Strona główna
opoka.org.pl
2022-06-28 09:22
Biuro Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Podsumowanie Światowego Spotkania Rodzin: moc i piękno świadectwa

W dniach 22-26 czerwca w Rzymie odbyło się z udziałem ponad 2 tys. delegatów X Światowe Spotkanie Rodzin. W Spotkaniu wzięli udział przedstawiciele rodzin polonijnych z: Niemiec, Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, Ukrainy i Włoch, którym towarzyszył bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Byli przedstawiciele Polonijnej Rady Rodziny, doradcy życia rodzinnego, przedstawiciele Domowego Kościoła, oraz różnych grup pracujących z rodzinami. Tematem spotkania były słowa: „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”

Foto Galeria  

X ŚWIATOWE SPOTKANIE RODZIN, RZYM 22-26 CZERWCA 2022 - Telewizja Ewtn  transmisje, wywiady

X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie 22-26 czerwca 2022 | ŚRODA 22 CZERWCA | Rozpoczęcie

Bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej  relacjonując X Światowe Spotkanie Rodzin podkreślił, że szczególnym momentem Światowego Spotkania Rodzin były świadectwa uczestników wydarzenia. 

„Na początku tego spotkania bardzo ładnie zabrzmiało, że organizatorzy chcą pokazać piękno małżeństwa i rodziny. To jest niezwykle ważne pośród tego świata, kryzysów cywilizacyjnych. Nie tylko narzekać i ukazywać niebezpieczeństwa, ale pokazać, że ten projekt Boży jest ciągle aktualny i że ludzie znajdują szczęście w miłości, która ma źródło w Panu Bogu” – powiedział bp Piotr Turzyński. „Dobrze jest też spotkać się w takiej wspólnocie i modlić. Osobiście mogłem spotkać wiele małżeństw i rodzin, które opowiadały swoje historie. To znaczy, że w świecie są perły i małżeństwa, które pragną budować na Chrystusie i z Chrystusem” – dodał.

Szczególnym momentem Światowego Spotkania Rodzin były świadectwa uczestników wydarzenia. Zauważyliśmy, że internet i media społecznościowe są dobrym narzędziem, ale nie mogą zastąpić tego, czego najbardziej człowiek potrzebuje – relacji. Media społecznościowe pokazują, że w człowieku jest pragnienie, żeby wchodzić w relacje, żeby nie zostać wyizolowanym. Na tym można budować – powiedział bp Piotr Turzyński.

Bp Turzyński przypomniał jednocześnie, że trzeba wyznaczać jasne granice, bo poważnym problemem może stać się uzależnienie. Młody człowiek nie umie stawiać sobie zadań, nie ma cierpliwości. O tym jednak nie mówi się zbyt często z obawy przed utratą zysków ze sprzedaży urządzeń elektronicznych.

Generalnie świadectwa i prelekcje oscylowały wokół świętości w rodzinie. Jak ją osiągnąć i jak ją osiągnęli inni, małżonkowie, którzy oficjalnie zostali uznani za błogosławionych czy świętych. Na zakończenie obrad przedstawiono publikację poświęconą świętym małżonkom, wydana przez Dykasterię ds. Świeckich, Rodziny i Życia.


NA ŚWIATOWYM SPOTKANIU RODZIN JEST WIELKI ENTUZJAZM - 22 czerwca

W środę 22 czerwca rozpoczęło się X Światowe Spotkanie Rodzin. Te wydarzenie przypominające Światowe Dni Młodzieży i zainicjowane również przez Jana Pawła II.

„Rozpoczęliśmy pięknym spotkaniem pełnym muzyki i świadectw. Prowadził je bardzo znany prezenter włoski Amadeus. Wystąpił też zespół trzech młodych włoskich tenorów, który nazywa się Il Volo. To piękna muzyka. Oni są na trasach światowych. Przyjechali ze swoimi rodzicami i rodzinami, czasem z dziadkami, rodzeństwem. To takie wielki święto rodziny” – opowiedział bp Piotr Turzyński.

Po przybyciu Ojca Świętego rozpoczął się czas świadectw.

„Pięć rodzin dało świadectwa o życiu rodzinnym. Wśród nich byli małżonkowie, którzy przeżyli olbrzymi kryzys i ich małżeństwo wisiało na włosku. Wtedy zaczęła się ich droga pojednania i przebaczyli sobie wszystkie rzeczy, które popełnili przeciwko sobie. To było wzruszające” – skomentował Delegat KEP.

