 19:00 w Mikstacie – Pustkowiu odbyło się poświęcenia odnowionej kapliczki. Mieszkańcy tego rejonu parafii mikstackiej postanowili z okazji 100- lecia konsekracji kościoła odnowić znajdującą się niedaleko ich  domostw kapliczkę, w której znajduje się obraz Czarnej Madonny. Spotkaniu modlitewnemu podczas, której poświęcono  odnowioną kapliczkę przewodniczył ks. proboszcz Krzysztof Ordziniak.  Na początku odśpiewano pieśń „Była cicha jak wiosna”. Nawiązując do słów refrenu ks. kan. Krzysztof podkreślił, że Maryja jest tą, która nigdy nas nie opuszcza,  która rozumie wszystkie nasze trudności. Podkreślił, że jest tu blisko mieszkańców. Zaznaczył, że Maryja jest dziś pełna radości z tego modlitewnego spotkania i odnowionej kapliczki postawionej tu ku Jej czci.

Ksiądz kan. podkreślił, że nie byłoby nas tutaj gdyby nie wiara naszych przodków, którzy  ustawili tę kapliczkę i  przekazali nam wiary. Jesteśmy im winni wdzięczność i modlitewną pamięć. Po specjalnej modlitwie ks. proboszcz dokonał poświęcenia odnowionej kapliczki.

Następnie rozpoczęła się modlitwa różańcowa. Odmawialiśmy tajemnice światła. Ksiądz zachęcił, by każdy przedstawił Matce Bożej swoją intencję. Wymienił ponadto trzy intencje wspólne, dziękczynienia za przodków, którzy ustawili tę kapliczkę, za wszystkich, którzy zaangażowali się w jej odnowienie oraz za wszystkie te sprawy zebranych, które nie pozwalają nam jeszcze do końca zaufać Bogu. Podkreślił znaczenie i moc modlitwy wspólnotowej.

Piękne było to modlitewne spotkanie, piękny czas i dar mieszkańców Mikstatu – Pustkowie  na 100-lecie konsekracji naszej parafialnej świątyni.O modlitewnym spotkaniu połączonym z poświęceniem odnowionej kapliczki będzie im przypominał pamiątkowy obrazek.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-10-25 19:02:50
miniaturka

IX Kongres „Jeden świat – wiele kultur” w Bydgoszczy

„Polska w obliczu 100-lecia niepodległości” – to tytuł międzynarodowej konferencji interdyscyplinarnej, którą zorganizowano w Bydgoszczy w ramach kongresu „Jeden świat – wiele kultur”.
2018-10-26 08:19:51
miniaturka

Młodzi z Ruchu Czystych Serc napisali do Papieża i Ojców Synodalnych

Prosimy o podkreślenie konieczności pielęgnowania cnoty czystości dla realizacji ideału chrześcijańskiej świętości. - napisali członkowie Ruchu Czystych Serc z Polski do papieża Franciszka i Ojców Synodalnych.
2018-10-26 08:49:08
miniaturka

Rzym: władze miasta zamykają usta obrońcom dzieci i rodziny

Z ulic Wiecznego Miasta poznikały plakaty sprzeciwiające się sprzedaży dzieci parom homoseksualnym. Uznano, że ich treść godziła w poszanowanie swobód i praw obywatelskich.
2018-10-26 09:16:39
miniaturka

Ojcowie Synodalni z Polski opowiadają o sensie pielgrzymowania

Przedpołudnie 25 października minęło Ojcom Synodalnym na pielgrzymce ad Petri Sedem, czyli do grobu św. Piotra Apostoła. Biskupi z Polski opowiadają czym jest pielgrzymowanie i jaki niesie ze sobą sens.
2018-10-26 09:57:17
miniaturka

Papież podarował młodzieży na synodzie DOCAT

Papież Franciszek sprezentował młodzieży uczestniczącej w synodzie DOCAT, czyli książkę zawierającą społeczną naukę Kościoła. Nazwał go przewodnikiem na drodze dla młodych, pragnących zaangażować się w życie społeczne.
2018-10-26 10:15:52
miniaturka

Homoindoktrynacja w szkołach? Apel Centrum Życia i Rodziny

Centrum Życia i Rodziny apeluje o stanowczy sprzeciw wobec homoseksualnej indoktrynacji w szkołach w Polsce. Jednocześnie Fundacja zaprasza szkoły i przedszkola do udziału w programie „Szkoła Przyjazna Rodzinie”.