Dodał, że „było też świadectwo rodziny, która jest na drodze wiary, ale właśnie żyje w związku niesakramentalnym. Mówili, jak odkrywają Pana Boga, jak jest ważny w dla nich, jak zaczęli drogę wiary i dojścia do małżeństwa sakramentalnego”.

Jak zaznaczył bp Turzyński, bardzo poruszające było też świadectwo rodziców Sługi Bożej Chiary Corbelli-Petrillo.

„To jest taka niezwykła współczesna mama, kobieta, z pokolenia młodych Jana Pawła II. Jeździła na Światowe Dni Młodzieży. Poznała Henryka. Pobrali się. Pierwsze dzieciątko było niepełnosprawne. Lekarze radzili, żeby usunąć. Chiara absolutnie nie chciała usunąć. Zgromadzili się w szpitalu z księdzem, został udzielony dziecku chrzest i pożegnali się z nim. Z drugim dzieckiem było podobnie. Rodzice byli bardzo przerażeni. Wtedy urodził się Franciszek – zdrowy chłopczyk. Byli szczęśliwą rodziną, ale okazało się, że nowotwór zaczyna niszczyć Chiarę. Kilka miesięcy cieszyła się swoim dzieciątkiem. Napisała list, w którym podkreśliła: +Franciszku, idę to twojego rodzeństwa, a ty zostań z tatą, zaufaj Panu Bogu+. To piękna postać. Ci rodzice opowiadali, jak stracili córkę. To był dla nich olbrzymi ból. Zrozumieli, że otworzyło się niebo, że mają z drugiej strony kogoś w niebie. Ona jest ważna dla małżeństw i dla Kościoła. Trwa jej proces beatyfikacyjny. Będzie pewnie taką drugą Joanną Berettą Mollą” – opowiedział bp Piotr Turzyński.

Delegat KEP podkreślił, że uczestnicy Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie wysłuchali również świadectwa wdowy po włoskim ambasadorze w Rwandzie, który ponad rok temu zginął w zamachu. „Dwie różne religie: on chrześcijanin, ona muzułmanka. Miłość ich łączyła. Nie było przeszkód w tym ich tworzeniu wspólnoty małżeńskiej i wzajemnej miłości. Ten ambasador to rzeczywiście był bardzo szlachetny człowiek. Bardzo jej trudno” – skomentował bp Turzyński.

Na spotkaniu w Rzymie pojawiła się też włoska rodzina, która przyjęła do swojego domu, mając już czwórkę dzieci, kobietę z Ukrainy z córką. Jak zauważył Delegat KEP, „to przykład otwartości serca, że człowiek jest gotów dzielić się z innymi swoją przestrzenią i swoim życiem; w duchu chrześcijańskim”.

Po zakończeniu świadectw papież wszystkie skomentował. „Do każdego z głoszących świadectwa powiedział jakieś dobre słowo. Podziękował, że otworzyli swoje serca przed nami. Chciał pokazać piękno małżeństwa. Udzielił też błogosławieństwa” – relacjonował bp Piotr Turzyński. 

Delegat KEP nie ma wątpliwości, że spotkanie w Rzymie to wielkie święto rodziny. „Trzeba powiedzieć, że jest wielki entuzjazm. Są ludzie z całego świata. W naszej grupie polonijnej są ludzie m.in. z Niemiec, ze Szwajcarii, z Włoch. Jest to ładna grupka organizowana od lat, oddana sprawie małżeństwa. Są doradcy życia rodzinnego, jest pani ginekolog, są ludzie z Domowego Kościoła, z różnych grup pracujących z rodzinami. To wielkie święto rodziny. I niech tak będzie. Kolejne dni zapewne także przyniosą wiele radości” – wyraził przekonanie rozmówca polskifr.fr.

Bp Piotr Turzyński relacjonuje pierwszy dzień Światowego Spotkania Rodzin - posłuchaj

WYWIAD | Włodzimierz i Tatiana z dziećmi - rodzina polska z Ukrainy, uczestnicy X WMOF | 22.06.2022


TO BYŁ DZIEŃ NAZNACZONY ŚWIADECTWAMI - 23 czerwca

To był dzień naznaczony świadectwami. Tu nie tyle chodzi o teorię, ale o to, co postawiono na początku jako zadanie kongresu, aby pokazać piękno życia rodzinnego, jaki cudowny jest pomysł Boży na życie kobiety i mężczyzny – powiedział bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, komentując kolejny dzień X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie, 23 czerwca br.

„Drugi dzień światowego spotkania rodzin w Watykanie rozpoczęliśmy w gronie polskim od modlitwy przy grobie św. Jana Pawła II – patrona rodzin. O godz. 7:10 w każdy czwartek jest Msza św. Było ok. 60 księży, dużo ludzi świeckich i sióstr zakonnych. Było 5 biskupów. Przewodniczył nam abp Grzegorz Ryś. On wygłosił homilię” – zrelacjonował dla nas bp Turzyński. „Ta modlitwa wybrzmiała bardzo mocno, aby rodziny były silne Bogiem i na Nim budowały” – dodał.

Następnie miały miejsce obrady w Auli Pawła VI, które rozpoczął kard. Kevin Farrell. To prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Duchowny zaznaczył, że postawienie Chrystusa w centrum czyni małżeństwo drogą do świętości. Była też mowa m.in. o komplementarności powołań: do kapłaństwa i do małżeństwa. Kościół jest razem odpowiedzialny za siebie nawzajem (to temat w kontekście synodalności). Mówiono też, każde powołanie rodzi się z miłości oblubieńczej Chrystusa.

Jedna z rodzin dała świadectwo o tym, jak to jest ważne, by mieć przy sobie kierownika duchowego, pasterza, który opiekuje się rodzinami, jednoczy je. Kapłani potrzebują rodzin i rodziny kapłanów.

Były też świadectwa o tym, że świeccy potrafią zatroszczyć się o kapłana i wspierać go w jego powołaniu. To przykład wzajemnej odpowiedzialności za siebie.

Bp. Turzyński w rozmowie z nami podkreślił, że „ważne jest, aby małżonkowie nie zostali sami, ale szukali wspólnoty”. Potrzebna jest sieć małżeństw, która wspiera się nawzajem duchowo. Dzięki temu dzieci też mogą lepiej się rozwijać, bo mają rówieśników. Rodzi się przyjaźń między małżonkami i rodzinami.

Zaakcentowano również ważne miejsce ludzi starszych w rodzinach. „Starsi są współcześnie postrzegani jako ci, którzy potrzebują pomocy. Oni jednak nie tylko są obiektem troski, oni są skarbem, oni przekazują duchowe wartości. Oni są zabezpieczeniem ciągłości w rodzinie. Ważne, żeby np. wnuki pytały dziadków o różne rzeczy” – zaznaczył delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

W godzinach popołudniowych odbyła się sesja poświęcona obronie życia. Przypomniano, że małżeństwo z woli Stwórcy jest otwarte na życie. Pojawiło się m.in. świadectwo rodziców dziecka z zespołem Downa. Ci rodzicie mówili, jak wielkim szczęściem jest ich dziecko dla nich, dla kolegów. Nie dopuszczają do siebie myśli, jak można by było wyeliminować człowieka. Ojciec powiedział, że życie jest ważniejsze niż śmierć. Chłopiec dostarcza im wiele radości. To jest ich dziecko, ich miłość, ich owoc. „To bardzo poruszające świadectwo” – skomentował bp Turzyński.

Bp Piotr Turzyński zaznaczył, że czwartek 23 czerwca w Watykanie był dniem naznaczonym świadectwami. „Tu nie tyle chodzi o teorię, ale o to, co postawiono na początku jako zadanie kongresu: aby pokazać piękno życia rodzinnego, jaki cudowny jest pomysł Boży na życie kobiety i mężczyzny. On nie ogarnia tylko małżonków, którzy się kochają, ale rozszerza się na dzieci, starszych. Wszyscy znajdują w tym Bożym projekcie swoje miejsce. Chwała Bogu, że taki kongres jest i że to pokazanie piękna małżeństwa zabrzmiało bardzo mocno” – podsumował relację bp Piotr Turzyński.

WYWIAD | bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej| X WMOF | 23.06.2022

WYWIAD | Tomasz i Ewa Lenart, przedstawiciele polonii szwajcarskiej | X WMOF | 23.06.2022


TO BYŁ PIĘKNY WIECZÓR, PORUSZAJĄCY DUSZE - 24 czerwca 

Piątek 24 czerwca rozpoczął się Mszą św. przy Konfesji św. Piotra w Watykanie, bo tego dnia przypadała uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. W homilii była mowa o tym, że małżeństwo to nie miejsce, gdzie znajdują się tylko ciała, ale gdzie jest serce, gdzie jest miłość. Serce Pana Jezusa jest źródłem prawdziwej Miłości, z którego trzeba czerpać.

Jak zaznaczył bp Turzyński, kolejny dzień przyniósł znów bardzo dużo świadectw.

„Rozpoczęliśmy rozmową na temat chrześcijaństwa, rodziny i młodych w świecie digitalnym. Zauważyliśmy, że internet i media społecznościowe są dobrym narzędziem, ale nie mogą zastąpić tego, czego najbardziej człowiek potrzebuje – relacji. Media społecznościowe pokazują, że w człowieku jest pragnienie, żeby wchodzić w relacje, żeby nie zostać wyizolowanym. Na tym można budować” – powiedział nam delegat KEP.

Bp Turzyński przypomniał jednocześnie, że trzeba wyznaczać jasne granice, bo poważnym problemem może stać się uzależnienie. W kuluarach rozmawiano, że jeśli do pewnego wieku dziecko nadużywa internetu i gadżetów, nie rozwijają się u niego pewne połączenia nerwowe. Młody człowiek nie umie stawiać sobie zadań, nie ma cierpliwości. O tym jednak nie mówi się zbyt często z obawy przed utratą zysków ze sprzedaży urządzeń elektronicznych.

„Podeszliśmy do sprawy z optymizmem, ale z zaznaczeniem, że trzeba stawiać granice” – zaznaczył bp Turzyński.

Rozmawiano również o przekazywaniu wiary młodemu pokoleniu. Było świadectwo rodziny, składającej się z rodziców i 12 dzieci. Ojciec wychowywał się w pobożnej rodzinie. Mówił, że nie może przekazać wiary ktoś, kto jej nie ma. Fundamentem są chrześcijańscy rodzice.

Później rozmawiano o trudnych sytuacjach rodzinnych. Poruszono m.in. temat pomocy migrantom. Mówiono też o uzależnieniach. Małżeństwo z Argentyny otworzyło dom dla ludzi uzależnionych, o czym mogli posłuchać uczestnicy spotkania w Rzymie. Małżonkowie podkreślali, że to nie terapia jest najważniejsza, ale miłość. Ważne jest doświadczenie wiary. To leczy rany.

Mówiono również o przemocy w rodzinie, szczególnie wobec kobiet. Jak zrelacjonował bp Turzyński, „Ojciec Święty Franciszek wiele razy zaznaczył, że trzeba skończyć z przemocą wobec kobiet, ludzi słabszych, niewinnych. Rodzina i małżeństwo ma być miejscem miłości”.

Wieczór było poświęcony grupom narodowym. Polacy mieli koncert niedaleko kościoła św. Stanisława. Prowadziły go głównie dwie rodziny: państwo Wiśniewscy z Polski (Fundacja Tak dla Rodziny) i państwo Burzyńscy z Rzymu. Na potrzeby wydarzenia zorganizowano chór. Na koniec zaśpiewano „Barkę” w hołdzie dla Jana Pawła II. Na sam koniec odbyło się zawierzenie polskich rodzin i rodzin polonijnych Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Rozmowa z Grażyną Koszałką i Bożeną Bassą – zaangażowanymi w projekty na rzecz Rodzin polonijnych


ONI MIELI STRATEGIĘ JAK DOSTAĆ SIE DO NIEBA - 25 czerwca

W niedzielę 26 czerwca rodziny całego świata spotkały się z papieżem Franciszkiem wraz z ogółem wiernych na cotygodniowej południowej modlitwie Anioł Pański. Natomiast sobota 25 czerwca była właściwie ostatnim dniem X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie.

„Sobota rozpoczęła się adoracją eucharystyczną w Auli Pawła VI. Modlitwa jest bardzo ważna wobec problemów rodzin. Chrystus w centrum – to jest najważniejsze” – przypomniał bp Turzyński. „Przed południem wysłuchaliśmy pięknych świadectw. Tematem dnia było małżeństwo jako droga do świętości. Ta droga przebiega różnymi ścieżkami” – dodał biskup.

Do zebranych w Rzymie zwrócił się m.in. Franciszek Beltrame Quattrocchi. Opowiedział o swoich dziadkach Marii i Ludwiku, błogosławionych Kościoła katolickiego. Mówił, że najważniejsze dla nich było pełnienie woli Bożej. Przywiązywali wielką wagę do przygotowania dzieci na spotkanie z Panem Bogiem w niebie. „Oni mieli strategię jak pełnić wolę Bożą i jak dostać się do nieba. To jest takie piękne modelowe małżeństwo, pierwsze wspólnie wyniesione do chwały ołtarzy” – skomentował delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Bp Turzyński zrelacjonował także dwa kolejne świadectwa: „Mieliśmy też dwa bardzo wyjątkowe świadectwa, które szczególnie poruszyły serca. Jedno świadectwo wygłosiło małżeństwo z Indonezji. Mężczyzna był muzułmaninem, kobieta chrześcijanką. Początkowo kobieta przeszła na islam. Później czuła jednak, że czegoś jej brak. Poprosiła go, żeby pobrali się ona jako katoliczka, on jako muzułmanin w kościele. On z miłości zgodził się. Było wiele trudności ze strony rodziny muzułmańskiej. On chodził z nią na codzienną Mszę św. Dwa lata temu przyjął chrzest. Pięknie mówił o chrześcijaństwie, że jest pełne miłości, że to nie tylko zasady. On kiedyś starał się żyć zasadami islamu, ale potem prawo miłości i wielki szacunek do człowieka i pewna elastyczność chrześcijan – to wszystko go fascynowało i przyciągało”.

Na zakończenie bloku ze świadectwami wypowiedziało się małżeństwo maronickie z Australii, pochodzenia libańskiego. Powiedzieli o przebaczeniu. Mieli trójkę dzieci w różnym wieku, która zginęła na skutek potrącenia przez samochód. Kobieta opowiedziała, że nie nosi nienawiści do tego kierowcy. Przebacza. Społeczność australijska dziwiła się, dlaczego przebaczyła. Jak mówiła, nie mogła inaczej ze względu na wiarę chrześcijańską i prawo miłości. Małżonkowie wierzą, że te dzieci są w niebie, choć oczywiście rodzicie odczuwają olbrzymi ból. Na pamiątkę wypadku i przebaczenia za strony rodziców 1 lutego ogłoszono w Australii dniem przebaczenia. „Chrześcijaństwo promieniuje. Ludzie to uznali jako niebywałą rzecz” – podkreślił bp Turzyński.

Matka dzieci, które zginęły w wypadku przypomniała, że to świadectwo w Rzymie składają w dniu wigilii imienin jednego z tych dzieci. Otrzymali niezwykle długie brawa. „Wielu słuchaczy zapewne uroniło łzę”- zauważył delegat KEP.

W godzinach popołudniowych odbyła się Msza św. z Ojcem Świętym Franciszkiem. Małżonkowie i dzieci siedzieli razem z papieżem w jego samochodzie. Msza św. była na Placu św. Piotra. „Czuć było wielki entuzjazm” – skomentował bp Turzyński.

W homilii papież nawiązał do niedzielnej Ewangelii, gdzie jest mowa o powołaniu. Papież mówił, żeby iść za Panem Jezusem bez stawiania warunków. Rodzina jest miejscem, gdzie człowiek uczy się kochać, przyjmować drugiego. To jest bardzo ważna szkoła. W ten sposób człowiek uczy się też przyjmowania Boga. Mówił również, żeby młodzi ludzie mieli odwagę zawierać małżeństwa. Ważne jest też przekazywanie młodemu pokoleniu wiary. Franciszek podziękował za te dni, z których płynie dla świata przekaz o pięknie rodziny. Liturgii przewodniczył kard. Kevin Farrell, prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

X Światowe Spotkanie Rodzin odbywało się w dniach 22-26 czerwca br. pod przewodnictwem papieża Franciszka. Polskę reprezentowali m.in. biskupi Piotr Turzyński oraz Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny. W wydarzeniu uczestniczyli również przedstawiciele Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin i doradcy życia rodzinnego.

Bp Piotr Turzyński podsumowuje czwarty dzień X Światowego Spotkania Rodzin - posłuchaj

Przewodnicząca Polonijnej Rady Rodziny p. Grażyna Koszałka


Bp Turzyński: Miłość oparta na Bogu kształtuje człowieka i daje szczęście


KS. PRAŁ. P. PTASZNIK: ŚWIATOWE SPOTKANIE RODZIN W RZYMIE OWOCUJE W CODZIENNYM ŻYCIU

Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie to święto, które jednoczy ludzi z całego świata. Po takich wydarzeniach rodziny czują się umocnione w wierze oraz w swojej wewnętrznej miłości – powiedział ks. prał. Paweł Ptasznik, wieloletni duszpasterz Polaków w Rzymie, w rozmowie z o. Witoldem Hetnarem CSsR z Radia Maryja.

Zakończyło się X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie. Jak zaznaczył ks. prał. Paweł Ptasznik, wydarzenie to „jest świętem, które jednoczy rodziny z całego świata, aby mogły zobaczyć, że żyją tą samą wiarą, miłością i nadzieją”.

– Dzięki temu rodziny widzą, że są wspólnotą. To owocuje w ich codziennym życiu, szczególnie w duszpasterstwach rodzin, które funkcjonują na całym świecie. Po takich spotkaniach rodziny czują się umocnione w wierze oraz w swojej wewnętrznej miłości. Można to dostrzec także pośród polskich rodzin, które przybyły do Rzymu – powiedział rozmówca Radia Maryja.

Duszpasterz został zapytany także o Polonię mieszkającą w Rzymie. W tym kontekście kapłan wskazał, że „można tutaj mówić o czymś takim, jak samotność rodzin”.

– To jest życie we wspólnocie rodzinnej, ale w oddaleniu od „dużej rodziny”, z której się wyszło. Można czuć oparcie w dziadkach, siostrach czy braciach – w swojej małej wspólnocie. Natomiast na emigracji trzeba tego szukać pośród przyjaciół czy w parafii. Kontakty są obecnie ułatwione, ale rodziny czują osamotnienie w obcym środowisku. Duszpasterstwo rodzin ma więc szczególne zadanie – pomóc im poczuć się razem – wyjaśnił ks. prał. Paweł Ptasznik.

Rozmówca o. Witolda Hetnara CSsR zaznaczył, że „w świecie braku jedności i rozpadu małżeństwa Włosi spoglądają na polskie rodziny i to, jak one funkcjonują”.

– Ważne jest przy tym wychowanie dzieci. Polskie rodziny przykładają większą uwagę na to, żeby dziecko znalazło w środowisku rodzinnym szkołę wiary. Bywa bowiem tak, że rodziny przekazują ten obowiązek wspólnocie parafialnej albo w szkole, natomiast sami nie dają świadectwa. Polacy towarzyszą swoim dzieciom aż do momentu ich dojrzałości. To dobre zjawisko – wskazał duszpasterz.

/dla - radiomaryja.pl/


POLONIA BIERZE UDZIAŁ W X ŚWIATOWYM SPOTKANIU RODZIN W RZYMIE

Polonia bierze udział w X Światowym Spotkaniu Rodzin, które 22 czerwca rozpoczęło się w Rzymie. „Chcemy poszerzać swoją wiedzę i wymieniać zdobyte doświadczenia, by wobec postępującej laicyzacji umiejętnie służyć polonijnym rodzinom” – podkreśla Polonia, która bierze udział w X Światowym Spotkaniu Rodzin. Czterdziestoosobowa grupa ze Szwajcarii, Irlandii, Anglii, Niemiec, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy uczestniczyć będzie w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Rzymie do niedzieli, 26 czerwca 2022 r.

Krzysztof Luz, który wraz z żoną w Anglii i Walii prowadzi weekendy formacyjne dla małżeństw podkreśla, iż rzymskie spotkanie rodzin będzie wydarzeniem bardzo istotnym nie tylko dla niego osobiście, ale w wymiarze powszechnym. "Najbardziej interesuje mnie to, co powiedzą liderzy ruchów pracujących z małżeństwami oraz blok wystąpień i dyskusja na temat powołań kapłańskich i małżeńskich - ich uzupełnianie się i współpraca w dziele ewangelizacji - zaznacza.

Do wzięcia udziału w spotkaniu w Rzymie zaproszeni zostali również specjaliści i eksperci, którzy otaczają opieką rodziny na co dzień.

Polonijni uczestnicy spotkania wspólnie zauważają wielką rolę pielęgnowania polskości w budowaniu więzów rodzinnych. "Staramy się zachować język, wiarę, tradycję i kulturę prowadząc zajęcia dla dzieci i młodzieży w szkołach weekendowych" - podkreśla Grażyna Koszałka, przewodnicząca komisji rodziny przy Polskiej Radzie Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL prof. Jacek Gołębiowski podkreślił niezwykle ważną rolę młodej emigracji identyfikującej się z wiarą i Kościołem w życiu religijnym całej Polonii.

X Spotkanie Rodzin w Rzymie przebiega pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Uczestnicy z całego świata mogą wysłuchać wystąpień, wziąć udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach, poświęconych tematom związanym z powołaniem małżeńskim i życiem rodzinnym. Poruszone zostaną również problemy trudne związane z przemocą lub uzależnieniami.

Obradom będzie towarzyszyć festiwal rodzin. Część wydarzeń zaplanowano w rzymskich parafiach. W piątek, 24 czerwca, o godz. 19.30 w kościele Santa Maria in Portico In Campitelli odbędzie się ,,Wieczór Wdzięczności z myślą Jana Pawła II" – polonijne czuwanie modlitewne. Wystąpi Chór z Polski, Chór Polonii Rzymskiej oraz zespół Moja Rodzina. Wydarzenie organizuje Fundacja Tak dla Rodziny oraz Duszpasterstwo Polaków w Rzymie.

X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem papieża Franciszka, odprawioną 25 czerwca. Następnego dnia, w niedzielę, uczestnikom Spotkania, zgromadzonym na modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra, Ojciec Święty przekaże swoje przesłanie.

Poprzednie Światowe Spotkanie Rodzin odbyło się w Dublinie w 2018 r. Zlot rodzin z całego świata, wymianę doświadczeń i wspólną modlitwę, zainicjował papież Jan Paweł II, a pierwsze spotkanie odbyło się w Rzymie w 1994 roku

www.emigracja.episkopat.pl

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2022-06-20 10:28:47
miniaturka

Kongres Rodzin Polonijnych, 10 - 11 września 2022

Zapraszamy na V Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 10-11 września 2022 r. w formie hybrydowej i poświęcony będzie tematyce: "Wychowanie dzieci i młodzieży w Rodzinie Polonijnej". Kongres odbędzie się w Carlsbergu (Niemcy) w Międzynarodowym Centrum Ewangelizacji "Marianum". W Kongresie będzie można uczestniczyć także w formie online za pośrednictwem aplikacji zoom. Organizatorami V Kongresu Rodzin Polonijnych jest Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej oraz Fundacja „Pomoc Rodzinie”. Serdecznie zapraszamy!
2022-06-23 09:40:59
miniaturka

Uczestnicy Światowego Spotkania Rodzin: Chcemy służyć Polonii

Chcemy poszerzać swoją wiedzę i wymieniać zdobyte doświadczenia, by wobec postępującej laicyzacji umiejętnie służyć polonijnym rodzinom – podkreślają rodziny reprezentujące Polonię, które biorą udział w rozpoczynającym się dziś X Światowym Spotkaniu Rodzin. Czterdziestoosobowa grupa ze Szwajcarii, Irlandii, Anglii, Niemiec, Włoch, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy uczestniczyć będzie w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Rzymie do niedzieli, 26 czerwca 2022 r.
2022-06-23 11:05:55
miniaturka

Bp Turzyński: Na Światowym Spotkaniu Rodzin jest wielki entuzjazm

„Trzeba powiedzieć, że jest wielki entuzjazm. Są ludzie z całego świata. W naszej grupie polonijnej są ludzie m.in. z Niemiec, ze Szwajcarii, Anglii, Irlandii, Mołdawii, Białorusi, a także z Włoch. Jest to ładna grupka organizowana od lat, oddana sprawie małżeństwa. Są doradcy życia rodzinnego, jest pani ginekolog, są ludzie z Domowego Kościoła, z różnych grup pracujących z rodzinami. To wielkie święto rodziny"– powiedział bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds.
2022-06-28 10:27:21
miniaturka

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mianowany kardynałem

W gronie 21 nowych kardynałów jest Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów mianowany kardynałem
2022-06-28 10:29:36
miniaturka

Zmiany w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Zmiana nazwy i zmiana personalna w gronie dotychczasowej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
2022-06-28 10:40:31
miniaturka

Szkoła zakrystian zaprasza na kurs

We wrześniu br. odbędzie się kolejny kurs w ramach Szkoły zakrystian